NOVI PORAZ FUDBALERA RADNIČKOG 1923 NA „ČIKA DAČI“

Fudbaleri Radničkog 1923 pretrpeli su u subotu i drugi poraz na svom terenu u tekućoj sezoni. „Crveni“ su u utakmici 6. kola Prve lige Srbije izgubili bodove u duelu sa Metalcem iz Gornjeg Milanovca, rezultatom 1:2 (0:1).

Komšijski derbi kragujevačkog i milanovačkog prvoligaša nije doneo puno toga lepog iz širokog spektra fudbalske igre, što je u neku ruku i očekivano, budući da su i prethodni dueli ova dva kluba po običaju donosili tvrdu i ne baš atraktivnu igru, u kojoj su jedan ili dva detalja odlučivali o pobedniku. Ovoga puta fudbaleri Metalca bili su koncentrisaniji, maksimalno su iskoristili svoje šanse i došli do velika tri boda, prekinuvši tako neugodnu tradiciju u susretima sa Kragujevčanima.

Milanovčani su se od starta opredelili za „čekalicu“ uz pojačanu sredinu terena. Jedna takva vrlo disciplinovana igra Metalca ostavljala je malo prostora za kombinatoriku izabranicima trenera Nikolića, koji su prilično teško dolazili do protivničkog gola.

Zbog toga i ne čudi da je prvi udarac ka golu Milanovčana upućen tek u 26. minutu, kada je Stevan Kovačević sa ruba kaznenog prostora loše ciljao.

Već u narednom minutu dobru akciju i centaršut Varjačića sa desne strane, Ćirović nije uspeo da pretvori u pogodak.

Nakon ove izgledne šanse Kragujevčana ponovo se utonulo u monotoniju sa početka utakmice, koju je naglo prekinuo vodeći gol gostijuće ekipe u 37. minutu. Bio je to munjevit kontranapad na nepostavljenu odbranu Radničkog, a finalna egzekucija poverena je najboljem strelcu Metalca Aleksandru Kataniću, koji nije propustio priliku da postigne svoj peti gol u sezoni.

Pokušao je kragujevački tim momentalno da odgovori, ali osim udarca Žerađanina u finišu prvog poluvremena, koji je izblokiran, nije bilo iole ozbiljnijih prilika da se ugrozi gol Milanovčana.

Očekivalo se da će domaći „dodati gas“ u drugom poluvremenu, što se i dogodilo. Trener Nikolić uveo je u igru i drugog centarfora Velimira Popovića, koji je uneo živost u napadački red „crvenih“.

Tek što je sudija dao znak za početak drugog poluvremena, Mijatović je lepo proigrao Nikodijevića, koji je pogodio samo spoljni deo mreže. Robusni centarfor istančanog njuha za gol našao se u još jednoj povoljnoj šansi četiri minuta kasnije, ali je glavom šutirao pravo u golmana.

I onda je došao famozni 60. minut, koji je u velikoj meri uticao na rasplet današnje utakmice. Katanić je poslao povratnu loptu u srce šesnaesterca ka Zoćeviću, koji je nakon duela sa Vidovićem teatralno pao. Sudija je odmah pokazao na belu tačku, a Vidoviću dodelio žuti karton, što je izazvalo ogroman revolt kragujevačke publike, koja je još u prvom poluvremenu „uzela na zub“ prilično nesigurnu sudijsku trojku. Strelac vodećeg pogotka za Metalac Aleksandar Katanić bio je precizan sa jedanaest metara, pa je tako gostujuća ekipa u završnih pola sata igre ušla sa prednošću od dva gola.

Mogli su gosti u 76. minutu da reše sve nedoumice oko konačnog ishoda, ali Igor Savić nije bio precizan sa 14-15 metara. Na drugoj strani, fudbaleri Radničkog 1923 krenuli su u opštu ofanzivu, ali su prilično teško uspevali da uzdrmaju sigurnu odbranu Metalca.

Ipak, tračak nade ukazao se u 83. minutu, kada je posle centaršuta Lazara Petrovića, Nemanja Zdravković sa pet metara glavom zakucao loptu u gol Milanovčana.

Bio je to signal za još jaču podršku sa tribina, koja je povremeno prekidana izrazima nezadovoljstva upućenim sudijskoj trojci. I zaista, bilo je dve-tri sporne situacije u šesnaestercu Metalca koje su mogle biti sankcionisane najstrožom kaznom, ali je o tome u ovom trenutku izlišno pričati.

Najbolju šansu da izbegne poraz i dođe do vrednog boda domaći tim je propustio u sudijskoj nadoknadi vremena, kada je posle centaršuta Todorovića, Lazar Petrović glavom šutirao u spoljni deo mreže.

RADNIČKI 1923 – METALAC 1:2 (0:1)

KRAGUJEVAC
Stadion:
„Čika Dača“
Gledalaca: 1 000
Sudija: Milan Stefanović (Beograd)
Pomoćnici: Miloš Mitić (Svrljig), Aleksandar Marjanović (Despotovac)
Strelci: Zdravković u 83. minutu za Radnički 1923, a Katanić u 37. i 62. minutu iz jednaesterca za Metalac
Žuti kartoni: Vidović, V. Popović, Varjačić (Radnički 1923), Katanić, Gojković, Nović (Metalac)

RADNIČKI 1923: Savić, Varjačić, Mijatović, Petrović, Zdravković, Aleksijević (od 59. Vidović), Kovačević, Žerađanin (od 69. Milenković), Todorović, Ćirović (od 46. V. Popović), Nikodijević.

METALAC: Šćekić, Mijalović, Koraksić, Vranjanin, Mlađović, Gojković, Jokić, Vukmanović (od 80. Radić), Grbović, Zoćević (od 68. Savić), Katanić (od 77. Nović).

Na fudbalerima Radničkog 1923 je da što pre izvuku pouke iz ovog poraza, kako bi što spremniji dočekali naredne takmičarske izazove. Vremena za neke detaljnije analize je malo, pošto „crveni“ već u sredu gostuju Sinđeliću, a u nedelju na „Čika Daču“ stiže Zlatibor.