Godine staža koje su „pojeli skakavci”

Grad

U Kragujevcu radnicima zaposlenim u firmama angažovanim na tenderima Gradske uprave nisu uplaćeni doprinosi.

Da ni firme koje poslove dobijaju preko tendera i javnih konkursa od Skupštine grada Kragujevca svojim zaposlenima ne izmiruju redovno doprinose i ne uplaćuju radni staž uverio se Dragan Marković (60) koji je radio u privatnim preduzećima za obezbeđenje gradskih objekata.

Marković je pre tog angažmana radio u kragujevačkim Gradskim tržnicama na određeno vreme na dva puta po dve godine. Kada je privatno obezbeđenje preuzelo preko tendera i javnog konkursa i posao i radnike, od 2017. godine počeo je da radi u firmi „Soko sekjuriti” iz Beograda.

– Prvih dva i po meseca radili smo za džabe jer su nam rekli da po njihovom pravilniku radnici prvih 75 dana ne primaju platu nego posle počinje redovna isplata a ovaj period se vremenom nadoknadi. Pristali smo. Šta ćeš? Gde ćeš? – započinje svoju priču Dragan Marković.

Prošle su dve godine i radnici u „Sokolu” su očekivali da je firma po zakonu dužna da ih primi u stalni radni odnos, ali…

– Oni to nisu uradili već su 2019. promenili naziv firme u „Tidija”, iako su ostali poslovi, isti vlasnici, direktori… Još pre toga se dešavalo da nam kasne po tri-četiri plate ali po prelasku u novoimenovanu firmu direktori su obećali da će ta dugovanja da izmire, nastavlja Marković, dodajući da u tom trenutku radnike je brinulo samo kašnjenje plata a o neredovnom uplaćivanju radnog staža niko nije ni razmišljao.

Poverenje im nije ulivala slatkorečivost i velika obećanja poslodavaca već su bili ubeđeni da je reč o ozbiljnoj firmi koja poslove dobija uvek legalno na tenderima gradskih vlasti. Prevarili su se.

Neredovna isplata dohotka se nastavila i u „Tidiji” gde zaposlenima u jednom trenutku duguju čak pet isplata. Radnici su tada razgovarali sa direktorom Draganom Markovićem (imenjak i prezimenjak našeg sagovornika) koji im je objašnjavao da im duguju brojne firme koje obezbeđuju ali je naš sagovornik znao da sva preduzeća koja čuvaju, makar u Kragujevcu svoja dugovanja redovno izmiruju. Tada je po prvi put posumnjao i pred kraj 2019. godine otišao je da situaciju proveri u kragujevačkoj poslovnici PIO fonda. Izvadio je listing i saznao da su mu poslodavci za 2017. godinu uplatili tri meseca i devet dana staža, a za narednu 2018. devet meseci. U toj, 2019. godini imao je, što se staža tiče uplaćenih samo mesec i 16 dana.

Radnici su se ponovo obratili direktoru Markoviću ali ih je on opet umirivao rečima da je u pitanju „ozbiljna firma” i da će svi doprinosi biti izmireni.

Nastupila je i 2020, godina korone, plate su kasnile a Dragan Marković je, ponovo u kragujevačkom PIO fondu saznao da su firmi za koju radi zamrzli uplatu doprinosa, i je za tu godinu ostao bez radnog staža.

– NJima je neko dozvolio da „zamrznu” izmirivanje obaveza prema zaposlenima, iako svi znamo da je država dala po tri lična dohotka da pomogne preduzećima a gradske firme poput: JKP Šumadije, groblja, poreskog, pojedinih obdaništa… koje smo obezbeđivali redovno su plaćale za te poslove, navodi on, osnovano pretpostavljajući, pošto 2021. godina još nije završena (pa, nije mogao da dobije listing), da što se tiče njegovog staža da su ga i za nju „zamrzli”.

– U međuvremenu se osniva treća – ista firma sada pod nazivom „Legio”, a prve dve su ugašene i računi su im u blokadi, tako da nismo mogli ni da ih tužimo, navodi Marković.

I „Legio” kasni sa platama a kada su ponovo razgovarali sa direktorom Markovićem on im je odgovorio: „Ako hoćete radite, ako nećete napustite firmu. Trenutno ne možemo ništa, tužite nas”.

– Kao da smo mi njegovi robovi, tako se ponašao, opravdano je iziritiran naš sagovornik.

U „Legiu” je radio do avgusta, otišao na godišnji odmor (do tada su im za osam meseci već kasnile četiri isplate), ispoštovao otkazni rok i napustio firmu koja je za četiri godine promenila tri imena i „pojela mu” po njegovim najcrnjim procenama tri godine i osam meseci staža.

– Oni su mi poslali pismo sa ugovorom o sporazumnom raskidu radnog odnosa ali su me advokati posavetovali da ga ne potpisujem jer je poslodavac prekršio sve odredbe ugovora i Zakona o radu sa kašnjenjem plata i neuplaćivanjem doprinosa, kaže Marković.

