Dok policija negira, Zoran Medović tvrdi da mu je traženo da prizna da je bacio farbu na Vučićev bilbord

Društvo Grad

Zoran Medović (34), automehaničar iz Kragujevca, vlasnik auto servisa, tvrdi da ga je policija iz Topole pozvala na razgovor 20. avgusta i da su ga držali sedam sati, pri tom šikanirali i šamarali tražeći od njega da da prizna da je po nagovoru Dragana Jovanovića, bivšeg predsednika Opštine Topola, izvršilac i saučesnik bacanja farbe na bilbord ispred Opštinskog odbora SNS-a na kome se nalazi fotografija predsednika Vučića.

Medović, ne da sve ove prethodne navode negira, nego i ističe da je iz Kragujevca i da nikada nije upoznao Dragana Jovanovića a kamoli izvršavao neke njegove instrukcije.

Poziv u stanicu

  • U noći između 19. i 20. avgusta, oko četiri sata pozvali su me iz policije u Topoli i pitali da je moj službeni pikap sa pretnjom da će biti zaplenjen. Odgovorio sam da jeste (oni su pronašli dokumeta u njemu) a oni su me obavestili da će on biti zaplenjen. Na moje pitanje da dođem odmah u stanicu oni su mi odgovorili da dođem ujutro posle sedam kada dođu šefovi, kaže Medović, za Danas dodajući da je prethodne noći obavešten od dvoje svojih radnika koji su otišli na Preobraženjski vašar u okolini Topole da će tamo otići službenim vozilo firme.

Medović je to svojim radnica odobrio i bio je upoznat da su se oni, posle vašara vratil taksijem a da je službeni auto osto parkiran. Sutradan u policijskoj stanici u Topoli, kako on kaže, odmah je shvatio da nešto nije kako treba.

  • To nije bilo klasično saslušavanje u policiji: lična karta, dokumetna, saobraćajna… već su od mene odmah zatražili da priznam kako me je Dragan Jovanović, angažovao da bacim farbu na Vučićev bilbord. Odgovorio sam da sam iz Kragujevca i da nikada nisam upoznao Dragana Jovanovića, i da su se samo kola iz moje firme zatekla u Topli, kao što i ne poznajem predsednika Vučića. Odmah sam rekao da se nikada u životu nisam bavio politikom, i da mi nikada ni jedna stranka, partija ili lider nisu pomogli u životu, u dahu priča Medović.

Po njemu policijski inspektori iz Topole su na te reči poludeli. Pretili su mu, ucenjivali ga, šamarali…

Puštanje posle sedam sati

  • Govorili su mi da to priznam i da će sve biti „rešeno za tri minuta i da će mi vratiti kola inače će ući u „proceduru istrage” i biti zadržana do šest meseci. Ta kola su moja pokretna radionica i ja živim od toga ali nisam hteo da priznam nešto što ne da nisam uradio već za šta nisam ni čuo, kaže on, dodajući da je pritisak bio ogroman i da su mu pretili ne samo „oduzimanjem automobila” već i „dokazima” da imaju njegove otiske.
  • Da se ne lažemo, u pitanju je policijska stanica u Topoli. Ja dolazim u sedam sati a oni mi u sedam i 15 predočavaju da imaju dokaze. Čak i ja, kao laik, znam da policija u Topoli nema tavu labaratoriju i da su prve slične u Aranđelovcu i Kragujevcu, kao i da to veštačenje traje danima, ističe on.

Policajci su nastavili da vrše pritisak na njega, tražili da otključa telefon da vide sa kim je bio u kontaktu i tako, on je po njegovoj verziji ostao u stanici u Topoli punih sedam sati, dok nije na kraju potpisao zapisnik i pušten.

Kako Medović, priča za novine, saslušavali su ga čak šestorica inspektora a po njegovoj verziji trijica su bili sasvim u redu dok su ga trojica šamarali i tukli. On je po izlaku iz topolske policije podneo prijavu protiv te trojice ispektora (u međuvremenu im je saznao i imena) a do zaklučenja ovog teksta u sredu, 25. avgusta čekao je razgovor sa priadnicima Unitrašnje kontrole u kragujevačkom MUP-u. Medović je zadržao i zapisnik iz policije u Topoli u kome piše da je kod njih proveo samo 15 minuta ,ali ga na savet svoje advokatice još ne daje na uvid novinarima dok se ne obavi razgovor sa pripadnicima policijske Unutrašnje kontrole u Kragujevcu.

