Kako je, posle Leh Valense, prvi put u Evropi hapšen jedan sindikalni lider (VIDEO)

Društvo Politika Video

Dok priča kako mu je policija u ponedeljak, u šest sati ujutru, upala u kuću, deluje kao da lider Vojnog sindikata Srbije Novica Antić ima razumevanja za policajce koji su mu došli na prag.

  • Policija ide za tragovima krivičnih dela i naravno da neće da mi najavi dolazak, da ne bi do uništenja tih tragova došlo. Nisam imao šta da krijem. Jeste bilo neprijatno, došli su u šest sati ujutru, dok smo mi još spavali, u kući su bili malo dete i supruga… Policajci su bili profesionalni i korektni.

Antić podseća da je Vojni sindikat Srbije jedina sindikalna organizacija u sistemu odbrane u Srbiji, da broji preko 7.000 članova.

  • Zbog toga što je taj sindikat kritikovao loše rukovođenje sistemom odbrane, loš položaj profesionalnih pripadnik Vojske, postavljao nezgodna pitanja, poput toga ko je kriv za smrt našeg kolege Dejana Stojkovića, uzbunjivao javnost u vezi sa krivičnim delima u Vojsci… Suština je da mi dijalog unutar sistema odbrane nikada nismo mogli da vodimo. Što je proizvod otpora unutar Ministarstva odbrane. I morali smo taj dijalog da vodimo javno što, svesni smo, nanosi štetu i državi i Vojsci i sindikatu.

Antić kaže da iza progona sindikata, „u produženom trajanju od 2017. godine“, stoji direktor Vojno bezbednosne agencije Đuro Jovanić.

  • Sada već bivši direktor. Mi ne znamo da li je čoveku produžen mandat u septembru 2023, kada je je isteklo pet godina koliko je na funkciji. Naime, ukazom predsednika države morao je da bude ponovo imenovan, ali mi ne znamo da li se to desilo. Taj čovek, zloupotrebom službenog položaja, trgovinom uticajem i zloupotrebom resursa, direktno ometa sindikalno delovanje u Vojsci. A to radi pojačano od 17. januara ove godine. On je sa operativcima, sa kojima neposredno sarađuje, i u koje ima poverenje, formirao timove, koji direktno vrše pritisak na naše članstvo svuda u sistemu odbrane da se iščlanjuju iz sindikata. Uslovljaju ih neizdavanjem bezbednosnih provera za produženje ugovora o radu, odlazak u mirovne misije, slanje na školovanje…

Uslov je, tvrdi Antić, za dobijanje potvrde, iščlanjavanje iz Vojnog sindikata. A sada se, kaže, otišlo korak dalje – direktno mešanje u rad sindikata.

  • Tvrde da je rukovodstvo proneverilo sindikalni novac tako što je isplaćivalo solidarne pomoći svojim članovima, davalo pozajmice, omogućilo im da preko sindikata kupuju telefone za sebe i članove porodice… I to je „pronevera“ koja nam se sada stavlja na teret. I na taj način bi morali sve sindikate u zemlji da procesuiraju. Što je bilo jasno i sudiji za prethodni postupak, ali i samoj tužiteljki.

Rukovodstvu Vojnog sindikata ostaje da u narednom periodu sve razjasni a Antić ističe da ta sindikalna oranizacija „posluje legalno i u skladu sa zakonima Republike Srbije“.

  • Vojni sindikat uživa veliko poverenje među pripadnicima Vojske, a naš krajnji cilj je kolektivni ugovor, što će podržati i drugi sindikati u sistemu odbrane. Čekamo ko će da bude novi ministar odbrane i da odmah stupimo u pregovore za zaključenje prvog kolektivnog ugovora za zaposlene u sistemu odbrane.

Antić smatra da, kako kaže „menadžment Ministarstva odbrane“, svim silama pokušava to da spreči:

  • U trenutku kada imamo izveštaj ODHIR-a, izveštaj Evropskog parlamenta o izborima u Srbiji, krizu institucija u zemlji, nema još uvek Vlade, donosi se, samoinicijativno, odluka da se uhapsi predsednik reprezentativnog sindikata zbog nečega što je radio u sindikatu. Takav slučaj nismo imali u Evropi od Leha Valense…

Novica Antić smatra da je njegov sindikalni angažman povod za pritiske koje trpi:

  • Rukovodstvo sindikata čine uglavnom starešine, vojnici i civilna lica koja rade u vojsci, gde svako ima svoje zaduženje i tačno se zna ko šta radi. I sindikat je organizacija koja beskompromisno mora da štiti intere profesionalnih pripadnika vojske, da se bori za njihova prava i unapređuje njihov profesionalni i materijalni položaj.

Antić podseća na zvaničan podatak, da je Vojsku Srbije poslednjih pet-šest godina napustilo oko 12.000 profesionalaca, da su plate profesionalnih vojnika oko 80 posto ispod prosečnih u Srbiji, da ne ostvaruju pravo na regres, topli obrok, troškove putovanja do posla… Kaže i da sindikat godinama pokušava da objasni „starom kadru“ u vojsci da su profesionalni vojnici zaposleni i da ne „služe“ vojni rok.

Prijatno je, kaže, bio iznenađen podrškom za vreme dok je bio u pritvoru i nije imao komunikaciju sa spoljnim svetom.

Tagovi:

1 thoughts on “Kako je, posle Leh Valense, prvi put u Evropi hapšen jedan sindikalni lider (VIDEO)

  1. Da li ste sigurni za poređenje? Da li su Vaše aktivnosti samo sindikalne? Ili kao nekada Valensine? Da li pored sindikalnog novca postoje i neki dolari sa strane (kao kod Valense)? Ili Vam je stvarno stalo do boljeg statusa zaposlenih u vojsci? Posle hapšenja nije baš bilo nekog talasanja tih 7.000 članova. Osim nekih političkih subjekata, nije bilo neke reakcije. Zapitajmo se!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.