Pobedom protiv Slodesa košarkaši Radničkog obezbedili plasman u Košarkašku ligu Srbije

Košarka Sport

Košarkaši Radničkog današnjom pobedom protiv Slodesa rezultatom 100:99 ostvarili su plasman u Košarkašku ligu Srbije tri kola pre kraja takmičenja play offa druge muške lige Srbije.

Košarkaši Radničkog u dramatičnoj završnici savladali Slodes i osigurali plasman u elitni rang takmičenja
Posle godinu dana pauze, košarkaši Radničkog od iduće jeseni ponovo će imati priliku da se nadmeću u Košarkaškoj ligi Srbije. Ekipa trenera Stevana Mijovića je današnjim teško izvojevanim trijumfom na ostovanju beogradskom Slodesu tri kola pre završetka nadmetanja u plej-ofu Druge muške lige Srbije i matematički obezbedila plasman u elitni rang takmičenja – 100:99 (24:24, 17:30, 31:22, 28:23).

Malo je nedostajalo pa da Kragujevčani prolongiraju „overu“ plasmana u KLS za neku od naredne tri utakmice. Mlada i veoma borbena ekipa Slodesa, željna revanša za težak poraz u SBB Jezeru na samom startu plej-ofa, propisno je namučila Šumadince i dovela ih maltene na ivicu poraza, ali je četa trenera Stevana Mijovića u „foto-finišu“ uspela da pronađe put do očekivanog trijumfa.

Da li zbog psihološkog pritiska ili nečeg drugog, tek košarkaši Radničkog su prilično loše otvorili današnju utakmicu. Domaćin je kontrolisao rezultat tokom čitave uvodne deonice, da bi u finišu druge četvrtine stigao čak i do dvocifrene prednosti, koju je uspeo da sačuva do kraja prvog poluvremena (54:41).
Trebalo je Šumadincima više od sedam minuta igre u trećoj deonici da spuste dvocifreni „minus“ i uhvate rezultatski priključak, prišavši na samo četiri poena zaostatka (76:72). Ipak, Beograđani početkom poslednje četvrtine prave seriju 5:0 i ponovo se odlepljuju na velikih „plus 9“ (81:72). Radnički se za trenutak prenuo i spustio na „minus 5“ (81:76), ali su tada košarkaši Slodesa ponovo pojačali tempo i
mini serijom svog najboljeg igrača na današnjoj utakmici Ognjena Ivkovića ponovo su došli do dvocifrene prednosti (86:76).

U samom finišu utakmice Beograđani su polako počeli da gube napadački ritam, što su izabranici trenera Stevana Mijovića iskoristili najpre da „istope“ zaostatak, a zatim i da preuzmu kontrolu nad rezultatom (90:89). Bio je to početak rezultatske klackalice, koja je potrajala sve do poslednjeg zvuka sirene. U završni minut utakmice Radnički je ušao sa četiri poena „viška“ (98:94) i dobrim izgledima da prelomi meč u sopstvenu korist. Međutim, domaćin nije imao nameru da se preda i još jednom trojkom Ivkovića i poenima Popovića sa linije penala vratio je vođstvo na svoju stranu (99:98).

Tada je odgovornost u svoje ruke preuzeo mladi Đuro Dautović, koji je sekund pre kraja utakmice uspeo da iznudi faul Popovića, da bi potom sa dva uspešno realizovana slobodna bacanja doneo veliki trijumf svom timum – 100:99.

Kvintet dvocifrenih u pobedničkom sastavu predvodio je Milić Blagojević sa 23 poena i 9 skokova. Sledili su ga Mihailo Jovičić i Mihailo Todorović sa po 21 postignutim poenom, s tim što je Todorović dodao i 11 skokova, dok je Jovičića samo jedna asistencija delila od „dabl-dabl“ učinka. Odličnu partiju pružio je i „meč- viner“ Đuro Dautović, koji je ubacio 20 poena, dok je Stefan Milivojević zastao na
učinku od 12 postignutih poena.

Centralna figura u redovima domaće ekipe na današnjoj utakmici bio je Ognjen Ivković, koji je ubacio 29 poena, uz čak šest pogođenih trojki iz sedam pokušaja. Raspoloženi za igru bili su i Dušan Popović sa 25 i Luka Kovačević sa 21 poenom.

Pored toga što je današnjim trijumfom osigurao plasman u KLS, Radnički je došao u situaciju da ga još samo jedna pobeda deli od toga da „zacementira“ prvo mesto u plej-ofu. Do nje će četa trenera Stevana Mijovića pokušati da dođe već narednog vikenda, kada će na svom parketu ugostiti ekipu Borca iz Zemuna.

Fotografije: Dragica Basarić