SUZANA ĐORĐEVIĆ: MNOGO MANJI GRADOVI OD KRAGUJEVCA IZDVAJAJU VIŠE ZA VANTELESNU OPLODNJU

Društvo
Današnjom odlukom o izmeni odluke o ostvarivanju prava na vantelesnu oplodnju podignuta je granica sa 44 na 45 godina starosti žene u momentu podnošenja zahteva. Samostalna odbornica Suzana Đorđević smatra da Kragujevac u ovom pogledu kaska za drugim, pa i mnogo manjim gradovima i opštinama:
– S obzirom da lokalne samouprave imaju odrešene ruke po pitanju donošenja odluka trebalo bi da idemo u korak sa nekim manjim gradovima i opštinama, a ne da svake godine menjamu samo odluku po pitanju starosne granice. U Vranju i Zrenjaninu je granica od 45, u Kruševcu je podugnuta čak na 50 godina. Ono što je još zabrinjavajuće je to da Kragujevac u 2018. godina izdvaja četiri miliona za ovu namenu dok, primera radi, Leskovac i Prijepolje izdvajaju pet i šest miliona.
Trebalo bi da se u odluci izmeni i deo po modelu Čačka, ne ograničavati parove samo na klinike za vantelesnu oplodnju u Srbiji, već odlukom dozvoliti da izaberu i neku kliniku u inostranstvu, jer ne daje svaka klinika svakom paru isti procenat uspešnosti. Svak par je individua za sebe, ne treba ih uslovljavati izborom klinike samo u Srbiji. Važno je reći i da Čačak, kao manji grad od Kragujevca, izdvaja 300.000 dinara po paru dok mi izdvajamo 250.000, navodi Suzana Đorđević.
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.