Udruženje srpsko-izraelskog prijateljstva „Ahava” iz Kragujevca u saradnji sa Ambasadom Izraela u Republici Srbiji organizuje manifestaciju obeležavanja jevrejskog praznika Hanuka koji se obeležava u decembru.
Ambasada Izraela u Beogradu u danima koji prethode prazniku Hanuka tradicionalno organizuje deljenje prazničnih kolačića udruženjima i ustanovama socijalne zaštite na teritoriji grada Beograda.
S obzirom na to da Udruženje „Ahava” ima uspešnu saradnju sa Ambasadom, došlo se do ideje da se manifestacija proširi i na naš Grad. Stoga je planirano da sa predstavnicima Ambasade, 11. decembra u 11 sati organizujemo podelu tradicionalnih kolačića, u Centru za razvoj socijalnih usluga „Kneginja Ljubica”, nakon čega su istog dana planirani odlazak i podela u SC „Iskra”.
Celokupna manifestacija će biti u skladu sa pravilima o zaštiti lica tokom pandemije izazvane virusom COVID 19.
Praznik Hanuka slavi se 25. Kisleva po jevrejskom kalendaru, a naziva se još i praznikom svetlosti. Možda najkarakterističniji običaj vezan za praznik Hanuka jeste paljenje sveća na osmokrakom svećnjaku. Prva sveća se pali prvog dana praznika, drugog dana se pale dve sveće, trećeg dana tri i tako redom do osmog dana praznika, kada se na svećnjaku pali svih osam sveća. Svećnjak se obično stavlja kraj prozora i simbolizuje objavu čuda, jer praznik Hanuka seća na specifični događaj iz jevrejske istorije vezan za svetlost koja je, umesto očekivanog jednog dana, gorela čitavih osam dana.
O čemu se tačno radi? Priča je locirana u drugi vek pre nove ere, u vreme kada je jevrejski narod bio pod helenističkom vlašću. Zahvaljujući hrabrosti Jude Makabejca i bunta koji je poveo protiv represivne helenističke vlasti, Hram, centralno mesto jevrejskog bogosluženja, je vraćen pod jevrejsku direktivu. S obzirom na to da je trebalo ponovo urediti Hram i pripremiti ga za službu, a nije bilo dovoljno posebno pripremljenog i za to podesnog ulja, Jevreji su se suočili sa problemom; međutim, postojeće ulje je gorelo čak osam puta duže, čitavih osam dana, i omogućilo posvećenje Hrama.
U jevrejskim porodicama Hanuka je radostan praznik. Osim paljenja sveća večeri su obeležene porodičnim okupljanjima, pravljenjem hrane pržene u ulju (ulje je na svojevrstan način jedan od glavnih elemenata istorijske priče o Hanuki) kao što su krofne i latkes (posebne vrste palačinki), a deca dobijaju i gelt, odnosno izvesnu manju količinu novca koju mogu da utroše na svoja zadovoljstva. Popularna je i igra sa specifično oblikovanom kockicom koja se zove dreidel ili sevivon, a koju deca posebno vole i igraju u večernjim časovima kraj svetla sveća.
Hanuka je danas jedan od popularnijih jevrejskih praznika u širim krugovima i kao takav je često predstavljan u medijima i savremenim filmovima i serijama.