- Kada se obesmišljavanje državne uprave odražava i na rad poreske uprave i njenih inspektora, onda je jasno da država seče samo stablo na kome stoji – za povlašćene domaće tajkunske firme, a isto važi i za mnoge druge, jednostavno nema kontrole plaćanja poreza, ocenio je Resorni odbor za finansije i privredu stranke Srbija centar (SRCE).
Iz ove stranke ističu i da inspektori ne smeju da uđu u poresku kontrolu kod zaštićenih poreskih obveznika, niti dobijaju nalog za takve kontrole. Kontrolišu se, kako navode u saopšenju, samo fiskalne kase i to kod mikro i malih poreskih obveznika. Podaci o sitnim platišama se, kako kažu, objavljuju kao afirmativni za Poresku upravu , tj. državu, dok na drugoj strani, prolaze „avioni i kamioni krupnih tajkuna“.
Srbija centar ukazuje da građani i za najobičnije „šupe i straćare“ plaćaju porez na imovinu, ali da se, na primer, ne zna ko i koliko plaća za sve objekte – stanove, lokale, zemljište, u Beogradu na vodi, kao i za sve druge novoizgrađene mega luksuzne stambene i poslovne objekte.
- S tim u vezi trebalo bi imati u vidu da se u slučaju novih objekata, PDV obračunava u iznosu od 10 odsto na prodajnu cenu stana, ali se pri izgradnji koristi PDV od 20 odsto, i to od nabavke građevinskog materijala, projekata i drugih troškova gradnje. Na taj način, u zbiru, PDV na prodate stanove praktično izađe na oko pet do sedam odsto, što je procenat od vrednosti stana koji bi država trebalo da dobije, objašnjavaju iz Srbija centra.
Međutim, u realnosti je drugačija.
- Troškovi izgradnje novih stanova se uglavnom znaju, i kreću se oko iznosa od 500 evra po bruto površini, odnosno do maksimalno 800 evra po neto kvadratu stana. Kada se na tu cenu dodaju troškovi projektovanja, komunalne usluge, naknada Direkciji za građevinsko zemljište i sama vrednost zemljišta (obično iznosi 30 odsto od izgrađene neto površine), ukupna cena koštanja novog stana u Beogradu kreće se od 1.500 do 1.800 evra po metru kvadratnom. Sve preko toga je čista dobit za investotora, koji ostvaruje četvorostruko veću zaradu, a pitanje je koliko porez državi plaća na to, dodaju.
SRCE upozorava da posledice postojeće porazne selektivnosti pri ubiranju poreza stižu na naplatu i to celom društvu, a ne samo onima koji su krivi za poreske utaje, ili su se okoristili od neadekvatne poreske politike.
- Funkcioneri SNS sada već i preko medija koji su bliski režimu izjavljuju da je u poslednjih tri-četiri meseca, opala naplata ne samo PDV nego i drugih poreza. Za to optužuju narodne proteste, ali je uzrok tome ova sistemska greška države. SRCE smatra da je urgentno potrebno da se promeni poreska politika, posebno u vezi sa porezom na dobit i porezom na dividende. Građanima Srbije je jasno da je država očerupana da bi se mala grupa ljudi bliskih režimu enormno obogatila, zaključuju iz ove stranke.