Program SKC-a za narednu nedelju

Grad Kultura

Program od 24. 10. do 30. 10. 2022.

Utorak, 25. oktobar u 20:00
Kontakt galerija SKC
Filmska projekcija – PEĆINA

Režija: Mikelanđelo Framartino
Žanr: drama
Proizvodnja: Italija

Jedan od najboljih savremenih italijanskih reditelja Mikelanđelo Framartino kada govori o svom novom filmu “Pećina”, objašnjava kako je 1961. godina svuda u svetu bila godina uspona – “ u Italiji je podignut “Pireli” neboder, simbol najvišeg postignuća posle Drugog svetskog rata, a Moskva/SSSR je poslala astronaute u svemir. Nasuprot tome, nekoliko mladih speleologa krenulo je u zemlju da istraži dubine. “Koristeći jezik filma, mogli bismo da kažemo da pećine predstavljaju pozadinu scene, večni mrak, negostoljubiv za kameru. Kako bilo, oni koji vole film, znaju da to predstavlja samu suštinu filma kao i našu najdublju esenciju. Zadivljen sam činjenicom da su speleologija, bioskop (film) i psihoanaliza rođeni iste godine – 1895”.

Film “Pećina” prikazuje nesvakidašnju avanturu mladih članova grupe speleologa iz Pijemonta koja, pošto je već istražila pećine severne Italije menja pravac u avgustu 1961. i kreće na jug da istraži ostale pećine nepoznate ljudima, ulazeći u podzemlje potpuno napuštene regije. U Polinu na granici između Kalabrije i Bazilikate sa nepristupačnim vrhovima besprekorne lepote ovi veoma mladi speleolozi silaze u tamu zemlje otkrivajući drugu najdublju pećinu na svetu Bifurto Abyss.

Sreda, 26. oktobar u 21:00
Radio Televizija Kragujevac
SKC kvArt – ESTAM 22 – Ana Karla Maza i TAPAN

SKC kvArt u dve epizode predstavlja osvrt na ovogodišnje izdanje ESTAM world music festivala. U četvrtak, 20. oktobra očekuje vas podsećanje na drugi dan festivala i razgovor sa umetnicima. Nastupali su Ana Karla Maza, čelistkinja, pevačica i kompozitorka Ana Karla Maza objavila je singl A Tomar Cafe, na svom novom albumu Bahia, koji je izašao 25. februara 2022. godine za muzičku izdavačku kuću Persona Editorial Records. Bahia je prelepa mešavina klasičnog violončela i vokala, koja se oslanja na kubanskog preteču, sambu, bosa novu, tango, džez i šanson.
Kao i TAPAN je beogradski produkcijski duo jednog od štićenika kluba 20/44, Nebojše Bogdanovića, i Gorana Simonoskog, producenta koji je stajao iza muzičkih projekata Belgradeyard Sound Sistem, Piece of Shh, a ujedno i autor pozorišne muzike za više predstava u Srbiji i Velikoj Britaniji. Obojica su prisutni na beogradskoj i međunarodnoj muzičkoj sceni još od devedesetih godina, a 2015. godine udružuju svoja raznovrsna muzička iskustva u kolaborativnom kreativnom činu koji su nazvali TAPAN.
Tapan nije obični elektronski projekat, i vešto izbegava jednostavne kategorizacije. Ovaj studijski muzički projekat je evoluirao u puni kvartet, gradeći veze između elektronskog zvuka, džez improvizacije i jedinstvenog pulsa istočnjačkog perkusivnog orijentalizma. Grupu, pored Bogdanovića i Simonoskog, čine i saksofonista Džemal Al Kisvani, i poznati srpski perkusionista Feđa Franklin, ali se obim saradnje sa drugim lokalnim i inostranim instrumentalistima konstantno širi.

Četvrtak, 27. oktobar u 21:00
YouTube kanal SKC-a
SKC kvArt – Grafički dizajn 20 godina Filuma

Odsek za primenjenu i likovnu umetnost na Filološko-umetničkom fakultetu započeo je svoj život 2002. godine, prvo kao Odsek za grafički dizajn koji se razvio iz Nastavnog odeljenja Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu. Za dvadeset godina, fakultet je uprkos brojnim problemima, od kojih je najveći nepostojanje sopstvene zgrade, iznedrio veliki broj mladih, talentovanih, vrednih, umetnički pronicljivih autora koji su nastavili da oblikuju kulturnu sredinu u kojoj stvaraju.

Izložba radova, sada već afirmisanih stvaralaca, koji su pohađali nastavu na studijskom programu Grafički dizajn, na zanimljiv način reprezentuje različite pravce kojima su krenuli nakon završetka fakulteta. Od bavljenja grafičkim dizajnom u užem smislu, preko obogaćivanja umetničkog izraza novim medijima do posvećenog rada u obrazovanju, izlagači svojim radovima prezentuju, pre svega sadašnjim studentima, širok opseg mogućnosti korišćenja stečenih znanja i veština.

Petak, 28. oktobar u 19:00
Galerija SKC
Kineska akupresura za brzo rešavanje uobičajenih oboljenja

ULAZ SLOBODAN

Tradicionalna kineska medicina (TKM) ima istoriju dugu oko 5.000 godina.
Osnovni principi tradicionalne kineske medicine predstavljau sublimaciju filozofskog stanovišta da je čovek primarno energetsko biće.
Kako tradicionalna i moderna kineska medicina posmatra ljudsko telo ?
Kako da jednostavnim tehnikama akupresure i samomasaže pomognemo sebi i drugima da reše uobičajena oboljenja: mučnine, različite vrste bolova, prehlade, probleme sa sinusima, itd.
Neka su od pitanja na koja će nam odgovore prezentovati i na praktičan način objasniti tehnike TKM dr Filip Manja, lekar tradicionalne kineske medicine i diplomirani filolog kineskog jezika.

Predavač Dr Filip Manja

Nakon završenih studija kineskog jezika i književnosti na Filološkom Fakultetu u Beogradu odlazi u Kinu gde završava 5-godišnje studije na Fakultetu za tradicionalnu kinesku medicinu u gradu Tjenđin nekdaleko od Pekinga. Kako sam kaže imao je veliku privilegiju da kinesku medicinu izučava u samoj Kini, na kineskom jeziku. Inspiraciju i osnovne principe nalazi čitajući originalne drevne tekstove, a zanat je usavršio radeći sa lekarima u kineskim bolnicama, ali i sa praktičarima Zapada (kao što je Andrew Nugent Head) koji su duboko ušli u kinesku medicinu.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.