Nastao u „zlatno doba“ Kragujevca, danas je slika vremena sadašnjeg

Društvo Grad

„Zlatno doba“ Kragujevca vezano je za period od 1818. do 1841. godine kada su na širem prostoru, koji danas nosi simbolično ime – Milošev venac, nastali objekti u kojima je bila smeštena Kneževa porodica, državne i prosvetne ustanove Kneževine Srbije – Dvor Kneza Miloša, Amidžin konak, Konak kneginje Ljubice, Stara crkva…

„Od tada se“, piše rano preminuli istoričar Dejan Obradović u fotomonografiji Kragujevac Predraga Cileta Mihajlovića, „istorija moderne Srbije ne može ni zamisliti bez Kragujevca“. Deo tog „zlatnog doba“ Kragujevca svakako je Knežev arsenal, prostor koji se u život građana Kragujevca vraća kroz muzički festival Arsenal fest. Koji se  održava krajem jula svake godine  i koji okuplja na desetine  izvođača, i više desetina  hiljada  ljudi.

Poslednjih godina, Knežev Arsenal je posebno zanimljiv, kako muzičkoj, tako i filmskoj industriji, pa su na toj lokaciji snimani brojni muzički spotovi, ali i domaći i inostrani filmovi i serije, poput filma italijansko – irske koprodukcije, koji prikazuje izgradnju verovatno najpoznatijeg broda u istoriji, „Tita

A sve je počelo premeštanjem Topolivnice iz Beograda u Kragujevac (1851.) i prvim izlivanjem topova 15./27. oktobra 1853. godine, pod upravom Francuza Šarla Lubrija (1798.-1854.) Lubri je, kao prvi upravnik Topolivnice, mnogo zadužio Kragujevac. Po dolasku u Kragujevac, radio je kao kontrolor privatne livnice u Dueu. Lubri je iz Pariza krenuo 24. decembra 1852./5.januara 1853.   godine a u Beograd  je stigao 16/28. Januara 1853.godine. Četiri dana kasnije potpisao je ugovor o angažmanu za direktora Topolivnice u izgradnji i odmah se uputio u Kragujevac. Pod njegovim nadzorom, u prisustvu kneza Aleksandra, u Topolivnici su 15/27.oktobra 1853.godine izliveni prvi topovi. Njegovim zalaganjem osnovana je pri Topolivnici prva Zanatlijska škola (14/26.marta 1854.godine). U to vreme je otvoren pitomački internat, kojem je Lubri bio na čelu. Na položaju direktora Topolivnice ostao do 1/13.septembra 1854. godine, kada je predao dužnost poručniku Petru Protiću i vratio se u Pariz, gde je ubrzo umro.

Topolivnica je 1883. godine prerasla u Vojnotehnički zavod, koji 1923. godine privremeno dobija novo ime – Artiljerijsko-tehnički zavod.

U kompleksu Vojnotehničkog zavoda, u objektu „Čaurnice“, 1884. godine zasijala je prva električna sijalica.

Vojnotehnički zavod je učestvovao na svetkim izložbama u Anversu (1885.) i Parizu (1889.), kao i na Balkanskoj izložbi u Londonu (1907.). U vezi sa Topolivnicom bilo je i osnivanje Vojno-zanatlijskke škole u dva maha, 1854. i 1862. godine.

Industrijska arhitektura, karakteristična za izgradnju Kneževog Arsenala, preuzeta je od Nemačke i Francuske. Karakterišu je crvena opeka, drveni doksati i stepeništa, izlomljeni krovovi pod crepom i visoki dimnjaci, koji čine skladnu celinu. Sa obe strane ulaza, nalazi se po jedna topovska cev na betonskom postamentu. Smatra se da je inženjer Todor Toša Selaković imao najviše uticaja  na izgradnju ovog vojnotehničkog kompleksa.

Izgradnja novog državnog središta od velike je važnosti i za srpski urbanizam. Vojna industrija, piše u fotomonografiji Kragujevac arhitekta Veroljub Trifunović, daje pečat unoseći tehnologiju, ali i prostorne obrasce razvijenih industrijskih zemalja. Objekti Vojnotehničkog zavoda su primeri industrijske arhitekture. Daleko iznad opšteg nivoa gradnje u srpskim gradovima. Neki od njih su, navodi Trifunović, na najmodernijoj liniji nastajanja nove arhitekture internacionalnog stila.

Dve decenije između dva svetska rata donose: izgradnju Vojnotehničkog zavoda kapitalnim proizvodnim i pratećim objektima – Uprava, Vojnozanatska škola, Radionice… Po belgijskim projektima.

Knežev arsenal je autentični vojno-industrijski i arhitektonski kompleks u Srbiji i Evropi. Proglašen je za kulturno dobro od velikog značaja 1979. godine.

