Saopštenje Milana Tanovića, predsednika GO POKS Kragujevac, prenosimo u celosti.
„POKS Kragujevac je prvi pre 3 godine pokrenuo inicijativu da se uredi prostor VTZ, i organizovao akciju čišćenja najveće hale i Čaurnice Kneževog arsenala i uredio parking. Dakle POKS je prvi počeo uređenje prostora na kom se nalazi najstarija industrija moderne Srbije.
Nakon akcije POKS-a, Grad osniva radne grupe radi izrade projekata i pronalaženja novca sa ciljem da se ceo prostor renovira i stavi u privrednu, kulturnu i turističku funkciju. Članovi POKS – a bili su ponosni što su svojom inicijativom pokrenuli vlast da uredi ovaj kompleks od nemerljivog istorijskog značaja i jedan od najvećih potencijala grada Kragujevca. POKS je podržao ideju za takav projekat. O razlozima zbog kojih je projekat propao upoznati smo samo kroz medijska prepucavanja gradonacelnika sa Borisom Kovačevićem, koji je u tom trenutku bio koordinator radnih timova za revitalizaciju VTZ i Kneževog Arsenala.
POKS pozdravlja odluku Kragujevačkog privrednika Bratislava Milanovića da uloži veliku količinu novca u uređenje nekog objekta od istorijskog značaja za Kragujevac i želimo mu puno sreće u daljem poslovnom planu, međutim ne podržavamo odluku vlasti da Milanoviću ponudi baš ovaj objekat koji je stavljen pod zaštitu države 1953.godine kao kulturno dobro od velikog značaja, izdvajajući ga iz prostorno kulturno istorijske i potencijalno turističke celine koju čini VTZ i Knežev Arsenal, gde se pored Čaurnice nalaze i muzej Stara Livnica (koji je nedovoljno turistički promovisan, i gde posetioci ne mogu ući u svakom trenutku već samo uz najavu Gradskoj turističkoj organizaciji, što se mora promeniti) koji inače trenutno ne radi, Veliki dimnjak, Mašinska/mehanička radionica, Upravna zgrada, Stan upravnika zavoda, Srpska kraljevska vojnozanatlijska škola (sada Druga tehnička škola)…
Potrebno je naći model kako da se istovremeno revitalizuje ceo kompleks i ukoliko Boris Kovačević tvrdi da je radna grupa našla i investitora i napravila idejni plan za ceo prostor, smatramo da je vlast tako nešto morala da stavi na dnevni red, a POKS bi podržao takvo rešenje.
Takodje, procedura kojom je doneta ova odluka je krajnje sporna jer nije smela da se donese pre usvajanja plana detaljne regulacije za kompleks VTZ a pogotovo mimo javnog tendera.
Da se razumemo, ne kažem da na u celokupnom kompleksu ne treba da se nalazi pivnica ili neki drugi komercijalni sadržaji, već smatramo da pivnica ne sme biti u objektima Čaurnice ili Stare Livnice koji su pod zaštitom države kao kulturno dobro.
Zbog takvog odnosa prema kulturi, istoriji i tradiciji, ne treba da nas čudi što su idoli mladih učesnici zadruge, koji propagiraju vrednosti koje nisu za ponos Srbiji. Moramo promeniti svest i vratiti se starim vrednostima.“