Kako prenosi Euronews Serbia, muškaracu (40), koji je u saobraćajnoj nesreći kod Topole izgubio šaku, lekari Vojnomedicinske akademije uspeli su da replantiraju. To nije samo podvig tima sa VMA, već i dobre reakcije vatrogasaca koji su na licu mesta pribrano reagovali, amputirani deo tela pronašli, stavili na led i poslali sa pacijentom u zdravstvenu ustanovu.
Pacijent je najpre zbrinut u KC Kragujevac, odakle je prebačen u Urgentni centar, a zatim transportovan na Vojnomedicinsku akademiju. Tim lekara, predvođen pukovnikom prof. Bobanom Đorđevićem brzo je okupljen, a operacija je trajala punih sedam sati. Glavnu priču u replantaciji organa vodili su mikrohirurzi, a prof. Đorđević je istakao da je to timski rad u koji je uključeno više specijalnosti.
Pozvao me je dežurni lekar i reakao da imamo pacijenta sa amputiranom šakom. Spakovao sam se i odmah od kuće došao na VMA. Tu je već sve bilo spremno za operaciju, pacijent je već bio pripremljem jer je u replantacionoj hirurgiji svaki minut važan. Odmah smo ušli u operacionu salu. Operacija je trajala sedam sati. Koliko je to naporan poduhvat najbolje govori podatak da se instrumetarke smenjuju na dva sata, rekao je za Euronews Srbija Đorđević.
Naglasio je da je pacijent u nesreći imao i sreće. Vatrogasci koji su ga izvlačili nakon prevrtanja kamiona bili su iskusni, pribrani. Pronašli su šaku i stavili je na led. Da bi amputirani deo tela mogao uspešno da se „ušijeˮ, zlatni period za replantaciju je šest sati, ali i amputirni deo mora adekvatno da se zbrine.
Dobro je što su vatrogasci pronašli amputirani deo tela. Vrlo često se ne pronađu i ako se pronađu, dešava se da je prošlo dosta vremena ili nije adekvatno zbrinuto. Ovde se sve složilo i odrađeno je kako treba. Pacijent se ne seća šta je amputiralo šaku, ali možemo da pretpostavimo da je to bilo staklo od kamiona ili metal. Pacijent je sada dobro, stabilan je, vitalna je šaka i sada nam preostaje samo period prihvatanja šake koji je uvek rizičan, ispričao je Đorđević.
Ispostavilo se kasnije da pacijenta i prof. Đorđevića vezuje još nešto. Zapravo pacijent je iz mesta Jermenovci kod Topole gde je rođen i prof. Đorđević.
Tim koji je uspešno izveo operaciju činili su prof. Dr Boban Đorđević, hirurg plastičar, asist. dr Ivan Leković, vaskularni hirurg, asistent dr Jasmina Ivić, hirurg plastičar, asistent dr Milica Rajović, hirurg plastičar, kapetan dr Ilija Rančić, lekar na specijalizaciji iz plastične i rekonstruktivne hirurgije, Dimitrije Mitić, lekar na specijalizaciji iz plastične i rekonstruktivne hirurgije, dr Ivan Jovanović, anesteziolog, kapetan dr Stevan Orović, lekar na specijalizaciji iz anesteziologije, kao i tim instrumentarki i anestetičara.
Nije akcija vatrogasaca nego jednog vatrogasca. Orden za njega a ne za političke parazite!