U KRAGUJEVCU OBELEŽEN DAN SEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Društvo Grad

Svečanom akademijom „Sećanjem do nezaborava“, u Muzeju „21. oktobar“ Kragujevac je, u prisustvu ambasadorke Izraela Alone Fišer Kam, obeležio Dan sećanja na šest miliona Jevreja – žrtve Holokausta.

  • Naš narod dobro poznaje patnju kroz koju je prošao jevrejski narod. I mi smo bili na tom spisku kojima je namenjeno da nestanu sa lica zemlje, rekao je pored ostalog Miroslav Petrašinović predsednik Skupštine grada.
  • Prošli smo zajedno kroz golgote istog rata. Milioni života položenih u zemlju, onih koji nisu prihvatili fašizam, iznedrili su kao biljke nove izdanke i potomke. Danas i sutra oni moraju snažno i beskopromisno da se bore da sećanje ne izbledi, da se zlo ne ponovi. Stoga je na nama živima da se posvetimo izvršenju tog nesvršenog pregnuća koje se zove borba protiv antisemitizma, ksenofobije, rasizma i mržnje, poručio je Petrašinović.

Učešćem u obeležavanju Dana sećanja na Holokaust, grad Kragujevac se priključuje svetskoj kampanji „We Remember“ (Pamtimo). Naš grad je i sam mnogo postradao tih godina, za samo tri dana nastradalo je preko 3000 sugrađana, među kojima i Jevreji, podsetio je Aleksandar Štajn pomoćnik gradonačelnika za unutrašnju i međunarodnu saradnju i dodao da je ovo je pravo mesto sećanja na žrtve Holokausta, sa kog šaljemo poruku da se nikada ne ponovi i da se zauvek pamti.

Za ambasadorku Izraela Alonu Fišer Kam, Kragujevac je po mnogo čemu veoma poseban. Predstavlja simbol zajedničkog stradanja Jevreja i Srba. Kako godine prolaze Holokaust dobija sve više na značaju, jer nestaju svedoci tog događaja.

  • Na nama je da sačuvamo sećanje na te žrtve, da širimo svest i ne dozvolimo da se ponovi. Posebnu pažnju, istakla je Fišer Kam, moramo da poklonimo deci, kako bi generacije koje dolaze sačuvale sećanje na taj događaj.

Na Svečanoj akademiji „Sećanjem do nezaborava „ u organizaciji Udruženja srpsko – izraelskog prijateljstva „Ahava“ i grada Kragujevca, publika je bila u prilici da čuje delove svedočenja preživelih, zahvaljujući glumcima Pozorišta za mlade „Abrašević“, svedočenje porodice Holender, čiji je predstavnik Dušan Holender govorio o neobičnom iskustvu oca Zoltana, a prikazan je i kratkometražni film o susretu braće, koje je razdvojio Holokaust. Svečanoj akademiji u prepunoj sali Muzeja „21. oktobar“, pored predsednika Skupštine grada Miroslava Petrašinovića i zamenika gradonačelnika Ivice Momčilovića sa saradnicima, prisustvovali su predstavnici brojnih udruženja i organizacija, kao i veliki broj građana, naročito mladih.

Inače, Svečanoj akademiji je prethodilo polaganje crvenih ruža, paljenje sveća i odavanje počasti stradalima kraj Spomenika streljanim Jevrejima i Srbima u naselju Bagremar.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.