Kragujevački prosvetni radnici: Ako nešto sada ne preduzmemo, bićemo saučesnici uništavanja prosvete (VIDEO)

Društvo Grad

Nije bilo odavno protesta u Kragujevcu za koji je đački trg ispred Prve kragujevačke gimnazije bio tesan, kao što je to bilo danas na protestu prosvetnih radnika. Na poziv da kažu „Stop nasilju u školama“ odazvale sve škole – 28 je potpuno potpuno obustavilo nastavu, u pet je radilo jedan do pet nastavnika, dok su u dve škole časovi skraćeni na 30 minuta.

Poruka koja je upućena sa Đačkog tga je zaustavi nasilje u školama u svim oblicima u kojima se javlja – a ima ih mnogo.

  • Nasilje je u poslednje vreme vrlo ekaliralo i ima strašne posledice. Ovo nije prvi put da imamo protest prosvetnih radnika a da nije u pitanju materijalni status već briga za obrazovanje i zaštitu dece i prosvetnih radnika, takvi protesti dešavali su se još pre 12 godina. To je talas koji ne sme da se zaustavi, jer ako odustanemo nećemo ništa postići. Žele da se zakonom reguliše da svi ljudi koji rade u školama mogu bezubedno da rade svoj posao bez bojazni da će ih neko ugrožavati. Javnost je podržala ovaj protest i zahteve. Tražimo i zahtevamo da se zakonskom regulativom skrate sve procedure koje moramo da obavimo oko utvrđivanja odgovornosti kada dođe do nasilja i da se utvrde kazne za one koji nasilje čine u bilo kom obliku. Sada u obrazovnom sistemu u Srbiji ne postoji nijedan način da se nasilje sankcioniše kako treba. Najteža kazna koju jedan učenik može da doživi u srednjoj školi jeste da bude isključen iz škole, rekla je Ljiljana Miletić.

Milan Jevtić, profesor istorije i koordinator Unije sindikata prosvetnih radnika Kragujevca podsetio je da su se nastavnici do sada okupljali da bi skrenuli pažnju na egzistencijalne probleme, skrenuli pažnju na položaj nastavnika i zaposlenih u školama, na zarade koje su, kako je rekao, odavno ispod proseka.

  • Situacija je i sada slična, međutim danas se nismo zbog toga okupili, međutim došlo je neko zlo vreme u kome moramo apelovati da nam se sačuvaju život i zdravlje. U ovoj zemlji, nastavnici su najviše nadzorisana grupa ljudi.bili smo pod strogim nadzorom uprava škola, savetnika, nadzpornika, inspekcija. Neko je izračunao ukupno 11 ukupnih oblika nadzora. Više su nas piosmatrali nego različite grupe navijača – kao da nije reč o ljudima kojima je poveren sveti posao vaspitanja i obrazovanja – nečeg najdragocnijeg što ima naše društvo – naše dece, poručio je Jevtić.

Profesorka Marija Blagojević upitala je – da li treba da dozvoliti da se i sekund razmišlja šta će reći direktori?

  • Oni imaju svoju administraciju, znamo i to. Možda se spremaju za drugi mandat. Ne mogu, ne smeju, ne žele da nas podrže. Ne zanima nas šta misle direktori, mi moramo da bijemo našu bitku. Zar i njima nije stalo da deca iz njihovih porodica i okruženja budu zaštićena? Očigledno da ljude koji su na visokim funcijama i mogu da urade mnogo toga, ne zanima što se jedan od najvažnijih stubova države urušio. Da ih je zanimalo, ne bismo danas bili ovde.

Nastavnici su posle protesta od Đačkog trga prošetali do Školske uprave u Ulici Save Kovačevića, gde su na kratko blokirali ulicu a zatim su se razišli.

Piše: Nikola Nikolić
Fotografije: Lazar Novaković
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.