Boško Obradović: Vučić vodi Srbiju u NATO kao što je to uradio Đukanović u Crnoj Gori – mimo volјe naroda

Izbori 2022

Dragan Šormaz negira građanima Srbije pravo na referendum po klјučnim nacionalnim i državnim pitanjima kao što je ulazak u NATO ili albanski mini šengen.

U organizaciji Instituta za evropske poslove (IEA) sinoć je u Beogradu održana debata na temu: „Da li je vreme za članstvo Srbije u NATO?“, na kojoj su učestvovali Dragan Šormaz, šef delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO, Nebojša Zelenović, predsednik Zajedno za Srbiju, Pavle Grbović, predsednik Pokreta slobodnih građana i Boško Obradović, predsednik Srpskog pokreta Dveri.

Nakon održane debate Boško Obradović je izneo glavne utiske: „Debate su toliko retke u Srbiji da smo se gotovo odvikli od tog osnovnog demokratskog formata, jer ih odavno nema u Skupštini i na velikim medijima. Želim da se zahvalim organizatorima, ali i svim učesnicima, kao i moderatoru Olјi Bećković, na odličnoj debati na jednu veoma ozbilјnu i osetlјivu temu. Ovo je bio dokaz da su debate itekako moguće i prirodne uprkos ideološkim i političkim razlikama.

Moj glavni utisak je priznanje predstavnika SNS Dragana Šormaza da je Srbija pod njihovom vlašću ispunila sve pretpristupne mogućnosti na putu do članstva u NATO, postigla najviši mogući oblik saradnje i da je ostalo još samo da aplicira za članstvo. Od dolaska SNS na vlast 2012, upravo uz pomoć NATO zemalјa iz EU, održano je 112 vežbi sa NATO, a 15 sa Rusijom. Mi smo već u predvoju NATO. Oni koji su ratovali sa NATO 1999. godine sad nas uvode u NATO. Vučić je nastavio politiku Vuka Draškovića, koji je još uvek deo vladajuće koalicije, i 2015. potpisao sporazum sa NATO IPAP 1, pa 2016. i 2017. boravio u sedištu NATO, 2018. otvorio vežbu u Mladenovcu sa gensekom NATO, a 2019. potpisao IPAP 2, koji zadire u brojna unutrašnja pitanja države, iz čega se vidi kontinuitet i uvođenje Srbije u NATO na mala vrata. Sve ovo je urađeno mimo volјe građana Srbije i podseća na Đukanovićev ulazak u NATO u Crnoj Gori, a da građani Crne Gore za to nisu pitani na referendumu. Ne bih želeo da se to sada ponovi u Srbiji i ova tema mora da prođe javnu raspravu i izjašnjavanje građana na referendumu. Zapanjila me izjava Šormaza kojom je negirao referendum po ovom i drugim pitanjima poput Mini-šengena jer je referendum naše ustavno pravo.

Treba imati u vidu da su još uvek sveža sećanja na NATO bombardovanje, smrt velikog broja vojnika, policajaca, civila pa i dece, uništenje naše infrastrukture, elektroenergetskog sektora i mnogih drugih delova privrede, ugrožavanje životne sredine, a poseban problem su posledice po zdravlјe lјudi koje izaziva osiromašeni uranijum koji je uprkos zabrani korišćen u bombama kojima su nas masovno gađali 1999. godine, kršeći međunarodno pravo i mimo odobrenja SB UN. Nikada nismo dobili ni izvinjenje ni ratnu odštetu, a tužbe protiv ratnih zločinaca iz NATO su povučene od strane naših vlasti, što apsolutno treba ispraviti jer ovakvi zločini ne zastarevaju.

Za Srpski pokret Dveri nije sporno da treba naći način za saradnju sa NATO koja je u obostranom interesu, posebno jer je NATO okupirao našu južnu pokrajinu i jer se na Kosovu i Metohiji nalaze NATO trupe, koje nažalost nisu zaštitile srpski narod od progona 2004. godine iako im je to bila obaveza, ali smo protiv članstva. To srpskom narodu i državi niko ne može da nametne, a posebno ne mimo naše volјe i izjašnjavanja po tom pitanju na referendumu“, zaklјučio je Obradović.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.