Takođe, pošto su sve firme vodile na Beograd konsultovao je i beogradske advokate koji su po PIB-ovima videli da su „Soko” i „Tidija” u blokadi.

– Po njima i ako bi ih tužili i dobili proces, od koga bismo naplatili. Takođe, oni su procenili da bismo mogli da tužimo „Legio” za vreme dok smo bili zaposleni u firmi pod tim imenom ali bi taj proces bio upućen na beogradsku Osnovni sud u kojem su ogromne gužve i dok bi on stigao na red, firma bi se verovatno opet preregistrovala i promenila ime, tako da smo od toga odustali, vidno je revoltiran Dragan Marković.

On se obratio i Gradskoj upravi, koja je angažovala „sve tri firme” preko tendera i javnog konkursa.

– Oni su mi odgovorili da su firme na konkursima ispunjavale sve uslove a da Gradska uprava nema ništa sa tim kako se oni dalje odnose prema svojim zaposlenima. Očekivao sam, ljudski, da gradska vlast stane iza nas, zainteresuje se za naš problem i stane iza na stranu radnika, svojih sugrađana koji rade kod privatnika a koje su oni angažovali, uzaludno se ponadao naš sagovornik.

I u Pravnoj službi Gradske uprave, gde nisu mogli da veruju da te obaveze prema zaposlenima nisu izmirene, podučili su ih da mogu da tuže firme za neuplaćen staž i doprinose ali da taj ishod niko ne može da garantuje jer su firme u blokadi.

Po ovom pitanju list „Danas” se obratio Gradskoj upravi i dobio pismeni odgovor od Gradska uprava za finansije i javne nabavke (Sekretarijata za javne nabavke) u kojem se između ostalog kaže: „Da bi ponuđač (privredni subjekt) u postupku javne nabavke mogao da bude izabran kao najpovoljniji neophodno je da ispuni zakonom propisane uslove. U skladu sa odredbama Zakona o javnim nabavkama dokazi o ispunjenosti uslova dostavljaju se putem portala javnih nabavki. Dokaze koji su, u skaldu sa pozitivnim propisima, objavljeni i javno dostupni ponuđači nisu u obavezi da dostavljaju.

Naručilac je dužan da isključi privrednog subjekta iz postupka javne nabavke ko u postupku utvrdi da postoje osnovi za isključenje predviđeni članom 111 ZJN (npr. ako postoji dokaz – pravosnažna presuda, da je ponuđač kažnjen zbog povreda odredaba Zakona o radu jer zaposlenima nije isplaćena zarada, doprinosi i dr.) U konkretnom slučaju ponuđači su ispunjavali sve zakonom propisane uslove za učešće u postupku, odnosno nije bilo osnova za isključenje. Nakon zaključenja ugovora odgovorna lica naručioca su u obavezi da kontrolišu izvršenje predmeta nabavke (isporuku dobara, pružanje usluga, izvođenje radova), odnosno naručilac ne može da kontroliše poslovanje ponuđača (da li isplaćuje zarade i doprinose zaposlenima i dr.)”, stoji u odgovoru koji potpisuje Danijela Drobnjak, sekretar Sekretarijata za nabavke Gradske uprave Kragujevac.

U međuvremenu Marković je pisao nadležnom ministarstvu, inspekcijama (gradskim i republičkim), poreskoj upravi… Prošle nedelje su ga kontaktirali iz Poreske uprave iz Beograda i rekli da će ispitati ovaj slučaj kršenja zakona o uplatama dohotka bez izmirivanja doprinosa.

Kako on kaže u situaciji kao što je njegova je više radnika koji su bili angažovani preko ove tri firme ali su se oni uplašili za posao ili jednostavno pomirili da su ostali bez staža i čekaju starosnu penziju. On koji bi u penziju, da mu je redovno uplaćivan staž, trebao da ide za dve godine – neće. Kao što se ne miri sa tim da zaposleni u ovakvim firmama u 21. veku imaju status robova.

Bivši direktor Dragan Marković:

Nisam više u toj firmi ni poslovima oko obezbeđenja

List „Danas” obratio se ovim povodom i Draganu Markoviću koga je naš sagovornik naveo kao neposrednog rukovodioca u firmama „Soko” i „Tidija”. Marković kaže da jeste bio rukovodilac našem sagovorniku ali da već neko vreme nije više u tom poslu.

– Ja sam izašao iz toga. Nisam više ni u firmi, kao ni u poslovima obezbeđenja a šta se sve tu događalo i šta se sada događa ne znam, rekao nam je Marković, po čijim rečima on jeste bio rukovodilac u „Sokolu” ali, kasnije u „Tidiji” koja ga je „zamenila” nije bio angažovan.

Takođe, nije želeo da ni na koji način prokomentariše ni ono o čemu njegov imenjak i prezimenjak priča za naš list a odnosi se na vreme i kada je bio u firmi.

Izvor: Danas, piše: Zoran Mišić

1 thoughts on “Godine staža koje su „pojeli skakavci”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.