„Deca u fokusu porodice” u Botaničkoj bašti

Društvo Grad

U subotu, 5, septembra u Botančkoj bašti u Šumaricama održaće se radionica iz ciklusa „Deca u fokusu porodice”. Početak radionice je 17 sati.

Razvojno savetovalište Doma zdravlja Kragujevac sprovodi projekat „Deca u fokusu porodice” u saradnji sa Kabinetom ministra bez portfelja za demografiju i populacionu politiku i Skupštinom Grada Kragujevca sa ciljem da podigne svesnost o značaju ranih iskustava za razvoj dece i pomogne roditeljima i starateljima da naprave izbore koji će dovesti do optimalnog razvoja, kako bi svako dete dobilo šansu za najbolji početak u životu i dobre osnove za budućnost. Koristi od takve brige o deci traju ceo život i obuhvataju bolje zdravlje, bolju sposobnost za učenje, bolju mogućnost za sticanje prihoda i egzistencijalnu nezavisnost.

Predavanja za roditelje sa decom uzrasta od rođenja do godinu dana se održaju tri puta mesečno u avgustu i septembru i po dva puta mesečno u oktobru i novembru na otvorenom prostoru u Botaničkoj bašti ili u prostorijama Montesori vrtića „Vrabac”, u Ulici Kralja Petra I 23, u Pešačkoj zoni, zavisno od vremenskih uslova.


Termine i prostor se određuju u skladu sa vremenskim uslovima, a grupa roditelja koji učestvuju na predavanjima blagovremeno se o tome obaveštava.

Prvo predavanje je održano 22. avgusta u paviljonu Botaničke bašte na temu „Rani razvoj dece – Rođeni da uče” a predavač je bila Danijela Krunić, logoped. Rugo predavanje iz ciklusa „deca u fokusu porodice” je održano četiri dana kasnije na istom mestu a treće 30. avgusta takođe u paviljonu Botaničke bašte. Tema trećeg predavanja je bila „Rani razvoj dece – Pristup usmeren na porodicu” a predavač je bila logoped Marina Marković. Predavanju su sem roditelja sa bebama uzrasta od dva i po do 13 meseci „prisustvovali” i roditelji beba preko Zoom aplikacije.

Kao tehnička i stručna podrška na predavanju su bili prisutni članovi tima Razvojnog savetovališta: Danijela Krunić, logoped i koordinator projektnih aktivnosti, Ivana Pantović, logoped i Sandra Mihajlović Radojević, psiholog.

Takođe i škola engleskog jezika „Master Centar” posetila je botaničku baštu poslednje nedelje avgusta u tri dana i sa tri različite grupe učenika uzrasta od predškolskog do sedmog razreda.

– Za cilj smo imali da okupimo decu i roditelje na otvorenom prostoru, upoznamo ih sa botaničkom baštom, ukoliko ranije nisu odlazili, zasadimo cveće i lekovito bilje i ostavimo nešto čemu će deca želeti da se opet vrate, poručuju iz Botaničke bašte PMF-a u Šumaricama.

Po njihovim rečima roditelji, naročito mlađe dece bili su jako motivisani, zadržali su se u bašti i tokom dečijeg obilaska i svi su doneli zasade lekovitog bilja na poklon. Deca svih uzrasta su najviše uživala u sadjenju biljaka i traženju slatkiša sakrivenih u lavirintu. 

– Verujemo da ćemo ponoviti ovakve posete organizovano, a nadamo se i da će mnoge porodice poželeti da posete i učesvuju u životu botaničke bašte u našem gradu, poručuje dr Snežana Branković, rukovodilac Botaničke bašte.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.