fotografije: Nenad Jakovljević (www.nenadjakovljevic.com)

Deca kao čuvari nasleđa: objavljena knjiga „Borba za zapis“ princeze Ljubice Karađorđević, sav prihod ide udobrotvorne svrhe

Milica


U vremenu kada se nasleđe sve češće doživljava kao teret, Fondacija Koreni objavljuje knjigu koja decu uči upravo suprotno. “Borba za zapis”, autorke Njenog kraljevskog visočanstva princeze Ljubice Karađorđević, nova je dečja knjiga namenjena uzrastu od 7 do 10 godina, uz poruku da koreni nisu ono što nas sputava, koreni su ono što nas drži uspravnim.

Ova priča u stihu praćena romantičnim ilustracijama prati grupu šumskih životinja koje se udružuju kako bi odbranile zapis – sveto stablo, simbol duhovnosti, zajedništva i pamćenja našeg naroda. “Borba za zapis” objedinjuje narodnu tradiciju šumadijskog kraja i mitske motive sa savremenim temama poput očuvanja prirode i prava na kolektivni identitet.

fotografije: Nenad Jakovljević (www.nenadjakovljevic.com)

  • Ovo je knjiga o borbi za ono što ne smemo da zaboravimo. Napisala sam je kao podsetnik svima nama, da su naši zapisi, naše šume, naša kulturno-istorijska dobra vredni čuvanja. Sudeći po prvim reakcijama, deca to razumeju bolje nego mi odrasli, izjavila je princeza Ljubica Karađorđević, autorka knjige i ko-osnivač Fondacije Koreni.


Knjiga se može poručiti putem sajta www.korenifoundation.org, a celokupan prihod namenjen je dobrotvornim aktivnostima Fondacije Koreni, koja od 2019. godine sprovodi projekte za decu i mlade u Srbiji. Od Dečjeg festivala Oplenac i Dečjeg Sretenja, preko Relija kraljevića Tomislava i izgradnje prirodnog dečjeg igrališa na Oplencu, Koreni su posvećeni podršci novim generacijama.

fotografije: Nenad Jakovljević (www.nenadjakovljevic.com)

  • Fondaciju Koreni smo moj suprug Mihailo i ja osnovali da bismo deci i mladima u Srbiji pružili više prilika da se razvijaju, stvaraju i ostaju svoji, ovde gde pripadaju. Borba za zapis je naše novo seme. Ako u barem jednom detetu proklija i razvije ljubav prema knjizi, sopstvenom nasleđu i istoriji, smatraću da smo uspeli, dodala je princeza Ljubica.


Knjiga je od 3. juna dostupna za kupovinu preko sajta Fondacije Koreni, a u narednim danima promocija će se nastaviti kroz događaje uživo širom zemlje. Kroz ove aktivnosti, Fondacija nastavlja svoju misiju da zaliva korene generacija koje dolaze.

Tagovi:

1 thoughts on “Deca kao čuvari nasleđa: objavljena knjiga „Borba za zapis“ princeze Ljubice Karađorđević, sav prihod ide udobrotvorne svrhe

  1. Poštovana redakcijo,
    primetno je da često objavljujete tekstove o porodici Karadjordjević.
    Razumem možda i vašu naklonost monarhiji kao obliku vladavine, ali tekstovi o princezi, prinčevima, presolonaslednicima u Srbiji je često smešno.
    Srbija je danas definisana kao Republika i samim monarhistima je veoma jasno da su izgledi za ponovno ustoličenje Karađorđevića kao monarha jako male. Razlozi su verovatno i u jakom i prevladavajućem republikanskom opredeljenju građana.
    Istina je takodje i da su tvorci današnjeg ustava svoje monarhističke simpatije unosili u pojedine odredbe pa tako danas smešno izgleda kada vidimo državna obeležja Republike Srbije koja su preuzeta od Kraljevine Srbije – grb i zastava, a u himni je napravljena kozmetička korekcija, koja nije obavezujuća za onoga ko je izvodi pa ponekad prepuštamo pominjanje kralja slobodnoj volji pevača.
    Srbija je i po tome specifična u svetu, ali mislim da je već dovoljno vremena prošlo da se i dalje zamajavamo sa temom vraćanja monarhije u Srbiji.
    Vreme je učinilo svoje, a imam utisak da ovom narodu više nije ni važno ko je to na čelu države.Ovaj narod treba državno uređenje u kojem neće biti podanici, uredjenje u kome će imati mogućnost da postanu slobodni građani, da menjaju vlast, ali i sebe same. E to mislim da neće moći sa monarhom, kad nas već ovaj koji je sada na vlasti, a kao lakše promenljiv ovako gazi i u zdrav mozak, kako bi to izgledalo sa monarsima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.