ALEKSANDRA VUČIĆA DEMANTUJU ČINJENICE

Društvo Komentar

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, napokon je, juče, priznao da je Krušik, ali i ostatak domaćevone industrije – u krizi. Za razliku od upućenog dela domaće javnosti koji smatra da su za tu krizu najodgovorniji partijski kadrovi  SNS postavljeni na ključne pozicije u Krušiku, Zastavi oružju, Mlanu Blagojeviću, Jugoimportu SDPR, te vodeći domaći trgovci oružjem (Slobodan  Tešić, firma Gim i drugi bliski naprednjacima i državnom vrhu, pa i samom Vučiću) predsednik Srbije tvrdi, međutim, da je proizvodno-poslovna agonija Krušika  uzrokovana negativnom kampanjom koja se u medijima vodi protiv te fabrike.

 Ali, šta kažu činjenice? Najpre to da je naš list početkom septembra preneo poruku  Samostalnog  sindikata Krušika, odnosno predsednika te sindikalne organizacije Branka Petrovića da će sindikalci da čekaju do sredine tog meseca, da vide da li će radnici valjevske fabrike da prime plate.  Petrović je tom prilikom konstatovao da će, ukoliko do 15.  septembra plata ne bude,  Sindikat, koji je, prethodno, u avgustu, o situaciji u Krušiku obavestio i predsednika Aleksandra Vučića,  “morati nešto da preduzme”.

Krušik je tada (početkom setembra), prema sindikalnoj informaciji, radio tek sa 20 odsto kapaciteta,a dug fabrike poveriocima  iznosio je oko 40 miliona evra, usled čega su dobavljači odavno bili prestali da joj isporučuju repromaterijal i delove.  Dug fabrike, prema sindikalnoj informaciji, nastao je u prethodne dve godine, odnosno u vreme dok je na mestu generalnog direktora Krušika bio Mladen Petković koji je, provereno, partijski kadar SNS (isto kao i rođak mu Jugoslav Petković, koji je na čelu Jugoimporta, a kojem takođe “ne cvetaju ruže”), i koji je, krajem prošle godine, prekomandovan u Zastavu oružje čiji su dugovi dostigli 17 milijardi dinara, a gubici 30 miliona evra, dok je fabrički sistem urušen. Sindikat je u više navrata u minulih godinu i kusur dana, zbog “urušavanja fabričkog sidstema”,  od minsitra odbrane  Aleksandra Vuliča i državnog vrha tražio smenu predsednika Nadzornog odbora Zastave oružja, pukovnika Ivice Marjanović. Poslednji takav zahtev nadležniima je upućen tokom prošle nedelje, ali odgovora i dalje nema.

Fabrički sindikati, uzbunjivač Aleksandar Obradović i istraživački novinari blagovremeno su, dakle, upozoravali na sve ozbiljniju krizu, pre svega u Krušiku, ali i ostatku vojne indistrije, uzrokovanu, kako pokazuje raspoloživa dokumentacija, partijskim kadrovanjem u vodećim vojnim preduzećima, iza kojeg, tvrde naši izvori, stoje trgovac Slobodan Tešić I šef BIA  Bratislav Gašić, i povlašćenim statusom trgovaca oružjem bliskih naprednjačko  i državnom vrhu, naravno i samom Aleksandru Vučiću.

Te firme,kao što je naš list već pisao, oružje imuniciju od vojnnih fabrika ”kupuju”ili kupuju,ne samo po povlašćenim cenama, nego neretko preuzimaju robu bez uplate avansa, što je preseden u toj vrsti biznisa, a neretko preuzete i krajnjem korisniku isporujčene artiklei ne plaćaju. U prilog rečenom, činjenica da je užički Prvi partizan, krajem ovogodišnjeg leta, zakatančio municiju namenjenu  Partizan teku, zbog dugova te Tešićeve firme za ranije preuzetu robu. Ukupni dugovi Tešićevih firmi, GIM-a i arapapske kopmpanije Internešenel golden grupa,  sa sedištem u Abu dabiju, 31. decembra 2018. – mnogo pre bilo kakve “kampanje protiv domaće vojne industrije – Krušiku iznosili su,prema zvaničnom podatku,  oko 820 miliona dinara.

