Radnički u produžetku slomio otpor Piroćanaca

Košarka Sport

Posle velike borbe i jednog produžetka, košarkaši Radničkog uspeli su da izađu na kraj sa iskusnom ekipom Pirota, u utakmici 23. kola Košarkaške lige Srbije – 94:82 (20:25, 20:16, 21:16, 18:22, 15:3).

Igrali su se Kragujevčani sa vatrom tokom regularnih četrdeset minuta utakmice i srećom nisu uspeli da se opeku. U dramatičnom finišu, novajlija Mekbrajd je pogodio trojku koja je Šumadincima donela produžetak, u kome su stvari konačno legle na svoje pravo mesto, tako da je „SBB Jezero“ ipak ostalo neosvojiva tvrđava za Piroćance.

Nažalost, lekarski tim Radničkog nije uspeo da osposobi Andreju Stevanovića za ovu utakmicu, ali se zato umesto njega u rosteru Kragujevčana našlo jedno novo ime. U pitanju je Amerikanac Volter Mekbrajd, momak koji je bukvalno u „minut do 12“ licenciran za ovaj meč. Već na svom debiju u dresu kragujevačkog kluba, Mekbrajd je ostavio pozitivan utisak, ubacivši nekoliko važnih poena, uključujući tu i gorepomenutu trojku, kojom je Radnički izborio produžetke.

Gosti su očigledno dobro podesili nišanske sprave pred dolazak u srce Šumadije, pa su tako preciznim šutevima sa distance i poludistance lagano izlazili na kraj sa zonskom odbranom Kragujevčana tokom uvodne deonice. Imali su Piroćanci u dva navrata visokih „plus osam“, ali je Filip Dumić sa dve vezane trojke u finišu ove četvrtine vratio Radnički na podnošljivih „minus tri“ (23:20).

Nastavio je Dumić da „cepa mrežicu“ i na startu narednog perioda igre, pa je novim dalekometnim hicem doveo rezultat u ravnotežu (29:29). Pokušali su gosti da do odlaska na veliki odmor ponovo naprave značajniju rezultatsku odstupnicu, ali su se morali zadovoljiti samo minimalnom prednošću od „pola koša“ – 41:40.

Loše su Kragujevčani ušli u treću četvrtinu i dopustili Piroćancima da sredinom ovog perioda igre dođu na korak do dvocifrenog vođstva (55:46). Poeni Popovića i Stefana Đorđevića pomerili su Šumadince sa mrtve tačke, da bi trojka novajlije Mekbrajda kompletirala seriju domaćina od 8:0, kojom je prednost gostiju u potpunosti istopljena (55:54).

Kada je i Ivan Nedeljković  konačno„opustio“ ruku i ubacio dve uzastopne trojke, Radnički je po drugi put na utakmici imao rezultatsku prednost na svojoj strani (60:57), ali ona nije bila dugog veka.

Već na startu poslednje četvrtine, gosti trojkom Filipovića vraćaju vođstvo u svoje okvire (66:63). Radnički je nakratko uspeo da povrati kontrolu nad rezultatom (68:66), ali je onda usledila serija Piroćanaca od 5:0 za 71:68 u 37. minutu.

U međuvremenu je iskusni Mladen Pantić morao da napusti igru zbog pet penala, što je predstavljalo veliki hendikep za goste u završnici susreta.

Imao je Radnički minimalnu prednost na ulasku u poslednji minut utakmice (76:75), ali je onda Filipović vezao četiri poena sa linije penala i obezbedio Piroćancima tri poena „viška“ (79:76).

Da je tanka granica između heroja i tragičara, najbolje je pokazao debitant u dresu Radničkog Volter Mekbrajd. Amerikanac je na 18 sekundi pre kraja utakmice promašio oba slobodna bacanja, a samo šest sekundi kasnije je pogodio jako važnu trojku, koja je njegovom timu donela produžetak (79:79).

Svakako da je uoči dodatnih pet minuta igre psihološka prednost bila na strani Kragujevčana, koji su do pre samo par trenutaka bili maltene na ivici ambisa, a sada im se pružila prilika da u produžetku dođu do trijumfa. I zaista, Piroćanci su u dodatnom periodu igre ostali bez ideje u napadu i nastavili su da forsiraju šut za tri poena, koji je, kao što je poznato, promenljiva kategorija.

Sa druge strane, učenici Ivice Vukotića su strpljivo čekali idealnu priliku da prelome meč u svoju korist, a taj trenutak je došao na ulasku u poslednji minut igre, kada je najpre Katić pogodio težak šut iz okreta preko ruke svog čuvara za 87:82, da bi samo par sekundi kasnije Nedeljković iz naskoka pogodio ključnu trojku, koja je Radnički odvela na nedostižnih „plus osam“ (90:82). Do kraja utakmice, Šumadinci su uspeli da dotuku svog protivnika i pobedu učine ubedljivijom – 94:82.

Čak šestorica igrača Radničkog završilo je utakmicu sa dvocifrenim poenterskim učinkom.

Prednjačio je kapiten Raško Katić sa 22 poena i 14 skokova, ali je epitet najkorisnijeg igrača susreta zaradio plejmejker Kragujevčana Filip Dumić, koji je uspeo da dogura do „tripl-dabla“ – 20 poena, 13 asistencija i 10 skokova, ukupno 32 indeksna poena.

Stefan Đorđević je ubacio 15 poena, novajlija Mekbrajd 14, Ivan Nedeljković je zastao na 11 poena, dok je Matija Popović ostvario još jedan „dabl-dabl“ – 10 poena i 14 skokova.

U ekipi iz Pirota najviše se istakao Australijanac Venki Džois sa 16 poena i 7 skokova. Sledili su ga Dušan Filipović sa 14, Mladen Pantić sa 13 i Martin Matović sa 11 poena.

Kragujevčani su ovom pobedom napravili otklon od opasne zone i sa učinkom od 9 pobeda i 12 poraza nešto mirnije čekaju naredne takmičarske izazove.

Četu Ivice Vukotića sada očekuju dva vezana gostovanja, najpre kraljevačkoj Slogi u zaostaloj utakmici 15. kola, a potom i drugoplasiranoj Vojvodini u Novom Sadu.

RADNIČKI – PIROT 94:82 (20:25, 20:16, 21:16, 18:22, 15:3)