U Kneževom arsenalu nalazi se muzej Stara livnica koji ima svojevrsnu postavku oruđa i oružja i prateće opreme XIX i XX veka, prepravljenih ili proizvedenoj u kragujevačkoj fabrici oružja.

Stara livnica” nalazi se u najstarijem sačuvanom objektu fabrike „Zastava oružje” – u zgradi nekadašnje Livnice, izgrađene 1882. godine. Sa primenom novih materijala – gvoždja, betona i stakla, udruženih sa dekorativnim elementima koji odgovaraju savremenoj evropskoj industrijskoj arhitekturi – skoro da se može smatrati pretečom nečega što će kasnije (početkom XX veka) biti definisano kao pokret Bauhaus. Sveže ideje sa Zapada, najverovatnije je u fabriku doneo inženjer Todor – Toša Selesković, koji je i rukovodio Livnicom od 1881. do 1892. godine. Pretpostavlja se da je on bio i projektant, jer se školovao u Nemačkoj, gde su se ti savremeni pokreti u umetnosti i začeli. Povodom stogodišnjice fabrike, 1953. godine, objekat je stavljen pod zaštitu države kao kulturno dobro od velikog značaja. Livnica se koristila do kraja sedamdesetih godina 20. veka (do 1968., a s promenom namene u tu zgradu je smešten muzej fabrike sa nazivom „Stara livnica“. Ujedno, to je jedan od malobrojnih objekata koji je izdržao sva ratna razaranja (Prvi i Drugi svetski rat, pa i poslednje bombardovanje 1999) zahvaljujući načinu gradnje, tzv. bondručni sistem u kombinaciji sa ciglom, betonom i gvoždjem, učinio je objekat vrlo stabilnim i snažnim.

Pre šest godina formiran je Savet za realizaciju projekta revitalizacije Kneževog arsenala na čijem je čelu bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić. Tada je rečeno da će za potpunu obnovu svih objekata biti potrebno 10-15 godina.

Kako danas izgleda najbolje svedoče fotografije.

Uostalom, kakav je odnos prema kulturnom i istorijskom nasleđu Kragujevca, najbolje svedoči činjenica da je 200 godina od proglašenja za prestonicu moderne Srbije obeleženo Žikinom šarenicom na Đačkom trgu ispred Prve kragujevačke gimnazije, što je plaćeno nešto više od pola miliona dinara iz gradskog budžta.

Tagovi:

4 thoughts on “Nastao u „zlatno doba“ Kragujevca, danas je slika vremena sadašnjeg

  1. Pa šta? Jel „Šarenica“ nešto loše? Bolja je od većine svetskih rock-bandova koje sam gledao širom Evrope.

  2. kolko para je baceno na arsenal fest u prethodnih 10 godina, mogao se rekonstruisati ceo knezev arsenal.. ali lakse je bacati pare nego ulagati u nesto odrzivo i konkretno..

  3. Lep tekst i velika sramota i bruka za grad. Za to bi svaki lokalni funkcioner u Evropi podneo ostavku. A kod nas harmonikaš Bjeletić organizuje koncerte posle kojih se Arsenal još više ruinira. Ne odvaja ni dinar za oporavak već pare deli mala grupa koju on podržava iz Doma omladine, a sve pod geslom NAJVEĆI ROK FESTIVAL u Srbiji. Mo\e festival al tek kad se sve oporavi a do tada treba privremeno obustaviti ARSENAL FEST iz protesta što država ništa ne ulaže u njegov oporavak čak i pored toga što je direktorka Republičkog Zavoda za zaštzitu iz Kragujevca zašta treba da je bude sramota! Druže Bjeletiću gradjani Kragujevca treba da zna da si ti najveći krivac za ovo stanje spomenika koji je od najvećeg značaja za državu, jer si tii taj to koji dozvoljava da se organizuje kolo na sarani ARSENALA. Dašić nemože ništa da uradi po ovom pitanju, jer je za ovo potreban neki iskusan arhitekta urbanista, a ne njegov Glavni urbanista falsifikator licenci i direktorka Urbanizma koja je ponavljala srednju školu ! Tako stručnu ekipu nema nijedan gradonačelnik u Srbiji ! Sačekaće ova tema neku drugu vlast to je svima jasno ! Hvala Glasu Šumadije što infromiše gradjane o stanju ARSENALA !

  4. Postovani gradjani Kragujevca, tuzna je cinjenica da niste shvatili ideju koja je rukovodila autora teksta ! Zamislite se nad sudbinom srca Srbije I prve prestonice ! Kragujevac je u poslednjoj deceniji zaboravlje ,osiromasen ,skrajnut na margine! Univerzitet obrukan ,privreda devastirana ! Da li je to slucajno ????

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.