Preokret u režiji Stevanovića

Košarka Sport

Košarkaši Radničkog prekinuli su niz od četiri uzastopna prvenstvena poraza u svom „SBB Jezeru“ i pobedom nad ekipom OKK Beograda, rezultatom 98:86 (20:25, 18:23, 28:19, 32:19), značajno podigli izglede u pogledu opstanaka u Košarkaškoj ligi Srbije.

Prikazali su Šumadinci dva različita lica na ovoj utakmici. Nakon prilično slabe napadačke produkcije u prvom poluvremenu, usledilo je brutalno šutersko izdanje izabranika trenera Ivice Vukotića u poslednje dve četvrtine, koje je rezultovalo preokretom i velikim trijumfom na kraju.

Nakon dobrog početka utakmice i vođstva od 5:0, Kragujevčani su upali u napadački ćorsokak, što su gosti, predvođeni iskusnim Dragovićem, iskoristili da preuzmu kontrolu nad rezultatom (18:10). Mučili su se učenici Ivice Vukotića da dođu do poena iz igre u ovoj četvrtini, što je u velikoj meri zasluga i nešto agresivnije odbrane gostiju, koji nisu birali sredstva u nastojanju da zaustave „udarne igle“ domaćeg tima.

Na isteku uvodnog perioda igre gosti su imali prednost od pet poena (25:20), da bi nakon nepuna četiri minuta igre u drugoj deonici izbili na maksimalnih „plus devet“ (33:24). Zahvaljujući kapitenu Katiću i seriji ofanzivnih skokova, Kragujevčani su uspeli za trenutak da zaustave nalet gostiju i vrate razliku sa kraja prethodne četvrtine (33:28), ali su tada ponovo ušli u period napadačke krize, tako da su prvo poluvreme završili sa dvocifrenim zaostatkom (48:38).

Tek je u trećem periodu igre konačno proradila šumadijska „artiljerija“. Najpre je Stevanović ubacio dve trojke, nadovezali su se Dumić i Veljović sa po jednom, što je uz sigurnu produkciju iskusnog Katića sa niskog posta donelo Radničkom izjednačenje u 27. minutu utakmice (58:58).

Nastavili su Kragujevčani da „sipaju“ sa distance, pa su nakon dve uzastopne trojke mladog Veljovića došli do prednosti od dva poena početkom poslednje deonice (69:67). Razigrao se tada na drugoj strani Mladen Vujić i ekspresno vratio vođstvo na stranu Beograđana, ali je potom na scenu stupio Andreja Stevanović, koji je nakon prilično skromnog učinka u prvom poluvremenu, u nastavku utakmice „namestio ruku“ i u kratkom vremenskom intervalu nanizao dvanaest poena, od toga tri trojke, obezbedivši Radničkom sedam poena „viška“ (88:81).

Pokušali su gosti da pronađu adekvatan odgovor iz svog napadačkog arsenala, uspeli su da priđu na tri poena zaostatka (88:85), ali ih je tu sasekao do tog trenutka neprimetni Ivan Nedeljković, koji je sa pet vezanih poena ugasio i poslednju nadu Beograđanima u pogledu eventualnog preokreta (93:85). Na kraju je Radnički trijumfovao rezultatom 98:86, čime je nadoknadio onih „minus 10“ iz prethodnog duela sa popularnim „klonferima“.

Andreja Stevanović je utakmicu okončao sa 33 postignuta poena, uz odličnih 46 odsto šuta za tri poena (7/15).

Ipak, epitet najkorisnijeg igrača susreta zaradio je kapiten Kragujevčana Raško Katić, koji je meč okončao sa 31 poenom, 14 skokova i 7 asistencija.

Sjajan je bio i Nikola Veljović, koji se takođe može pohvaliti dabl-dabl učinkom (15 poena, 11 skokova), a vredi pomenuti i Stefana Đorđevića, koji je ubacio 9 poena i imao 7 uhvaćenih lopti.

U ekipi iz Beograda centralna figura bio je Nikola Dragović, koji je ubacio 23 poena, uz 9 skokova i 5 asistencija. Dvocifreni u gostujućem sastavu bili su još Nikola Đurišić sa 19 i  Mladen Vujić sa 15 poena.

Kragujevčani su ovom pobedom prepustili začelje tabele kraljevačkoj Slogi, a priliku za novi prvenstveni trijumf imaće već u četvrtak na gostovanju ekipi Metalca u Valjevu.

RADNIČKI – OKK BEOGRAD  98:86 (20:25, 18:23, 28:19, 32:19)