Predsednik Skupštine opštine Topola Dragan Jovanović odgovorio je na prozivke opozicije zbog restrikcije vode u toj opštini, pre svega na seoskom području.
- Podsetio bih samo sve vas koji me krivite kada nema vode, da se setite i šta je sve urađeno od kada sam došao na čelo opštine. Pre 2004. godine, restrikcije u varoš Topoli su bile i po sedam meseci u godini, a sela tada niko ništa nije ni pitao. Da podsetim da je bila i epidemija trovanja vodom sa jednim smrtnim ishodom. Do 2005. godine se nije ni merila potrošnja vode, niti se tačno znalo koliko se proizvodi i koliko se troši vode…
Jovanović ističe da je od 2005. do 2020. godine, samo u primarno vodosnabdevanje direktno uloženo više od 10 miliona evra.
- Kompletno je urađen novi vodozahvat na Jarmenovačkoj reci, kompletno rekonstruisana filter polja pitke vode u Jarmenovcima, izvršena digitalizacija sistema, rekonstruisano oko 6 kilometara primarnog vodovoda Jarmenovci – Topola, kompletno rekostruisani svi akumulacioni rezervoari na Oplencu i paralelno sa tim urađeno i zoniranje varoš Topole, kako bi se izjednačili pritisci u celom sistemu i dobilo se ono što je nekada bilo nezamislivo, a to je izjednačen pritisak na vrhu Oplenca i na dnu Ljubesela, gde su ogromne visinske razlike.
Jovanović naglašava da je urađena i potpuna rekonstrukcija izvorista Vrelo, Božurnja i krečana u Topoli, potisni cevovodi za spajanje krečane i vrela sa Oplencom, gde su kasnije urađene dodatne bušotine, krečana 2 i 3.
- Takođe, smo radili još desetak bušotina koje, nažalost, nisu dale potrebnu izdašnost na prostoru podnožja Oplenca ka Božurnji i Žabaru, korito Kamenice, Oplenac, Kalipolje… (sva mesta, koja smo prema mapiranju opštine Topola imali kao potencijalno bogata vodom).
Jovanović napominje i da se radilo na povećanju broja priključaka na seoskom području u Žabaru, Božurnji, Vinči…
Prema rečima Jovanovića, rešenje za stabilno vodosnabdevanje nije u novim bušotinama.
- Teško da ima svrhe, jer je u prethodne dve godine izgradjeno sedam novih bušotina na potezu „Kupusari“, zbirne izdasnosti oko 10 litara u sekundi. To jeste kapitalna stvar, ali da bi se one pustile u rad potrebna je određena procedura i da Institut za javno zdravlje da dozvolu za njihovo puštanje u sistem.
Jovanović je uveren da je trajno rešenje za celu opštinu regionalni sistem.
- Imao sam prethodnih dana intenzivne razgovore oko toga. Topola je, prema prostornom planu Srbije, predviđena za povezivanje na sistem Rzava. Do 2027. godine bi trebalo da bude kompletno završena brana Svračkovo na Rzavu i onda bi dve šumadijske opstine, Topola i Knić, ušle u taj sistem. Država bi do 2027. godine, morala da uradi jedan potisni rezervoar pred Rudnik, negde oko Majdana, koji bi stabilizovao u potpunosti snabdevanje varošice Rudnik i omogućio Topoli da dobije vodu sa te strane, a da ne ugrozi bilo koga drugoga. Sa druge strane, opština treba da izgradi negde izmedju Banje i Vaganca akumulaciju koju bi spojila sa Aranđelovcem i gde bi moglo da bude u rezervi jedna količina vode, koja bi, kada je najveća potrošnja, mogla snabdevati na 10-12 sati Mitrovčić, Vaganac i niže delove varoš Topole sa vodom. Za to već postoji plan na kome radi predsednik opštine. Na kraju i treći pravac, voda sa regionalnog sistema Makiš dolazi do Mladenovca, odnosno sela Beljevac na međi sa Topolom, već do sledećeg leta. Razgovaram sa rukovodstvom Beogradskog vodovoda i Grada Beograda, da uradimo jednu liniju koja bi od Beljevca išla kroz selo Belosavce, pa do škole u selu Krćevac.
Jovanović smatra da je potrebno i da se svake godine ulaže u zamenu starih, dotrajalih cevi kako bi se smanjili gubici u samoj mreži.
Jovanović je naveo i da je 2005. godine, potrošnja vode u opštini Topola bila manja gotovo za 30 posto nego danas, a tada je opština imala za četvrtinu više stanovnika nego danas.
- Sama proizvodnja pitke vode u opštini Topola raste iz godine u godinu, ali sve je to džabe kada dodje „afrički talas“ vrućine i sve to potisne, a nervoza počne da raste. Moram se i javno zahvaliti saradnicima u komunalnom preduzeću, na čelu sa Daliborom Kocićem, koji su na jedan stručan i valjan način upravljali sistemom i kada je zbog prevelike potrošnje bio na ivici pucanja, zaključio je Jovanović.