Konferencija o mentalnom zdravlju starijih žena

Društvo

„Mentalno zdravlje starijih žena“ tema je konferencije koja je danas održana na Medicinskom fakultetu. Konferenciji su prisustvovali Stana Božović, predsednica stručne grupe Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i državna sekretarka Ministarstva za brigu o porodici i demografiji, Nikola Dašić, gradonačelnik Kragujevca, Biljana Ilić Stošić, načelnica Šumadijskog upravnog okruga, Nevena Šović iz kancelarije Populacionog fonda Ujedinjenih nacija u Srbiji i prof. dr Vladimir Jakovljević, dekan Fakulteta medicinskih nauka, koji su imali uvodna obraćanja.

Grad Kragujevac može da se pohvali unapređenjem sistema za podršku osobama sa mentalnim smetnjama. U skladu sa akcionim politikama na nivou države, zaokružili smo čitav sistem počev od savetovališta „Luna“ koje radi pri Domu zdravlja Kragujevac, preko Gerontološkog centra u kome se nalazi Centar za demenciju do Gradske organizacije Crvenog krsta gde postoji „Kutak za kvalitetnije starenje“i Udruženja penzionera koje je veoma aktivno. U Centru za negovanje usluga socijalne zaštite „Kneginja Ljubica“ postoji Služba za odrasla i starija lica, koja osim pomoći u kući ima i dnevni boravak za starije osobe, u cilju unapređenja kvaliteta života.

Zato vas sve pozivam da negujemo poštovanje i gradimo odnos sa starijim osobama u porodici i zajednici. To je izuzetno važno, jer kada se brinemo o mentalnom zdravlju starijih žena, mi se u suštini brinemo o svojim roditeljima, o svojim majkama – kazao je Dašić.

Stana Božović, državna sekretarka Ministarstva za brigu o porodici i demografiji istakla je da je ministarstvo proteklih mesec dana povodom Međunarodnog dana žena organizovalo niz aktivnosti i manifestacija u mnogim delovima Srbije na teme kao što su podrška ženama na selu, žensko preduzetništvo, žensko stvaralaštvo. Mentalno zdravlje starijih žena je takođe jedna od važnih i nezaobilaznih tema u ovom nizu.

Žene čine većinu u starijoj populaciji i to nam svima pokazuje da im moramo pružati veću podršku, da ih moramo razumeti, jer znamo da starost sa sobom povlači i druge probleme kao što su depresije, usamljenost, strah i zato je izuzetno važno da smo svi zajedno danas ovde, da im pružimo podršku, od Grada Kragajujevca, Medicinskog fakulteta, akademske zajednice, civilnog sektora, institucija.

Statistike pokazuju da su oko 70% žena starije životne dobi udovice, neke imaju podršku porodice, neke ne. U odnosu na sve te elemente one spadaju u ranjive grupe društva, i kada je u pitanju mentalno zdravlje, i nasilje nad ženama i zbog toga im moramo svi zajedno i koordinirano pružiti podršku – kazala je Stana Božović.

Protekli period koji je obeležila kovid pandemija je pokazao koliko smo svi ranjivi i još više nametnuo temu mentalnog zdravlja, zaključeno je na konferenciji.


„Projekat se realizuje je u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora“.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.