U Kragujevcu se sakupi 800 tona ambalažnog otpada godišnje, nedovoljno učešće gradjana u selekciji

Društvo Grad

Reciklažni centar u Kragujevcu sakupi oko 800 tona ambalažnog otpada godišnje, a gradjani „nisu u velikoj meri“ zainteresovani da vrše primarnu selekciju otpada, rečeno je u Javno komunalnom preduzeću (JKP) „Šumadija“.

U 2018. i 2019. godini je izdvojeno oko 1.600 tona otpada koji je predat na dalji tretman operaterima iz Srbije koji poseduju dozvolu za upravljanje otpadom.

Centar za razvrstavanje i skladištenje reciklabilnih materijala JKP „Šumadija“ – Reciklažni centar, dobio je upotrebnu dozvolu u decembru 2017. godine.

U tom javnom preduzeću navode da Reciklažni centar radi u „optimalnom kapacitetu“, a u planu je povećanje količine otpada koji se odvaja.

Portparola JKP „Šumadija“ Marina Arsenijević je rekla agenciji Beta da se u postrojenju obradjuje neopasan otpad, ambalažni otpad i skladište se otpadne gume.

„U centru se vrši manuelno razvrstavanje sakupljenog otpada. Pojedinačno se odvajaju različite vrste plastične ambalaže, papirna/kartonska ambalaža, tetra pak, limenke i staklena ambalaža“, rekla je Arsenijević.

Ona je dodala da se „sekundarno separisan“ otpad presuje i formiraju se bale, radi lakšeg skladištenja i transporta.

U JKP Šumadija navode da razvrstavanje i tretman nisu „posebno isplative“ aktivnosti.

S druge strane, kažu, rad postrojenja je isplativ indirektno.

„Otpad koji se sakupi i predaje operaterima ne odlazi na gradsku deponiju tako da su smanjeni troškovi njegovog odlaganja, kao i ulaganja u mere zaštite životne sredine koje bi se primenile za zbrinjavanja otpada na način koji je manje prihvatljiv po hijerarhiji upravljanja otpadom (kao što su) prevencija stvaranja otpada, ponovna upotreba otpada, reciklaža, iskorišćenje otpada i na kraju odlaganje otpada“, rekla je Arsenijević.

Na teritoriji grada postavljeno je 280 plastičnih kontejnera sa posebnim poklopcima za različite vrste otpada i 120 žičanih kontejnera za sakupljanje mešanog ambalažnog otpada.

Kontejneri sa plavim poklopcem služe za sakupljanje papirne i kartonske ambalaže, sa žutim poklopcem za plastičnu ambalažu, limenke i tetra pak, a kontejneri sa crvenim poklopcem za staklenu ambalažu.

„Gradjani nisu u velikoj meri zainteresovani da vrše primarnu selekciju, ali je njihov odziv, ipak, veći u poredjenju sa proteklih deset godina, koliko se JKP Šumadija bavi sakupljanjem ambalažnog otpada“, rekla je Arsenijević.

Ona je dodala da su gradjani Kragujevca pokazali veće interesovanje kada je ove godine postavljen „reciklomat“, prvi u Srbiji, u koji gradjani mogu da ubace plastičnu ili staklenu flašu ili limenku i na osnovu toga dopuniti svoju eKG karticu za javni transport.

JKŠ „Šumadija“ sprovodi stalne ekološke radionice u predškolskim ustanovama o pojmu i značaju reciklaže, kao i brojne akcije na teritoriji grada o značaju primarne i sekundarne separacije otpada.

Izvor: Beta

Tagovi:

1 thoughts on “U Kragujevcu se sakupi 800 tona ambalažnog otpada godišnje, nedovoljno učešće gradjana u selekciji

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.