U Kragujevcu organizovano javno slušanje o promeni Ustava

Društvo

Javno slušanje o promenama Ustava Republike Srbije u oblasti pravosuđa, u organizaciji Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, održano je danas u Kragujevcu, u prisustvu ministarke pravde Maje Popović, predstavnika Venecijanske komisije, pravosuđa, strukovnih udruženja i stručne javnosti.

Obraćajući se na otvaranju sedmog javnog slušanja gradonačelnik Nikola Dašić zahvalio se svim učesnicima koji će kao najpozvaniji predstavnici struke, dati svoj doprinos uspešnom sagledavanju ove značajne teme.

  • Pribavljanje sugestija i mišljenja najšireg kruga zainteresovanih strana poseban značaj ima u Kragujevcu, jer je ovde 1835. godine usvojen prvi Ustav kneževine Srbije, poznatiji kao Sretenjski. Ovde je, podsetio je Dašić, 1807. osnovan i Magistrat – preteča Suda okruga kragujevačkog.
  • U cilju osnaživanja pravosudnog sistema, zahvaljujući podršci Vlade Srbije, resornog ministarstva i predsednika Republike, Kragujevac je dobio Palatu pravde – jedinstven pravosudni infrastrukturni objekat u kome će biti smešteni svi pravosudni organi, koji su godinama unazad radili na različitim adresama. To je još jedna od stvari koje Kragujevac čine regionalnim centrom, pored Univerziteta i Univerzitetskog kliničkog centra, kome gravitira preko dva miliona ljudi, istakao je Dašić.

Govreći o razlozima za promenu Ustava u oblasti pravosuđa, ministarka pravde Maja Popović je naglasila da su promene predviđene kao aktivnost u akcionom planu za pregovaračko poglavlje 23, koji je Vlada Republike Srbije usvojila 27. aprila 2016. Godine, a revidirala 10. jula 2020. godine. One su najznačajnija reforma u oblasti vladavine prava, koja predstavlja osnovnu vrednost svakog demokratskog društva i jedan od prioriteta Evropske unije, istakla je ministarka.

  • Posle sprovedene analize utvrđeno da je neophodno promeniti odredbe Ustava u oblasti pravosuđa, u cilju sprovođenja boljeg sistema predlaganja, izbora, premeštaja i prestanka sudske funkcije sudija, predsednika sudova, javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca. To bi omogućilo da ulazak u pravosuđe bude zasnovano na objektivnim kriterijuma vrednovanja, pravičnim procedurama izbora, otvorenosti za sve kandidate odgovarajućih kvalifikacija i transparentnosti iz ugla opšte javnosti. Da bi ovi pozitivni efekti bili ostvareni, neophodno je da Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca budu ojačani i preuzmu vodeće uloge u upravljanju pravosuđa, ali i veću odgovornost za odluke koje donose, objasnila je ministarka.

To bi omogućilo da ulazak u pravosuđe bude zasnovan na objektivnim kriterijumima vrednovanja, pravičnim porocedurama izbora, otvorenosti za sve kandidate odogovarajuće kvalifikacije i transparentnosti iz ugla opšte javnosti.

Inače, javnom slušanju prethodio je sastanak gradonačelnika Nikole Dašića i ministarke pravde Maje Popović sa saradnicima.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.