Najnovije evropske preporuke u lečenju plućne embolije predstavljene u UKC Kragujevac

Društvo

Na stručnom skupu sa interaktivnim učešćem, u organizacji UKC Kragujevac i Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, javnosti su predstavljene najnovije ESC-EAPCI preporuke za kateterske intervencije u akutnom plućnom embolizmu.

Stručni sastanak, sa eminentnim predavačima sa Vojnomedicinske akademije iz Beograda, Instituta za plućne bolesti Vojvodine, UKC Niš i tima za plućni embolizam UKC Kragujevac bio je prilika da se dva meseca pre zvaničnog objavljivanja novih preporuka Evropskog udruženja kardiologa, predstave metode i principi lečenja trombektomije i plućnog embolizma.

prof. dr Slobodan Obradović

Član tima Evropskog udruženja kardiologa, prof. dr Slobodan Obradović sa VMA u Beogradu rekao je da su najnovije smernice za lečenje embolije pluća završene i prvi put se predstavljaju u Kragujevcu.

  • Želeli smo promociju ovde u Kragujevcu, kako bi se napravila mreža za lečenje bolesnika sa plućnim embolizmom, koja bi pokrila celu Srbiju. Četiri centra u Srbiji: Institut za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, koji pokriva područje Vojvodine, VMA koja pokriva Beograd, UKC Kragujevac, koji pokriva Šumadiju i UKC Niš koji pokriva južni deo Srbije, obavljali bi te procedure koje zahtevaju veliku ekspertizu i veliki broj medicinskih stručnjaka, koji učestvuju u lečenju pacijenata sa plućnim embolizmom, jer je njihovo lečenje vrlo složeno. Procedure su već uspešno rađene na VMA i u specijalnoj Kovid bolnici u Batajnici, kod pacijenata koji su bili oboleli od Kovida i plućne embolije i tim ljudima su spašeni životi zahvaljujući proceduri kateterske intervencije embolije pluća., istakao je prof. dr Slobodan Obradović sa VMA.

Inače, broj pacijenata sa plućnim embolizmom, značajno je porastao nakon Kovid pandemije.

  • Sada kada pogledamo registar za plućni embolizam i broj pacijenata koji boluju od akutnog koronarnog sindroma, uočavamo da je nekada postojala značajna razlika, a danas se taj broj pacijenata skoro izjednačuje, što je neočekivano, rekao je prof. dr Goran Davidović, kardiolog i član tima za plućni embolizam UKC Kragujevac.

Tim kardiologa naše zdravstvene ustanove, krajem 2020. godine krenuo je u lečenje plućnog tromboembolizma, uz pomoć prof. dr Slobodana Obradovića sa VMA. Novom metodom lečenja, znatno se poboljšava prognoza za ozdravljenje pacijenata sa teškim tromboembolijama.

  • Za najugroženije pacijente sa najtežim oboljenjima u jedinicama intenzivnog lečenja, ovo će biti veliki kvalitativni pomak u lečenju. U oblasti interventne kardiologije, imamo obučene mlade, perspektivne lekare, koji su ujedno i saradnici Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu. Ukazali smo im poverenje i oni će i dalje da rade i unapređuju ovu oblast, pre svega, na dobrobit naših pacijenata , naglasio je prof. dr Slobodan Milisavljević, v.d. direktora UKC Kragujevac.

Nove metode za lečenje trombektomije i plućne embolije su vrlo efikasne. Kod pacijenata koji imaju visok rizik za krvarenje, mehaničkim putem se mogu ukloniti trombi, bez primene lekova, koji mogu dovesti do krvarenja. Takođe, lokalno se mogu primeniti vrlo male doze lekova, koje se inače primenjuju venski, sistemski, tako da četvrtina ili petina leka koji se inače daje sistemski, metodom trombektomije se daje direktno u trombnu masu, koju lek direktno otopi u plućima, tako da se na vrlo efikasan i bezopasan način ostvaruje protok krvi u plućima, koji je bio blokiran sa trombima. Pacijentima se na takav način omogućuje brži oporavak, a za one sa malignim bolestima, bolji kvalitet života i mogućnost da nastave sa drugim terapijama lečenja.

Tekst i fotografije: UKC Kragujevac
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.