Radnički „zaledio“ Dunav na „minus 28“

Košarka Sport

Na prilično lak i ubedljiv način košarkaši Radničkog izašli su na kraj sa ekipom Dunava iz Starih Banovaca u utakmici 25. kola Košarkaške lige Srbije. Meč u „SBB Jezeru“ okončan je rezultatom 93:65 (20:10, 21:21, 33:16, 19:18) u korist Kragujevčana, koji nakon ove pobede znatno mirnije dočekuju sam finiš prvenstvene trke.

Ušli su Šumadinci u ovaj susret svesni uloge blagog favorita, ali svakako da nisu očekivali ovako glatku i rutinsku pobedu nad ekipom iz Starih Banovaca, koja je delovala prilično indisponirano na ovoj utakmici i ni u jednom jedinom trenutku nije uspela ozbiljnije da ugrozi veoma raspoloženog domaćina.

Uoči samog početka utakmice predstavnici Košarkaškog saveza Srbije uručili su nedavno penzionisanom košarkaškom radniku i nekadašnjem igraču Radničkog Aleksandru Cakiću plaketu za doprinos razvoju košarkaškog sporta u Srbiji.

Kragujevčani su već tokom uvodne deonice uspeli da dođu do dvocifrenog kapitala, čemu je u najvećoj meri doprinela dobra odbrana izabranika trenera Ivice Vukotića, koji su svom rivalu dozvolili samo četiri poena iz igre u ovoj četvrtini.

Kada je u samom finišu ovog perioda igre Raško Katić počeo nemilice da zatrpava koš ekipe Dunava preciznim šutevima sa poludistance, Radnički je izbio na maksimalnih „plus 13“ (20:7), ali je ova rezultatska zaliha potrošena već početkom naredne deonice, kada su gosti prišli na šest poena zaostatka (24:18). Tada su ponovo stvari u svoje ruke preuzeli najiskusniji u redovima kragujevačkog tima, Raško Katić i Filip Dumić, koji su vrlo brzo vratili Šumadince na dvocifrenu distancu (33:20).

Nastavili su Kragujevčani da uvećavaju prednost tokom treće četvrtine. Nedeljković je konačno „namestio ruku“ i pogodio dve uzastopne trojke, razigrali su se i Amerikanac Mekbrajd i Matija Popović, dok je sam finiš ove deonice obeležio Nikola Veljović, koji je mini serijom od šest uzastopnih poena odveo Radnički na nedostižnih „plus 27“ – 74:47.

Značajan rezultatski kapital koji su stekli tokom trećeg perioda igre, omogućio je Šumadincima da znatno lagodnije uđu u završni kvartal i da bez ikakvih problema privedu utakmicu očekivanom kraju. Bilo je prostora i za par efektnih poteza, a u samoj završnici meča priliku za dokazivanje dobili su igrači sa manjom minutažom u minulom delu sezone. Konačan rezultat 93:65 dovoljno govori o apsolutnoj dominaciji kragujevačkog tima na ovom susretu.

Trener Radničkog Ivica Vukotić pružio je šansu svim raspoloživim igračima, a čak sedmorica su utakmicu završila sa dvocifrenim poenterskim učinkom. Prednjačili su kapiten Raško Katić sa 20 postignutih poena i „srce“ ovog tima, plejmejker Filip Dumić, koji je ubacio 14 poena, uz samo jedan promašaj iz igre (5/6), a pri tom je uspeo da naniže i 12 asistencija.

Na korak od „dabl-dabl“ učinka bio je i Matija Popović sa 14 poena i 9 skokova, a isti broj poena ubacio je i Stefan Đorđević. Amerikanac Volter „Trej“ Mekbrajd je pored 11 postignutih poena uspeo da ukrade i 5 lopti protivničkoj ekipi, dok su Ivan Nedeljković i Nikola Veljović utakmicu okončali sa po 10 ubačenih poena.

Koliko su gosti iz Starih Banovaca ostavili bled utisak na gostovanju u Kragujevcu, možda najbolje pokazuje podatak da su u svojim redovima imali samo jednog igrača sa dvocifrenim poenterskim učinkom, Andriju Nešovića, koji je postigao 10 poena.

