BBC NEWS NA SRPSKOM

Korona virus: Broj smrtnih slučajeva u Americi prešao 100.000, Hrvatska otvara granice za turiste iz deset evropskih zemalja

BBC News na srpskom
A healthcare worker wheels the body of a deceased person into a makeshift morgue near a hospital in New York. File photo

Reuters
Medicinski radnik u Njujorku

Broj preminulih od posledica korona virusa u Sjedinjenim Američkim Državama prešao je 100.000, dok su lideri Evropske unije predložili paket od 750 milijardi evra pomoći zemljama članicama za prevazilaženje krize.

U Srbiji je u poslednja 24 sata preminula još jedna osoba, dok je registrovano još 48 zaraženih, a u Španiji je u sredu počela desetodnevna žalost za stradalima od korona virusa.

Loša vest stiže iz Južne Koreje – u predgrađu glavnog grada Seula pojavilo se novo žarište virusa, a nadležni tvrde da se radi o zaposlenima u jednom logističkom centru.

Kiparska vlada odlučila se na zanimljiv potez u nameri da spasi turističku sezonu – obavezala se da će pokriti troškove odmora svim turistima koji se zaraze tokom letovanja u ovoj zemlji.

U svetu je broj do sada zaraženih oko 5,69 miliona, preminulo je više od 355.000. Oporavilo se 2,4 miliona ljudi, podaci su Univerziteta Džons Hopkins.

A relative of a COVID-19 patient queues to recharge oxygen tanks for their loved ones at the regional hospital in Iquitos, the largest city in the Peruvian Amazon, Peru

Getty Images
Situacija se pogoršava u Latinskoj Americi

Šta se još dešava u Srbiji?

U Srbiji u poslednja 24 sata jedna osoba je preminula od posledica korona virusa, čime se broj umrlih popeo na 240. Potvrđeno je još 48 zaraženih, od 5.714 testiranih.

Do sada je umrlo 240 ljudi, virus je registrovan kod 11.275, a oporavilo se 6.277.

U bolnicama je 622 pacijenta, od kojih je 10 na respiratorima.

Od 1. juna mogu da se organizuju đačka putovanja, rekao je za Nova.rs ministar prosvete Mladen Šarčević.

On je precizirao da će maturanti, ukoliko su imali predviđena putovanja u inostranstvo, morati da ih zamene nekom destinacijom u Srbiji.

Ministar kaže da mogu da počnu i pripreme za proslavu maturskih večeri, uz preporuku da se one organizuju od druge polovine juna.

Malim maturantima sugerisao je da proslave organizuju u školi ili u nekim od ustanovama pri lokalnoj samoupravi, poput domova kulture.

Krizni štab je odlučio u sredu da, takođe, od 1. juna dozvoli prisustvo publike na sportskim događajima na otvorenom uz distancu od jednog metra, kao i okupljanje na otvorenom do 1.000 ljudi.

Istog datuma počinje i testiranje na antitela na lični zahtev, po ceni od 1.200 dinara.

Testiranje će moći da se obavi u svim domovima zdravlja, institutima i zavodima za javno zdravlje, u Zavodu za zaštitu zdravlja radnika železnice i Zavodu za zaštitu zdravlja studenata.

testovi

BBC

Prethodno je počelo testiranje na korona virus na lični zahtev građana, a brisevi se uzimaju u institutima i zavodima za javno zdravlje, kao i u domovima zdravlja, objavila je Vlada Srbije na sajtu.

U toku je isplata novčane pomoći države od 100 evra svima koji su se prijavili telefonom ili preko sajta Uprave trezora.

Poslednji rok za prijavu je 5. jun.

Sto evra za punoletne građane: Mera o kojoj ne prestaje polemika
The British Broadcasting Corporation
korona virus

BBC

Ukratko iz sveta:

  • U Americi je zableženo više od 100.000 preminulih od posledica Kovida-19, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta. Tamo je 1,69 miliona zaraženih, što je 30 odsto ukupnog broja u svetu. Posebno je pogođen grad Njujork, a stručnjaci kažu da brojke rastu u još 20 država
  • Nastavlja se skandal u vezi sa odlaskom pomoćnika britanskog premijera kod roditelja u unutrašnjost Engleske tokom zabrane kretanja usred epidemije
  • Kipar se obavezao da će platiti troškove boravka turistima koji se tamo zaraze korona virusom
  • U Južnoj Koreji se pojavilo novo žarište korona virusa u fabrici u blizini Seula
  • Vlada Francuske objavila je plan za pomoć auto-industriji vredan osam milijardi evra, pošto se procenjuje da je ova grana privrede pretrpela jedan od najozbiljnijih udaraca tokom pandemije
Evropa

Getty Images
Čini se da Evropa polako može da odahne

Kakva je situacija u regionu?

Preminulo je 151 ljudi, a oporavilo se 1.744.

  • Hrvatska – 2.244 potvrđena slučajeva

Do sada je preminula 101 osoba, a oporavilo se 2.047.

Hrvatska potpuno otvara granice za turiste iz deset evropskih zemalja – iz Slovenije, Mađarske, Austrije, Češke, Slovačke, Estonije, Letonije, Litvanije, Poljske i Nemačke.

