Saopštenje potpredsednice Srbije centar – SRCE, dr Tijane Perić Diligenski prenosimo u celosti.
„Godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije daje najlošije ocene u oblasti pregovaračkih poglavlja 23. i 24. koja regulišu oblast vladavine prava, slobode i bezbednosti. Srbija je u ovim oblastima ostvarila „ograničen napredak“ što je politički korektan termin za opadanje uspeha u napredovanju ili preciznije, za tavorenje.
Godišnji izveštaj EK za poglavlje 23. je alfa i omega procenjivanja antikorupcijskih učinaka. Izvesno je da će se loša ocena iz ovog izveštaja preslikati i na vrednost indeksa percepcije korupcije međunarodne organizacije Transparency International.
Već 11 godina, antikorupcijski rezultati su skromnog dometa budući da je ovaj režim najveći generator korupcije. Politički zavisno pravosuđe, odsustvo stvarne borbe protiv korupcije i kršenje osnovnih ljudskih prava su glavni kočničari na našem evrointegracijskom putu. U izveštaju je podvučeno je da je potrebno da Srbija usvoji antikorupcijsku strategiju, sa čijim nacrtom Evropska komisija očigledno nije ni upoznata. Da jeste, to bi dovelo do dodatnih zamerki budući da je reč o tekstu koji kao najkreativniju aktivnost navodi podizanje svesti o štetnosti korupcije u javnim tužilaštvima. Ovim je vlast pokazala da je tužilaštvo zarobljeno i da oni koji bi trebalo da pravno gone korupciju nemaju ni svest o tome.
Srbija centar podvlači da je uspostavljanje vladavine prava jedan od najvažnijih nacionalnih interesa. Kad Srbija postane država reda i zakona i kad se suverenitet vrati građanima, povratiće se poverenje u državu i njene institucije. Da bi došlo do smanjenja korupcije, potrebno je da ona postane rizična aktivnost i da se ne isplati ulagati u nju. To se postiže pooštravanjem kaznene politike, promenom izbornog zakonodavstva, jačanjem nezavisnih institucija i promenom vrednosnih obrazaca.“