Snimak sa kamere kafića

Kao dokaz navodi činjenicu da ima snimak sa siguronosne kamere sa kafića koji je prekoputa policije u Topoli na kojem se jasno vidi vreme kada je u stanicu ušai i izašao – tih sedam sati. Medović je odmah uzeo taj snimak i prekopirao „za svaki slučaj – da ne nestane”.

Kako kaže tokom istrage u kancelariju je ušao i jedan kolega koji je rekao policajcima koji su ga ispitivali: „Zbog čega ga držite? Nije u pitanju bilbord, nego je jedna žena prijavila da je neko farbom isprljao njen ulaz”, ali su ga oni udaljili i nastavili da insistiraju na tome da ga je Dragan Jovanović angažovao da farbom „ufleka” Vučićev bilbord.

Po puštanju (u njegovoj verziji) posle sedam sati saslužavanja pripadnici policije iz Topole su mu izričito zapretili da ih ni u kojem slučaju ne prijavi niti da bilo kome priča o ovom saslušavanju.

Medović tvrdi i da mu je pozlilo tokom sedmočasovnog saslušavanja i da je tražio da se pozove Hitna pomoć (policajci su to odbili), kao i posle četiri sata provedenih u policiji da kontaktira advokata (takođe odbijeno).

Saopštenje Policijske uprave: Saslušan u svojstvu građanina

Policijska uprava u Kragujevcu u svom saopštenju za medije odlučno ističe da su aposlutno netačni svi navodi Zorana Medovića koji su se pojavili u medijma. Po njima policija ga nije lišila slobode, već je on u skladu sa zakonom o policiji, dao izjavu u svojstvu građanina jer su u vozilu koje pripada njegovoj firmi nađeni tragovi krivičnog dela.

Naime, policija je kao počinioca krivičnog dela oštećenje tuđe stvari identifikovala sedamnaestogodišnjaka iz Kragujevca koji se sumnjiči da je tokom noći 20. avgusta u Topoli farbom oštetio jedan bilbord u tom mestu.

Oni kažu da je Zoran Medović na poziv pripadnika Policijske stanice u Topoli pozvan tog jutra kako bi preuzeo automobil „Fiat doblo”, vlasništvo njegove firme, a koji je policija u toku noći našla na putu prema Kragujevcu.

U međuvremenu, pregledom vozila, policija je u njemu pronašla kesu i rukavice sa tragovima farbe iste boje kojom je oštećen bilbord u Topoli kao i novčanik sa dokumentima Zorana Medovića i mobilni telefon za koji je utvrđeno da pripada maloletnom licu osumnjičenom za pomenuto krivično delo, a koji je radno angazovan u Medovićevoj firmi.

Medović je, po saopštenju policije, po vozilo svoje firme u Policijsku stanicu došao u jutarnjim satima i morao je da sačeka završetak kriminalističko-tehničkog pregleda vozila, što je redovna procedura u ovakvim situacijama, dakle nije bio lišen slobode kao što tvrdi a nisu mu bili oduzeti automobil, novčanik, novac i lična dokumenta, kako navodi, već su oni bili deo uobičajene policijske obrade vozila ostavljenog pored puta i vraćeni su mu uz potvrdu pošto je postupak okončan.

Po pronalasku kese i rukavica sa tragovima farbe i svedočenja maloletnika koji je u međuvremenu priveden, sa Medovićem je obavljen razgovor u svojstvu građanina. Ističemo da tokom razgovora sa policijom Medoviću nije pozlilo niti je trazio da se pozove Hitna pomoć, a nije tražio ni da pozove advokata, stoji u saopštenju MUP-a.

U saopštenju policije naglašava se da Sektoru unutrašnje kontrole u Kragujevcu nisu do sada (sreda, 25. avgust) predate pritužbe Medovića niti njegovog advokata na rad policijskih službenika.

autor: Zoran Mišić za list Danas

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.