Spomen park Šumarice: Ništa se ne kopa, ali se pojedini spomenici ne vide od trave

Društvo Grad

Pre izvesnog vremena Glas Šumadije je dobio mejl od, kako su se predstavili, „zabrinutih građana“, koji su, uz fotografiju, izrazili strah da se nešto kopa u blizini spomenika „Krugovi“ u Šumaricama:

  • Zabrinuti meštani prenose nezvanične informacije da je u tom delu planirana izgradnja novog naselja sa tri višespratnice. Ukoliko se te informacije ispostave kao tačne, smatram da imamo razloga za ozbiljnu zabrinutost – jer bi se naselje nalazilo na svega pedesetak metara od mesta na kom počivaju desetine streljanih sugrađana, piše poruci upućenoj našem portalu.
Fotografija mesta na kome se, prema tvrdnji, građana, nešto kopa

Čak i da se nešto radi, spomen-obeležju Krugovi ne može da se priđe od nepokošene trave. Što je utisak i predstavnika lokalne samouprave, koji su na licu mesta pokušali da provere traženu informaciju.

I u Spomen-parku i u Gradskoj upravi, tvrde da je reč o ezinformaciji i da se ne izvršavaju nikakvi radovi oko spomen-obeležja.

  • Obaveštavamo Vas da Spomen-park „Kragujevački oktobar“ ne vrši radove niti geomehanička ispitivanja tla kod Spomen – obeležja naroda Hrvatske, niti je o istim obavešten od strane drugih institucija ili pojedinaca, piše u odgovoru Spomen parka.

Očigledno je da se ništa ne kopa, ali bi trava mogla da se pokosi.

Spomen-obeležje naroda Hrvatske (Krugovi) se nalazi u Spomen kompleksu Spomen-park Kragujevački oktobar, poklon je Socijalističke Republike Hrvatske, otkriveno 17. oktobra 1981. godine. Rad je srpskog vajara Vojina Bakića i arhitekata Josip i Silvana Sajsl.[1]

Sastoji se od sedam čeličnih diskova, nejednake veličine i predstavlja svetlosnu žižu tri grobnice oko njega. Forma kruga, simbola savršenstva i celovitosti od pradavnih vremena, ovde je blago deformisana, čime autor pokazuje da je život na ovom mestu 21. oktobra 1941. godine bio daleko od tog savršenstva. I svaki od krugova predstavlja streljane ljude u padu.

Tagovi:

1 thoughts on “Spomen park Šumarice: Ništa se ne kopa, ali se pojedini spomenici ne vide od trave

  1. To u Kragujevcu nista nije čudno,navikli smo na to.Celo Denino Brdo zaraslo u travu koja je i preko 1m.A pogotovo gde odjednom u naselju za vojsku i policiju p

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.