Pobeda košarkaša Radničkog na zatvaranju sezone

Košarka Sport

Na najbolji mogući način košarkaši Radničkog okončali su svoju povratničku sezonu u Košarkaškoj ligi Srbije. Kragujevčani su u utakmici poslednjeg, 30. kola na svom parketu savladali kraljevačku Slogu, rezultatom  95:90 (23:23, 36:27, 18:27, 18:13).

Za razliku od nekih drugih utakmica koje su se igrale u istom terminu kao i ova u „SBB Jezeru“, meč između Radničkog i Sloge nije direktno odlučivao o opstanku u ligi, ali je opet nosio određenu takmičarsku težinu, budući da u ovom trenutku još uvek nije poznato da li Košarkašku ligu Srbije napuštaju dve ili tri najslabije plasirane ekipe na konačnoj tabeli. Kraljevčani su zbog toga bili u nešto nezavidnijem položaju u odnosu na Kragujevčane, koji su zbog boljeg međusobnog skora u duelima sa aleksinačkim Napretkom i ekipom Dunava iz Starih Banovaca znatno bezbrižnije dočekali poslednje kolo.

Ipak, to ne znači da je izabranicima Ivice Vukotića manjkalo motivacije u ovom susretu, posebno jer su imali veliku želju da se na najbolji mogući način oproste od ove sezone i ujedno se revanširaju ekipi Sloge za poraz u prethodnom odmeravanju snaga.

Nisu Kragujevčani otvorili utakmicu na najbolji način, pošto su nakon uvodne serije od 5:0 jednostavno stali i dopustili gostima da preuzmu vođstvo (9:5). Mučili su se košarkaši Radničkog sa procentima šuta u ovoj deonici, a pri tom nisu briljirali ni u defanzivi, pa je ekipa Sloge u 6. minutu pobegla na maksimalnih „plus osam“ (15:7), što je stratega kragujevačkog tima Ivicu Vukotića nateralo da zatraži minut odmora, kako bi „očitao bukvicu“ svojim izabranicima.

Uspeo je Vukotić da pokrene svoju ekipu, koja je odmah po povratku na parket preko ubojitog Stevanovića napravila seriju 5:0 i prišla na tri poena zaostatka (15:12). Pri tom su Kragujevčani značajno podigli intenzitet igre u odbrani, ostavljajući košarkaše Sloge bez pravih rešenja u napadu.

Nastavili su domaći da tope prednost gostiju iz Kraljeva do isteka prve četvrtine, da bi već početkom naredne deonice preuzeli kontrolu nad rezultatom (28:26). Rafalnom paljbom Stevanovića i Nedeljkovića izvan linije 6,75 metara, Radnički sredinom ovog perioda igre dolazi do prve dvocifrene prednosti na meču (46:36), da bi u 17. minutu bio na maksimalnih „plus 13“ (56:43). Strateg Kragujevčana Ivica Vukotić odlučio je da u samom finišu ove četvrtine omogući kraći predah nosiocima igre i na parket pošalje mlađe snage, što su gosti iskoristili da prvo poluvreme okončaju sa jednocifrenim zaostatkom (59:50).

Odličan utisak koji je kragujevački tim ostavio u drugoj četvrtini, u kojoj je ubacio čak 36 poena, od toga 6 trojki, pokvarila je povreda plejmejkera Filipa Dumića, koji je u jednom duelu sa protivničkim igračem zaradio nezgodan udarac u bradu, tako da je odmah morao u Klinički centar na ušivanje.

Za razliku od sjajno odigrane druge četvrtine, Kragujevčani su prespavali početak treće deonice. Puna tri minuta su domaći bili bez poena u ovom delu igre, omogućivši tako Kraljevčanima da dođu do rezultatskog egala (59:59).

Tek tada su se košarkaši Radničkog probudili iz letargije i zahvaljujući raspucanom Nedeljkoviću i kapitenu Katiću za nepuna dva minuta vratili dvocifreno vođstvo (70:59). Gostima je život udahnuo Filip Samojlović sa dve uzastopne trojke i spustio ih na četiri poena „minusa“ (71:67).

Sama završnica ove četvrtine donosi još jedan drastičan pad u igri kragujevačkog tima. Ponovo su košarkaši Radničkog upali u napadački ćorsokak, počeli su čak da promašuju i sa linije slobodnih bacanja, dok je u odbrani „duvala promaja“. Zbog toga i ne čudi što su košarkaši Sloge ubrzo preuzeli vođstvo i najavili vrlo interesantnih završnih deset minuta utakmice.

Nakon „plus četiri“ za Kraljevčane na startu poslednje četvrtine (81:77), Kragujevčani preko kapitena Katića i Popovića vraćaju rezultatsku prednost na svoju stranu (82:81). Nisu imali učenici Ivice Vukotića nameru da tu stanu, već su nastavili da uvećavaju vođstvo, sve dok se u jednom trenutku nisu zaustavili na osetnih sedam poena „viška“ (90:83).

Međutim, kraljevački „beli“ ponovo su pronašli način da se rezultatski vrate u igru, pa su trojkom nekadašnjeg člana kragujevačkog tima Nikole Kostića na 75 sekundi pre kraja utakmice došli do izjednačenja (90:90).

Ipak, u samom finišu, kada se rešavalo pitanje pobednika, Kragujevčani su pokazali „deblje“ živce i poenima sa linije penala trasirali su put ka konačnom trijumfu – 95:90.

