BIVŠI RADNICI KAMIONA: ALEKSANDAR VUČIĆ ZNA ZA NAŠE ZAHTEVE, ALI NE REAGUJE

Društvo Ekonomija

Bivši radnici Zastave kamiona koji već godinu i po dana traže isplatu zaostalih zarada od 2012. do 2016., te povezivanje radnog staža od 2010. do avgusta 2018., kad su i poslednje “kamiondžije“,  uz socijaoni program, napustile fabriku, odlučili su na današnjem skupu kod  zgrade gradske uprave, da do 15. marta  organizuju  protest ispred Ministarstva privrede i da potom prošetaju do zgrade Predsedništva Srbije, kako bi predsednika Srbije Aleksandra Vučića ponovo podsetili na svoje zahteve, koji su svojevremeno dostavljeni njegovom kabinetu.

  • Aleksandar Vučić je, 2012., u svojstvu prvog potpredsednika Vlade Srbije potpisao aneks Protokola koji su reprezentativni sindikati Grupe Zastave vozila, 2008., uoči dolaska Fijata u Kragujevac. potpisali sa Vladom Srbije, i kojim je predvidjeno da će država da zbrine sve Zastavine radnike do konačnog rešenja statusa fabrika  Grupe Zastava. Naša fabrika je u stečaju od 19. septembra 2018., kada  su se stekli uslovi za primenu Protokola, što se , medjutim, nije desilo,već bivši radnici Kamiona i dalje na ulici traže ono što su zaradili. Do Predsedništva Srbije ćemo,nakon protesta ispred Ministarstva privrede, da prošetamo i zbog toga što sam ja, sredinom prošle godine, listu naših zahteva predao generalnom sekretaru predsednika Srbije, Nikoli Selakoviću. Od Vučića i njegovog kabineta, od tada do danas, nikakav odgovor dobili nismo, pa je red da odemo predsedniku u posetu  i da ga još jednom podsetimo na naše zahteve,  rekao je juče listu DANAS i Glasu Šumadije predsednik organizacinog odbora protesta nekadašnjih radnika Zastave kamiona Milojko Popović.

Dodao je da je državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović bivšim “kamiondžijama obećao da će odgovor o tome  da li Vlada  Srbije  prihvata da im zaostale zarade budu isplaćene primenom Protokola iz 2008., da dobiju do prošle srede.Kako odgovor Vlade nije stigao prema obećanju sekretara Stevanovića, “kamiondžije” su juče, ponovimo, odlučile da nastave da se okupljaju kod zgrade gradske uprave i da do sredine nared nog meseca organizuju proteste ispred Ministarstva privrede i Predsedništva Srbije.

Nekadašnji radnici Kamiona, na ime zaostalih zarada, podsetimo, potražuju oko 207 miliona dinara, dok bi iz stečajne mase, prema proceni Poreske uprave Srbije, trebalo da se obezbedi 320 miliona dinara za uplatu doprinosa za penzijsko – invalidskog osiguranja “kamiondžijama” . Poreska uprava je blagovremeno stavila hipoteku na odredjene objekte Zastavine fabrike kamiona. Radnici Kamiona, inače,  insistriraju da im se zaostale zarade isplate prema Protokolu  iz 2008. godine, najviše zbog toga što ne veruju da će u stečajnoj masi biti novca za namirivanje njihovih potraživa ja.

  • Odgovorno tvrdim da se imovina naše bivše fabrike i dalje razvlači, a da stečajni upravnik  Ljubiša Stojanović ne radi svoj posao. Da on radi svoj posao,  ne bi se dešavalo da Zastava TERVO  (novoformirana  fabrika u za proizvodnju  vojnih vozila – prim. Z.R.)  kabine koje su svojevremeno napravljene u Kamionima,  montira na svoja vozila, koja zatim prodaje. Bivši rad nici Kamiona su, uostalom, zbog  razvlačenja  fabričke imovine već napisali krivične prijave protiv odgovornih rukovodilaca u Grupi Zastava vozila i Zastavi kamionima, ističe Milojko Popović.    

Član organizacionog odbora protesta nekadašnjih ”kamiondžija” Milić Micić dodaje da je Grupa Zastava vozila u stečaju prijavila svoja potraživanja u Kamionima od čak 2,9 milijarde dinara, iako je svojevremeno taj kreditni dug, kako tvrdi,  namirila davanjem državi Zastavine medicine rada. Ukoliko  to potraživanje Gr upe Zastava bude priznato, svi ostali poverioci će, smatra Micić, ostati  “kratkih rukava”.                        

Piše: Zoran Radovanović
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.