Glas Šumadije je, krajem minule sedmice,  pokušao da čuje šta o optužbama na njegov račun da je, u vreme dok je bio generalni direktor valjevskog Krušika (od početka 2014. do pred kraj 2018. – prim. Z.R.) ima da kaže  Mladen Petković koji je, od kraja prošle godine “prvi čovek” Zastave oružja. Petković se, medjutim, nije odazvao našem pozivu na razgovor, dok su nam u njegovom kabinetu rekli da je “direktor na sastanku izvan zgrade”. Petkoviću smo, potom, pitanja o navodno povlašćenim kupcima Krušikovih proizvoda (firmi GIM, kompanijiama Sloboda Tešića i arapskoj Internešenel golden grupi)), te o trenutnoj situaciji u Zastavi oružju dostavili SMS porukom, ali nas on do juče nije udostojio nikakvog odgovora.

Predsednik Nadzornog odbora Krušika,  potpukovnik Veljko Petrović, kojem smo prošle nedelje, takodje SMS-om, poslali pitanja o sumnjivim poslovima vezanim za trgovinu proizvodima te fabrike, kao i o, kako tvrde naši izvori,  sve lošijoj prozvodno-poslovno-finansisjkoj situaciji i višku radnika u tom preduzeću, uoči vikenda  prihvatio razgovor za naš list, s time što je zatražio da se prethodno obratimo Mianistarstvu odbrane, što smo i učinili. Potpukovnik Petrović se, medjutim, nakon toga više nije odazivao na naše telefonske pozive i tako se pridružio  trgovcima oružjem, Slobodana  Tešiću, Petru Crnogorcu, čelnicima GIM-a,ali i poslovodstvima, organima upravljanja i većini sindikalca vojnih fabrika, koji su u svojevrsnoj su zaveri ćutanja, uprkos činjenici da domaću vojnu industriju potresaju možda i najveće afere od njenog osnivanja daleke 1853.godine.

 Nevolja je što će kriza vojne industrije, ako je suditi prema saznanjima našeg lista, dodatno da se produbljuje, zbog toga što je, kako tvrde akteri oružarskog biznisa, inostrano tržište naoružanja i vojne opreme stalo još početkom godine. Nekada ti zastoji umeju da traju i po nekoliko godina. Zapadne kompanije,u takvim situacijama,  smanjuju broj zaposlenih,ili ih šalju na plaćena odsustva,što kod nas nije slučaj.                                                                   

Piše: Zoran Radovanović
Tagovi:

1 thought on “ALEKSANDRA VUČIĆA DEMANTUJU ČINJENICE

  1. Cenjena Gospodo,
    Zarad istine i samo istine, a to je LAKO proverljivo, trebalo bi da izuzmete kompaniju IGG – International Golden Group iz Abu Dabija, koja je svetli primer poštovanja svih ugovornih obaveza prema domaćim kompanijama sa kojima ima sklopljene ugovore. IGG uredno plaća avanse za SVAKI zaključeni ugovor. Avansi se kreću od 25% do 40%, I to BEZ ikakve bankarske garancije. IGG uredno plaća robu fabrikama pre isporuke. Nažalost pojedine fabrike kasne sa isporukama IGG-u, na nivou ne mesečnih već godišnjih kašnjenja a o tome niko ne piše, niti to ikoga interesuje u istraživačkom i objektivnom novinarstvu! Žalosno je što se istina zaobilazi a na njeno mesto se gura čisti senzacionalizam. Nadam se da će ovaj glas naići makar na razmišljanje vas objektivnih novinara, da se za istinu borite, I da je ne zaobilazite.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.