Radnički je do pobede u komšijskom derbiju predvodio kapiten Raško Katić sa 23 poena i 7 skokova. Odličan utisak ostavili su i Ivan Nedeljković sa 20 poena (6/9 šut za tri poena) i Andreja Stevanović, koji je zastao na korak od „tripl-dabla“ – 19 poena, 9 skokova i isto toliko asistencija.

Iskusni Stefan Đorđević ubacio je 9 poena, a dobru partiju pružio je i oporavljeni Matija Popović, koji je na parketu proveo 22 minuta i za to vreme upisao 7 poena, bez promašaja u šutu iz igre (3/3), uz dvocifreni broj skokova – 12.

U ekipi Sloge odskočio je Filip Samojlović sa 26 poena, od toga pet trojki, a u stopu ga je pratio Nikola Kostić, koji je svom bivšem klubu ubacio 22 poena, uz 8 uhvaćenih lopti. Spisak igrača sa dvocifrenim poenterskim učinkom u ekipi iz grada na Ibru zaključio je Nikola Jeftić, koji je meč završio sa 15 poena.

Najbolji igrač u redovima kraljevačkog tima na ovoj utakmici Filip Samojlović čestitao je Radničkom na zasluženoj pobedi, a svojoj ekipi na junački izborenom opstanku u Košarkaškoj ligi Srbije.

• Radnički je prvo poluvreme odigrao napadački jako dobro i ubacio nam čak 60 poena. U drugom poluvremenu smo uspeli malo da „zategnemo“ odbranu i uvedemo utakmicu u neizvesnu završnicu, ali na kraju ipak nismo imali snage da dođemo do pobede. Sama činjenica da smo uprkos svim problemima sa povredama i kovidom-19 obezbedili opstanak u ligi predstavlja svakako veliku satisfakciju za čitavu ekipu. Ostaje nam sada da malo „ohladimo“ glave, da se dobro odmorimo i da onda krenemo sa kovanjem planova za narednu sezonu, izjavio je organizator igre kraljevačkih „belih“.

I trener Sloge Dragan Kostić je uz puno lepih reči čestitao Kragujevčanima na trijumfu i opstanku u Košarkaškoj ligi Srbije, a ukratko je i rezimirao učinak svoje ekipe u ovoj sezoni.

• Jako mi je drago što Radnički danas vode igrači kojima sam ja nekada bio trener i sa kojima sam tokom svih ovih godina ostao u dobrim odnosima. Utoliko mi je draže što je Radnički, baš kao i mi, obezbedio opstanak u ligi. Mom kolegi Vukotiću, koji je za ovo kratko vreme na klupi Radničkog pokazao veliki trenerski potencijal, želim puno sreće i dobrih rezultata u narednoj sezoni. Što se nas tiče, moram pre svega da pohvalim moje igrače koji su učinili maksimalan napor da u više nego nepovoljnim okolnostima obezbede opstanak u ligi. Uprkos svim tim silnim problemima sa bolestima i povredama igrača uspeli smo da u drugom delu sezone ostvarimo osam pobeda, što je zaista rezultat vredan svakog divljenja, poručio je Kostić po završetku utakmice.

Radnički je uprkos brojnim pehovima uspeo da ovu sezonu završi u sigurnoj zoni, tako da će se i ubuduće nadmetati u najkvalitetnijem rangu takmičenja.

• Za nas je najbitnije da smo i pored svih tih silnih problema sa povredama i bolestima vodećih igrača u ekipi uspeli da opstanemo u ligi. Možda smo mogli i nešto ranije da rešimo pitanje opstanka, ali to sada i nije tako važno kada smo stigli do svog cilja. Sada nas čeka odmor, a onda ćemo da se skupimo i da vidimo šta i kako dalje. Neka naša želja je da u narednoj sezoni odemo korak dalje i pokušamo da se umešamo u borbu za ABA 2 ligu, priželjkuje sjajni šuter kragujevačkog tima Ivan Nedeljković.

Nakon sezone pune uspona i padova, problema sa povredama i bolestima igrača, kao i konstantne strepnje kada je u pitanju opstanak u ligi, trener Radničkog Ivica Vukotić je zajedno sa svojim izabranicima konačno dočekao priliku za predah.

• Čestitam svim mojim igračima, upravi kluba, našim navijačima, Gradu Kragujevcu, kao i bivšem treneru Igoru Todoroviću na izborenom opstanku u ligi. Što se tiče utakmice sa Slogom, mislim da nismo briljirali. Imali smo dosta padova u igri, što je u neku ruku i očekivano jer su igrači u glavama već bili na odmoru. Na nama je da se dobro odmorimo i rehabilitujemo, kako bismo što spremnije dočekali početak nove sezone u kojoj ćemo pokušati da načinimo korak više u odnosu na ovu, sumirao je utiske Vukotić.

Radnički je svoju povratničku sezonu u Košarkaškoj ligi Srbije okončao na jedanaestoj poziciji sa skorom 12-18.

Zemunska Mladost, novosadska Vojvodina i Zlatibor iz Čajetine, kao tri najbolje plasirane ekipe na konačnoj tabeli Košarkaške lige Srbije, nastavljaju takmičenje u Super ligi Srbije, dok prvoligaško društvo zasigurno napuštaju aleksinački Napredak i ekipa Pirota, a da li će im se na putu u niži rang priključiti i Dunav iz Starih Banovaca zavisi od toga da li će čačanski Borac uspeti da sačuva mesto u regionalnoj ABA ligi.

RADNIČKI – SLOGA 95:90 (23:23, 36:27, 18:27, 18:13)