U „Srčanoj knjizi“ ukratko je predstavljen zdravstveni sistem Republike Srbije, izneta je analiza trenutnog stanja i izložena/obrazložena brojna moguća rešenja i putevi razvoja. Autor, prof. dr Dragan Delić u knjizi iznosi (nedovršeni) spisak 18 glavnih, najtežih, najznačajnijih pojedinačnih problema.
- Nova zdravstvena politika podrazumeva brojne i radikalne promene zdravstvenog sistema Srbije, ali i jasno definisane prioritete i precizan redosled koraka neophodnih promena. Suština predloženih promena je, da zdravstveni sistem Srbije treba tako organizovati i finasirati, da svakom građaninu ove zemlje zdravstvena zaštita bude dostupna, u svako vreme i na svakom mestu. I drugo, da ta zdravstvena zaštita bude kvalitetna, efikasna i maksimalno bezbedna za sve osigaranike, navodi se u pozivu za predstavljanje knjige u utorak u beogradskom Medija centru.
Novom zdravstvenom politikom predlaže se 170 konkretnih rešenja za suštinske promene u četiri vitalne oblasti zdravstvene zaštite: finansiranje zdravstvenog sistema i potrošnje, organizacije zdravstvenog sistema, rukovođenje i upravljanje zdravstvenim sistemom, i u oblasti kadrovske politike, odnosno ljudskih resursa.
Sve promene su usmerene ka dominatnoj „ideji vodilji“ – da zdravstveni radnici moraju da budu, pre svega, „čuvari zdravlja“, a onda dobri, sistematični i odgovorni praktičari, odnosno kliničari.
- Tri godine organizovanog, sinhronizovanog i promišljenog rada, uz učešće svih relevantnih faktora (Ministarstvo zdravlja i njegove stručne komisije, RFZO, Agencija za lekove, Zdravstveni savet Srbije, Odbor za zdravlje Narodne skupštine Republike Srbije, sve komore zdravstvenih radnike, Srpsko lekarsko društvo, instituti i zavoda za javno zdravlje, strukovna udruženja,udruženja pacijenata, NVO itd.), je razuman vremenski rok za utemeljenje i realizaciju nove zdravstvene politike u Republici Srbiji, ocenjuju u stranci Srbija Centar.