Premijer Andrej Plenković je kazao da su „uspeli u prvom poluvremenu pobediti epidemiju“ i da je siguran da će se, kako situacija bude odmicala, popis zemalja proširivati, oprenosi Indeks.

Ta zemlja je ukinula zabranu okupljanja više od 40 ljudi.

Od posledica korona virusa do sada je preminulo 121 osoba, a oporavilo se 1.486.

Posle dva i po meseca ukinut je policijski čas koji je bio deo preventivnih mera u borbi protiv pandemije Kovida-19.

Do sada je preminulo 108 ljudi, a oporavilo se 1.354.

  • Kosovo – 1.048 potvrđenih slučajeva

Od posledica korona virusa do sada je preminulo je 30, a oporavilo se 801.

Oporavilo se 315 pacijenata, a preminulo devetoro. U ovoj zemlji i dalje nema nijednog registrovanog obolelog od Kovida-19, saopštio je Institut za javno zdravlje Crne Gore.

Španski grip: Kako je svet izgledao posle pandemije 1918. godine
The British Broadcasting Corporation

Kako je u svetu?

U Rusiji je zabeležen nov 8.371 slučaj i 124 preminulih od posledica korona virusa, oba broja su malo veća u odnosu na prethodne dane.

Ukupno je kod njih preminulo 4,142, a zaraženo 379.051. Rusija je treća po broju zraženih posle Amerike i Brazila.

Lekari u Nigeriji strahuju da bi pravi broj slučajeva zaraženih korona virusom mogao biti četiri puta veći od zvanično saopštenog.

Pored Sjedinjenih Američkih Država i Latinska Amerika predstavlja epicentar zaraze korona virusom i situacija se pogoršava iz dana u dan.

U Brazilu je od korona virusa umrlo više od 25.000 ljudi. Dosad je zaraženo najmanje 411.000 ljudi, a više od 166.000 se oporavilo.

Situacija je složena i u Ekvadoru. U državi sa 17 miliona stanovnika, oko 3.200 smrtnih slučajeva povezano je sa korona virusom.

Ohrabrujuće vesti dolaze sa Novog Zelanda – u bolnicama nema više pacijenata zaraženih koronom, pošto je poslednji pušten kući u utorak uveče.

Peti dan zaredom na Novom Zelandu nisu zabeleženi novi slučajevi zaraze. Ukupno ih trenutno ima oko 1.500.

Evropljani u ovom trenutku, čini se, polako mogu da odahnu.

Evropska komisija predložila je ogroman fond u iznosu od 750 milijardi evra pomoći zemljama članicama EU u rešavanju „krize bez presedana“.

Paket će se sastojati od grantova i zajmova za sve članice EU.

Imunitet: Koje su tajne imuniteta i kako nas štiti od bolesti
The British Broadcasting Corporation

Italijanski premijer Đuzepe Konte rekao je da je ovo „odličan signal“ iz Brisela, dok su španske vlasti navele da je ovo saopštenje ispunilo „mnoge zahteve“.

Francuski predsednik Emanuel Makron je u međuvremenu pozdravio vest i rekao da je ovo „suštinski dan za Evropu“.

I Grčka je pozdravila predlog.

Ali takozvane „štedljive države“ – one koje se protive preuzimanju duga za druge zemlje – reagovale su opreznije.

Austrija, Holandija, Danska i Švedska – usprotivile su se preuzimanju duga za druge zemlje.

Grčki premijer Kirjakos Micotakis najavio je da će se zemlja otvoriti za goste iz inostranstva 15. juna, ranije nego što je prvobitno planirano.

On je najavio da će većina letova ka Grčkoj biti obnovljena 1. jula kada će i hoteli biti otvoreni. Od tog dana neće važiti ni obavezan karantin od 14 dana za strance.

Vlada Francuske objavila je plan za pomoć auto-industriji vredan osam milijardi evra, pošto se procenjuje da je ova grana privrede pretrpela jedan od najozbiljnijih udaraca tokom pandemije.

Makron je naveo da je u ovo sumu ulazi i oko milijardu evra namenjenih povoljnim kreditima za građane koji žele da kupe vozila na električni pogon.

Kamings

AFP
Savetnik britanskog premijera Domik Kamings

U Velikoj Britaniji i dalje se govori o pomoćniku premijera Dominiku Kamingsu i njegovom putu u vreme zabrane kretanja.

On se našao na meti kritika i optužbi da je prekršio mere karantina u martu putujući sa suprugom i decom u porodičnu kuću van Londona dok je ona imala simptome Kovida-19.

Pomoćnik ministra Daglas Ros podneo je ostavku zbog ovog slučaja. Kako je objasnio, Kamingsovo „tumačenje Vladinih uputstava ne deli velika većina ljudi“.

Ministar zdravlja te zemlje najavio je da će svi koji imaju simptome korona virusa imati pravo na test bez obzira na godine.

Ranije ova mogućnost nije važila za mlađe od 50.

Ministar je rekao da Velika Britanija sada ima kapacitet da sprovodi 161.000 testova dnevno.

Grčka

Getty Images
vakcina protiv korona virusa

BBC
korona virus

BBC
Banner

BBC

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC NEWS NA SRPSKOM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.