Izložbu povodom 80 godina ustanka komunista grošničkog kraja otvara ministarka Kisić Tepavčević

Društvo Kultura

U Petrovoj vodenici u Grošnici, u ponedeljak, 12.jula, u 12 sati, biće otvorena stalna izložbena postavka povodom 80 godina od ustanka koji su 1941. godine podigli komunisti iz ovog kraja. Postavka je svojevrstan prikaz zaštite narodnog graditeljstva i etnološka prezentacija života i rada u vodenicama potočarama. Autori izložbe su Goran Milosavljević, viši arhivista istoričar, Jelena Munjić, konzervator etnolog i Nataša Nikolić, muzejski savetnik.

Izložbu će otvoriti Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić -Tepavčević, a na otvaranju će govoriti gradonačelnik grada Kragujevca Nikola Dašić i direktor Narodnog muzeja Miloš Jurišić.

Na izložbi je predstavljeno 30 panoa, koji nas, uz prateći katalog, upoznaju sa tri segmenta izložbe: istorijskim, konzervatorskim i etnološkim. Izloženi su i predmeti koji govore o životu i radu vodeničara. Izložbu je podržalo Ministarstvo kulture Republike Srbije.

U Petrovoj vodenici u Grošnici održan je sastanak Okružnog komiteta KPJ za Kragujevac, 12. jula 1941. godine, kada je formiran Kragujevački partizanski odred. Za komandanta odreda imenovan je Raja Nedeljković, komunista iz Grošnice. U sastav kragujevačkog odreda ušle su tri čete. Kragujevački partizanski odred delovao je na području Kragujevačkog i Gružanskog sreza. Pod naletom Prve ofanzive, Kragujevački partizanski odred povukao se na zapad, i uz druge šumadijske odrede prešao u Bosnu. Ušao je u sastav Prve proleterske brigade, formirane 21. decembra 1941. u Rudu, kao Treći kragujevački bataljon.

Vodenica u Grošnici utvrđena je za spomenik kulture Rešenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kragujevca 1972. godine. Tokom 2019. godine Zavod je izveo opsežne konzervatorsko – restauratorske radove, koji su obuhvatali: sanaciju krovne i tavanske konstrukcije, sanaciju fasadnih zidova, reviziju i sanaciju stolarije i zamenu krovnog pokrivača. Vodenici je vraćen autentičan izgled rekonstrukcijom otvorenog ognjišta, izradom nape za odvod dima, unutrašnjih vrata sa ključanicom, spoljnih masivnih vrata od hrastovine, kao i prozora sa horizontalnim prečkama – toplijama. Izvedeni radovi stvorili su uslove za njenu punu revitalizaciju.

Mlinovi za preradu žitarica se u našim krajevima pominju u 13 veku. U Šumadiji je zastupljen tip vodenice potočare, u kojoj se melju kukuruz, ovas, raž i ječam za ljudsku i stočnu ishranu. Zbog velike materijalne vrednosti bili su u vlasništvu vladara, vlastele i manastira. Posle Prvog srpskog ustanka vodenice preuzimaju narodne starešine i knez Miloš. Vodenice su mogle biti i svojina celog sela, roda ili njegovog dela, kao i porodične zadruge. U 20. veku, kao i danas, najčešći oblik svojine je ortačka vodenica, a sasvim retko jednog vlasnika. U Grošnici je do 1920-ih radilo 35 vodenica, krajem 20 veka radilo je šest vodenica, a danas jedna.

Info i plakat: Narodni muzej Kragujevac
Pripremila: Snežana Milisavljević
Tagovi:

3 thoughts on “Izložbu povodom 80 godina ustanka komunista grošničkog kraja otvara ministarka Kisić Tepavčević

  1. Raja Nedeljkovic je direktno odgovoran sto nije sprecio streljanje 21. oktobra 1941. Sa obronaka brda oko Kragujevca je taj cuveni odred posmatrao kako Nemci skupljaju narod za streljanje i nisu reagovali. Cak je tada govorio da je dobro da Nemci pobiju sto vise talaca, jer ce „narod iz revolta da se prodruzi partizanima“. Epilog je bio da u Kragujevcu skoro da nije bilo punoletnog muskarca posle tog dana. Za narodnog heroja je proglasen tek 1954. godine i to za zaslugu sto je na Kongresu KPJ sa govornice odgurnuo pukovnika koji je javno optuzio Clana CK da mu je oteo zenu i na silu je vencao. Za TO je Raja postao narodni heroj, a pravi junak je bio njegov rodjeni brat Vlada Drndalo, koji nije proglasen za heroja iako je bio ranjavan nekoliko puta. Vlada je bio i poznat po tome sto je usvojio nekoliko ratnih sirocica i podigao ih i iskolovao.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.