INVALIDNI RADNICI U DRŽAVNIM FIRMAMA I DALJE BEZ PLATA

Doba korone Društvo Ekonomija

Uprkos nedavnom javnom upozorenju rukovodstva Saveza samostalnih Sindikata Srbije (SSSS) u Kragujevcu da radnici preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom Grafopromet iz Kragujevca, zbog državne nebrige,  nisu primili plate za prošli mesec, zaposleni u toj firmi, kao i više stotina invalidnih radnika širom Srbije, uostalom, i dalje su bez aprilskih zarada. Ugrožena su im, smatraju u  Grafoprometu, i radna mesta , pošto je, opet državnom nebrigom, doveden u pitanje i sam opstanak džavnih preduzeća te vrste.

Podsetimo da je predsednik SSSS-a u Kragujevcu Jugoslav Ristić, početkom sedmice  ministru rada, zapošljavanja i socijalne politike Zoranu Đorđeviću poručio da 30 zaposlenih u Grafoprometu, od kojih su 18 invalidi, nakon trideset godina postojanja ovog preduzeća, koje je 100 odsto u vlasništvu Republike Srbije, “nisu u mogućnosti da prehrane sebe i svoje porodice”.

Iz Ministarsva rada  Ristiću su istoga dana odgovorili da, zbog tehničkih problema, ne mogu da pročitaju njegovo pismo koje je ministru  Djordjeviću poslao  imejlom.  Ristić je pismo ministru rada odmah ponovo poslao, takodje imejlom, ali u drugom formatu. Odgovora, medjutim, nema.

Lider kragujevačkih sindikalaca, naime, za list DANAS i Glas Šumadije kaže  da mu se, od ponedeljka do danas,  iz Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja više niko nije obratio, što je “nedopustivo”.  Tim pre, ističe,  što isti problem, pored Grafoprometa, u Srbiji ima još 15 preduzeća u državnom vlasništvu  koja zapošljavaju invalidne radnike, koji takodje nisu primili plate za prošli mesec.

  • Problem jeste nastao kao posledica pandemije COVID 19 i prekida privrednih aktivnosti, kao i prekida rada državnih institucija, za koje Grafopromet  radi, ali je posebno usložen nebrigom države. Grafopromet nije dobio sredstva predviđena Programom ekonomskih mera Vlade Republike Srbije, odnosno tri minimalne zarade za sve zaposlene, jer se ovaj program odnosi samo na privatna preduzeća, naveo je Ristić u pismu ministru Djordjeviću, uz napomenu da se u Srbiji 57 preduzeća bavi profesionalnom rehabilitacijom i zapošljavanjem osoba sa invaliditetom, od kojih su njih 16 u državnom vlasništvu, a koja, za razliku od privatnih, nisu obuhvaćena Programom ekonomskih mera Vlade Srbije za prevazilaženje posledica epidemije COVID 19.
  • Da li to znači da ova preduzeća u državnom vlasništvu ne treba da postoje? Takvom odlukom Vlade, ovih 16 preduzeća isključeno je iz mogućnosti dobijanja povoljnih kredita. Posebno ovom stanju doprinose i milionski dugovi  državnih institucija Grafoprometu za realizovane, a nenaplaćene poslove. Ovakav odnos države i njenih institucija prema Grafoprometu za radnike tog preduzeća može da predstavlja konačan znak da se opdustaje od postojanja preduzeća te vrste, konstatovao je kragujevački sindikalac u pismu ministru Djordjeviću, na koje (pismo) odgovor nije dobio.

On, međutim, od Ministartva za rad, zapošljavanje i socijaonu politiku I dalje zahteva i očekuje da odmah obezbedi novac za pomoć Graforpometu i ostalim domaćim firmama te vrste u državnom vlasništvu. Traži i da nadležni javno saopšte kakve su namere i planovi države sa  tim preduzećima.

Direktorka kragujevačkog Grafoprometa Žaklina Stanković kaže da ta firma apsolutno nije obuhvaćena Programom ekonomskih mera Vlade Srbije koji se odnosi na državnu pomoć domaćoj privredi ugroženoj epidemijom COVOD19 kojim je, pored obezbeđenja tri minimalne zarade, predvidjena i mogućnost dobijanja povoljnih kredita kod Fonda za razvoj i komercijalnih banaka, te odlaganje plaćanja poreza i doprinosa do početka naredne godine.

  • Nama je pomoć države više nego potrebna, pošto smo u vreme vanrednog stanja radili u smanjenom obimu,što se i te kako odrazilo na poslovanje preduzeća, negativno, naravno. I to toliko, da je ugožena budućnost firme, a time i egzistencija zaposlenih, ističe Stanković, napominjući da su, koliko joj je poznato, u istoj situaciji i Šumadija DES iz Kragujevca, Magdi iz Kraljeva, Elmont iz Niša i druge državne firme koje zapošljavaju invalidne radnike. 
Piše: Zoran Radovanović

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.