YURA KORPORACIJA: DOGOVORENO DA U NAREDNE DVE SEDMICE BUDE ANGAŽOVANO PO 400 RADNIKA NEDELJNO

Doba korone Društvo Ekonomija

Menadžment fabrike južnokorejske Yura korporacije u Rači Kragujevačkoj i danas je bio prinuđen da zaposlene vrati kućama. Prethodno, više stotina radnika prve smene iznova je, kao i  juče ujutro, ušlo krug kompanije, ali je odbilo da  uđe u fabričke hale. Nakon toga usledio je sastanak poslovodstva Yure, rukovodstva  fabričkog Sindikata “Nezavisnost” i predstavnika Kriznog štaba opštine Rača, na kojem je dogovoreno da, pre eventualnog nastavka proizvodnog procesa, situaciju u pogonima kompanije proceni epidemiolog.

 Podsetimo da je poslovodstvo Yure pobunjenim radnicima koji juče nisu želeli da uđu u proizvodne pogone, u kojima im nisu bili obezbeđeni uslovi za rad u vreme epidemije COVID 19, obećali da će jednonedeljeno plaćeno odsustvo da im bude produženo do 26. aprila. Istoga dana, menadžment se predomislio, te je juče, kasno popodne i uveče, pozvao zaposlene da danas dođu na svoja radna meta, ali je, umesto njih, u fabričke hale tokom  prepodneva ušao epidemiolog.

Predsednik ogranka UGS “Nezavisnost” u Yuri Saša Marković kaže da je, na osnovu procene epidemiologa, odlučeno da u naredne dve sedmice, u fabrici Yure u Rači radi po nešto više od 400 od ukupno 1.200 zaposlenih. Odlučeno je, pojašnjava naš sagovornik, da do 220 radnika bude angažovano u prvoj, a oko 200 radnika u drugoj smeni, dok u trećoj smeni proizvodnja neće da bude organizovana.

  • Proizvodni proces će u Yuri biti nastavljen u sredu, ali tako da će radnici koji budu angažovani da budu na propisanoj udaljenosti jedan od drugoga u pogonima, koji moraju da budu dezinfikovani. Na ulazima u hale biće postavljeni sunđeri sa dezinfekcionim sredstvima, dok će radnici morati da nose maske i rukavice, i to ne samo na radnim mestima, nego i u autobusima kojima, iz Kragujevca i drugih mesta, dolaze u Raču na posao. U autobusima će  moći da ih bude maksimalno 15 do 20.  Na taj način će naša fabrika da radi u naredne dve nedelje, posle čega će proizvodni proces da bude organizovan u zavisnosti od daljeg razvoja situacije, kaže Marković.

Predsednik Sindikata industrije, energetike i rudarstva u UGS “Nezavisnost” Milorad Panović kaže da je Yura u  Rači morala da počne da radi, jer je to učinio i južnokorejski proizvođač automobila KIA, čiji je Yura korporacija glavni snabdevač elektro instalacijama. Nije, dakle, smatra Panović, sporno što je Yura počela da radi, ali ne mora, dodaje, da se radi po svaku cenu. Tim pre, ukoliko nisu stvoreni dogovarajući uslovi za rad u vreme aktuelne pandemije.

  • Smatram da treba da počnu da rade onda kad se za to svore uslovi, kao što je to učinjeno u bojnim svetskim i domaćim fabrikama. Stvaranje uslova podrazumeva stalnu dezinfekciju pogona, i to  dva – tri puta dnevno, obezbeđenje zaštitne opreme za sve angažovane radnike, koji u pogonima, kao i u autobusima kojima dolaze na posao, moraju da budu  na propisanoj distanci, kaže Panović za list DANAS i  Glas Šumadije.
 RISTIĆ: NEOPHODNA RADNIČKA HRABROST
  • Dobro je što su se radnici Yure pobunili i time pokazali da su odgovorni ljudi, koji  vode računa o sopstvenom i zdravlju svojih porodica, pa i okruženja u kojem žive. Nije dobro što država ništa nije propisala samo kad su radnici u pitanju, što mnogi poslodavci zloupotrebljavaju terajući  zaposlene da, u vreme pandemije  Covid 19, ulaze u pogone u kojima ni na koji nači nisu zaštićeni od eventualne zaraze.  Stiče se utisak da nadležni u Srbiji više vode računa o kućnim ljubimcima, koji su obuhvaćeni odlukama vlasti, nego o radnicma  koji su, i u trenutnim okolnostima, prepušteni sam sebi, smatra predsednik  Saveza samostalnih sindikata u Kragujevcu Jugoslav Ristić.  
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.