Zdravko Ponoš: Ministarstvo za izbore u vladi Ane Brnabić štetno za opozicionu stvar

Izbori 2022 Politika

Potpredsednik Narodne stranke Zdravko izjavio je, povodom predloga o osnivanju „ministarstva za izbore“, da je neophodna neka vrsta supervizije nad implementacijom dogovorenog jer bi „oslanjanje na razvaljene institucije i SNS administraciju bilo krajnje naivno“.

Ponoš je u intervjuu listu „Danas“ ocenio da bi „ministarstvo za izbore“ u vladi Ane Brnabić, koje bi vodila čak i ličnost od poverenja opozicije, bilo politički štetno za „opozicionu stvar“.

  • Takav aranžman značio bi da je opozicija, makar i posredno ušla u vladu za koju argumentovano tvrdi da je proizvod nelegitimne skupštine i lažnih izbora, naveo je Ponoš, i dodao da bi odgovarajuća forma bila neka vrsta koordinacionog tela sastavljenog na paritetnoj osnovi od predstavnika vlasti i opozicije.
  • To telo bi trebalo da ima jasna i jaka ovlašćenja, snažnija od nekog ad hok ministarstva u nadgledanju implementacije dogovorenog. U tom paritetnom telu trebalo bi da budu i predstavnici posrednika u pregovorima, odnosno EU, kako bi se obezbedilo da paritet ne bi proizveo blokadu. Ključna stvar je da se u svemu što se tiče izbora onemogući majorizacija od strane vlasti i funkcionerska kampanja, rekao je Ponoš.

Ponoš je istakao da Narodna stranka zastupa stav da je najbolje da opozicija u dijalogu sa vlašću o izbornim uslovima uz posredovanje EU bude predstavljena sa dva pregovarača jer se tako sprečava „standardni manipulativni model“ po kojem se za sto dovede što više učesnika, a među njima što više irelevantnih ili fingiranih kako bi se diskusija obesmislila ili obezbeđivala većina za rešenja po meri režima.

  • Dobra mera je ponovo u paritetu vlasti i opozicije sa po dva predstavnika. Sve što je u ovom nelegitimnom parlamentu je vlast, koju pretpostavljam mogu da predstavljaju pregovarači iz redova dve relevantne vladajuće stranke – SNS i SPS. Što se nas tiče, oni slobodno mogu da predstavljaju i one stranke koje su van parlamenta samo zato što im je Vučić skupio više potpisa nego glasova na prošlim izborima, rekao je Ponoš.
  • Posrednici bi trebalo da budu dva evroparlamentarca. Bilo bi dobro da se ti pregovori obavljaju podalje od kamera i da se učesnici uzdrže od javnih nastupa dok ne završe posao, naveo je Ponoš.

Upitan o predlogu o paralelnom uređivanju informativnih programa javnih servisa, Ponoš je odgovorio da to nije sasvim nova ideja i da je opozicija odavno pri stavu da bi trebalo obezbediti garantovan prostor na nacionalnim servisima za nerežimske stavove.

  • Kažem nerežimske, jer nije dovoljno da uz vlast samo još politički organizovana opozicija ima pristup javnim servisima. S obzirom na višegodišnju utemeljenu praksu režima da manipuliše, važno je da se stvari preciziraju. Neki od modaliteta su paralelna rotirajuća uredništva, precizirana satnica za opoziciju u informativnim i debatnim emisijama, povećanje broja debatnih emisija i slično, naveo je Ponoš.

Ponoš je dodao da je „REM posebna priča i da je tu potrebno neko privremeno prelazno rešenje“ kako bi se i privatne televizije naterale da poštuju zakon na osnovu kojeg im je data frekvencija u najam, a ne na poklon.

Upitan o presudi koju je predsednik Dveri Boško Obradović dobio protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića i da li očekuje sličan ishod u sličnim postupcima, Ponoš je odgovorio da smatra “da je Vučiću dovoljan jedan slučaj rešen protiv njega kako bi s njim mahao kao sa dokazom o slobodnom sudstvu u Srbiji”.

Dodao je da će vest da je “sudski utvrđeno da je Vučić lagao” ostati u drugom planu, ali da bi “teško bilo pobiti tvrdnju da je on lažov“ ako bi se slična presuda izrekla još koji put.  

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.