• Velika timska pobeda. Naš glavni cilj bio je da svedemo protivničku ekipu na manje od 75 postignutih poena, u čemu smo na kraju i uspeli. Mislim da smo pružili kvalitetno napadačko izdanje – protok lopte je bio dobar, pogađali smo otvorene šuteve, Raško Katić je igrao jako dobro na niskom postu… Što se neke moje igre tiče, smatram da sam imao nekoliko nepotrebnih faulova, ali generalno mogu da budem zadovoljan. Značajna pobeda za nas i sa nestrpljenjem očekujemo naredne utakmice, izjavio je po završetku susreta Amerikanac u redovima Radničkog Volter „Trej“ Mekbrajd, koji se, sudeći po dobrim partijama u poslednje vreme, u potpunosti uklopio u novu sredinu.

Činjenica je da su Kragujevčani ovom pobedom pokazali da su na dobrom putu da konačno pređu prag opstanka i iskorače u bezbednu zonu.

• Čestitao bih mojim momcima na pre svega dobrom defanzivnom izdanju. Čitave nedelje smo naporno radili na odbrani jer smo znali da je to ključ za pobedu na ovoj utakmici. Nismo dozvolili dvojici najboljih igrača ekipe Dunava, Dušanu Majstoroviću i Nikoli Kovačeviću, da se razigraju i sveli smo ih na jednocifren poenterski učinak. Mislim da smo ovom pobedom napravili značajan iskorak ka sredini tabele i pokazali da zaslužujemo opstanak u ovoj ligi, istakao je Ivica Vukotić, trener kragujevačkog tima.

Popularni „alasi“ su posle dobrog izdanja i velike pobede nad ekipom Zlatibora u prošlom kolu doživeli pravi sunovrat na parketu kragujevačkog „SBB Jezera“.

• Radnički je apsolutno zasluženo slavio u ovom meču. Jednostavno, bili su bolji od nas u svakom segmentu igre. Mi smo sa jako lošom energijom ušli u ovaj meč, malo toga nam je polazilo od ruke i rezultat svega je ubedljiv poraz. Moramo da se potrudimo da što pre zaboravimo na ovaj meč i da se okrenemo predstojećoj utakmici sa ekipom Vojvodine u sredu, u kojoj ćemo pokušati da dođemo do iznenađenja, smatra centar ekipe iz Starih Banovaca Dušan Juzbašić.

Trener Dunava Mitar Ašćerić bio je potpuno rezigniran i razočaran izdanjem svoje ekipe na ovoj utakmici, koja je tokom svih četrdeset minuta bila u podređenom položaju u odnosu na domaćina.

• Mislim da nema opravdanja za ovako bledo izdanje mog tima. Radnički je već u prvoj četvrtini stekao dvocifrenu prednost, što nas je poljuljalo u značajnoj meri. Pokušali smo da uhvatimo rezultatski priključak u drugoj četvrtini, da bi potom u trećoj doživeli totalni fijasko. Ekipa Radničkog je pokazala veću želju, borili su se za svaku loptu, imali čak dvadeset ofanzivnih skokova, dok smo mi sa druge strane bili toliko nemoćni da me je više bilo sramota da gledam utakmicu. Sigurno da bi razlika na kraju bila još ubedljivija da moj kolega Vukotić u završnici meča nije u igru uveo mlađe igrače. Ostaje nam da pokušamo da se trgnemo u nastavku sezone i da probamo da se ozbiljnije uključimo u borbu za opstanak, konstatovao je Ašćerić.

Nakon ovog kola, košarkaši Radničkog su konačno na dvocifrenom broju trijumfa (10), koji im garantuje nešto mirniji finiš sezone.

Pred četom Ivice Vukotića su dva vezana gostovanja, najpre užičkoj Slobodi u sredu, a potom i lazarevačkoj Kolubari predstojećeg vikenda.

RADNIČKI – DUNAV  93:65 (20:10, 21:21, 33:16, 19:18)