Danas je u Kragujevcu na uglu ulica Nikole Pašića i Zorana Đinđića, u 10 časova obeležena godišnjica ubistva nekadašnjeg srpskog premijera Zorana Đinđića. Okupljeni građani zapalili su sveće ispod spomen ploče na početku ulice koja nosi njegovo ime, dok su članovima gradskog odbora Demokratske stranke Kagujevca, položili vence.
- Vremena su i dalje jako teška, a u ovakvim, teškim vremenima, najbolje se vidi koliko nedostaje sve ono što je Zoran Đinđić predstavljao.
Ovim rečima je zamenik predsednika gadskog odbora Demokratske stranke u Kragujevcu, Radivoje Kastratović, započeo svoje obraćanje okupljenim građanima.

Politika Zorana Đinđića zasnivala se na efikasnosti i odgovornosti države, vladavini prava i borbi protiv korupcije, ulaganje u obrazovanje i mlade i na kraju na demokratizaciji i decentralizaciji vlasti. Dvadeset i dve godine nakon njegove smrti, čini se, da živimo u društvu u kom ni jedan od ovih ciljeva nije ostvaren. Reklo bi se da se njegova politička zaostavštin provlači kroz današnju politiku tek toliko da zadovolji minimume demokratskog društva.
Međutim, kako Kastratović kaže:
- Ono što ohrabruje jeste da se u poslednjih nekoliko meseci pojavila nada. Istorija nas uči da nijedan autoritarni režim nije večan. Mladi su preuzeli inicijativu i rekli „sada je dosta!“. Smatram da studenti, koji su u prvom planu ove pobune, nastavljaju borbu koju je započeo Zoran Đinđić.
Ovim putem pozvao je građane i na veliki protest u Beogradu.
Podsećamo da je na mestu na kom je danas položen venac, nekada stajala bronzana spomen ploča, koja je 2015. godine skinuta bez ikakvog obrazloženja. Osam godina kasnije, 2023. godine, članovi GO Demokratske stranke Kragujevca postavili su novu, betonsku ploču. Bronzana ploča, kao ni lica odgovorna za njeno uklanjanje i dalje nisu pronađeni.
- Nemamo nikakvu povratnu infrmaciju od grada, iako smo pokrenuli postupke i pokušali da dođemo do tih informacija. Taj vandalizam koji je učinjen, očigledno da je učinjen od strane struktura koje imaju zaštitu aktuelnog režima, a koje su veliki protivnici lika i dela Zorana Đinđića i sveg što je on predstavljao u ovom društvu. Dok oni sede na mestima na kojima se odlučuje, smatram da do tih informacija nećemo doći . Mi nećemo odustati od pokušaja da saznamo ko se usudio da njegovu bistu odavde skloni i da ta lica budu, na jedan način, označena u jednom trenutku i možda privedena određenoj vrsti odgovonosti.
Izjavio je za Glas Šumadije zamenik predsednik DS u Kragujevcu Radivoje Kastratović.
Fotografije: Glas Šumadije
U tekstu stoji – Podsećamo da je na mestu na kom je danas položen venac, nekada stajala bronzana spomen ploča, koja je 2015. godine skinuta bez ikakvog obrazloženja. Osam godina kasnije, 2023. godine, članovi GO Demokratske stranke Kragujevca postavili su novu, betonsku ploču.
Ovo ipak nije tačno i ne razumem zašto se i danas iznose netačne informacije.
Upravo na ovom sajtu postoji tekst još od 27.08.2023.godine u kome se kaže . . .Grupa nekadašnijh članova Demokratske stranke u Kragujevcu danas je postavila novu, trajnu, spomen ploču u znak sećanja na dr Zorana Đinđića.
Bivši istaknuti članovi Demokratske stranke u Kragujevcu su odmah nakon ubistva Djindjića pokrenuli inicijativu da se tadašnja ulica Moše Pijade preimenuje u Zorana Djindjića. Taj posao nije bio ni malo jednostavan. Bilo je brojnih opstrukcija, mnogima se ideja nije dopala. Jedan broj tadašnjih odbornika DOSa, opozicija (čitaj Verko, Milenić, SPS i drugari), pa i neki danas nezavisni novinar, utrkivali su se ko će bolje i žešće da opljune po inicijativi, uporedjujući je sa idejom o ustanovljenju štafete mladosti, koja je potekla u Kragujevcu.
Vredi podsetiti da je predlog za promenu naziva ulice u prvom trenutku obuhvatao deo od raskrsnice sa ulicom Nikole Pašića do mosta, a da je za preostali deo ulice od Svetozara Markovića do raskrsnice sa ulicom Nikole Pašića predloženo da se nazove cara Solomona. Tada su se stanari organizovali i pokrenuli peticiju zahtevajući da se i ovaj deo ulice nazove Zorana Djindjića, što je i prihvaćeno. Bila je to potvrda da je ideja ispravna, a da protivnici Djindjića nisu mogli da mirno otrpe ovu promenu.
Da tada, sada već bivši članovi DS u Kragujevcu, to nisu učinili i danas bi se ova ulica zvala Moše Pijade.
Iste godine su i postavljene bronzane table, koje su više puta oskrnavljene i na kraju ukradene.
A onda su ponovo neki drugi bivši članovi DS pronašli autora, kragujevačkog vajara Zorana Ilića i uradili ovu betonsku tablu.
Lepo je pomenuti da je u tome učestvovao i čovek koji nikada nije bio član DS Boris Herman. Neću da pominjem one koji su preimenovali ulicu i postavili prvu ploču. Njih redakcija ovog portala nikada nije ni želela da pomene, osim u negativnom kontekstu. Neću ih pomenuti ni ja.
Dakle, ovi što su danas ovde stajali pred ovom pločom pojma nemaju ni zašto su tu, ni zbog čega su tu. Smatraju da je popularno danas biti na ovom mestu i našli se.
Aplauz za njih.