Zašto je važno u što kraćem roku nadoknaditi izgubljeni zub?

Društvo Milica

Iz različitih razloga može se desiti da ostanete bez jednog ili više zuba. Da li je to zbog loše higijene, genetike ili nije postojao način da se zub izleči već je vaš stomatolog morao da ga ukloni… Koji god da je razlog, posledica je ista i trebalo bi da u dogovoru sa svojim stomatologom što pre pronađete odgovarajući način kako da taj zub nadoknadite.

Mnogi pacijenti godinama zapostavljaju ovaj problem, posebno ako se zub koji treba nadoknaditi nalazio sa bočne strane vilice, odnosno ako u svakodnevnom životu, uz razgovor i osmeh, rupa nije vidljiva. Ali važno je da shvatite da nedostatak zuba nije samo estetski problem, već se u mnogome gubi na funkcionalosti čitave vilice.

Šta se dešava kada ostanete bez jednog zuba?

Iako deluje da je rupa koja ostaje nakon što se jedan zub izvadi potpuno zanemraljiva, posebno ako se ne vidi golim oko, takvo razmišljanje je veoma pogrešno. Naime, u takvoj situaciji, dešavaju se značajne promene u vašoj vilici. Zub koji je ostao pored izvađenog zuba počinje da se naginje ka napred. Preostali zubi, imajući više prostora, se pomeraju. Međutim to ne čine pravolinijski već se naginju. Takav položaj zamara mišiće zadužene za žvakanje.

Takođe, prazan prostor, na primer gornje vilice, tokom žvakanja zauzima zub donje vilice, čime se dodatno narušava kontaktni odnos dve vilice. Zubi iz suprotne vilice se izdižu na gore iz svojih čašica i kreću ka praznom prostoru jer nemaju oslonac. Dakle, iako fali svega jedan zub, promene se dešavaju u obe vilice.

Ako u što kraćem roku ne nadoknadite gubitak svog zuba, ozbiljno narušavate vaše oralno zdravlje. Promeniće se kvalitet žvakanja, povećavate rizik da ostanete i bez drugih zuba. To sve dovodi i do promene estetike ne samo osmeha, več i celokupnog oblika lica.

Kako nadoknaditi izgubljeni zub?
Zamena za izgubljeni zub

Izgubljeni zub možete nadoknaditi na nekoliko načina, zavisno od svojih finansijskih mogućnosti tako i od vašeg stomatologa koji će utvrditi koje rešenje je za vas najbolje. Opcije su:

  • izrada mosta
  • ugradnja implanta
Izrada mosta

Zubni most predstavlja fiksnu protetsku zamenu za jedan ili više zuba, a sastoji se od dve ili više krunicca povezanih u jednu celinu. Kod pacijenata kojima nedostaje jedan zub, ovo je najčešće najlakši način da se taj zub nadomesti. Naime, brušenjem susedna dva zuba, dobićemo nosače budućeg mosta. Zatim se uzimaju otiscni, kako bi most perfektno i bez muke nalegao. Kada most bude gotov, on će se zubnim cementom fiksirati na nosače, čime ćete ponovo dobiti divan i ujednačen osmeh.

Zubni most, kao što smo rekli, predstavlja više krunica povezanih u jednu celinu. Najzahvalnije su bezmetalne krunice, odnosno one napravljene od cirkonijuma. Cirkonijum se lako boji, te pruža veći izbor nijansi, a uz fino prelamanje svetlosti koje ga odlikuje, bezmetalne krunice dobro imitiraju prirodne zube u estetskom smislu. Ako ste alergični na neke od metala, ovakve krunice jesu vaše nanjsigurnije rešenje, zbog svoje biokompatibilnosti.

Zubni implanti

Zubni most jeste brže i bezbolnije rešenje, ali i jeftinije u odnosu na ugradnju implanta. Međutim, zubni implant je trajno, odnosno doživotno rešenje. Naime, zubni implant je zamena za korenski deo zuba koja se ugrađuje u viličnu kost. Potom se na njega postavlja krunica, precizno izrađena tako da se stopi sa ostalim, prirodnim zubima u vilici. Ova metoda se uglavnom prvi izbor svakom stomatologu, iz razloga što se susedni zubi ne bruse, te se njihovo zdravlje i očuvanje ne dovodi u pitanje.

Kako izgleda zubni implant

Kako se zubni implant ‘šrafi’ u viličnu kost, neophodna je hirurška intervencija. Važno je da znate da je impalat izrađen od titanijuma, tako da možete biti sigurni da nećete doživeti nikakvu alergijsku reakciju, niti će ga vaš organizam odbiti kao strano telo.

Ako ste previše dugo čekali da izvađen zub zamenite implantom, postoji verovatnoća da se vilična kost na tom mestu izgubila. U tom slučaju, pre postavke implanta potrebno je primeniti sinus lift tehniku kojom se taj prostor puni veštačkom kosti. Treba sačekati da se kost formira, što može potrajati i do 3 meseca, i tek onda se može postaviti implant

Krunice koje se postavljaju na implant mogu biti metalne ili bezmetalne. Zbog bele boje osnove, kao i zbog svoje prozračnosti, stomatolizi uvek preporučuju bezmetalne krunice. Kako smo prethodno rekli, izrađuju se od cirkonijuma, i to posebnom i vrlo preciznom CEREC mašinom. Krunice se izrađuju na osnovu prethodno uzetog otiska, i njihova izrada traje svega 30 minuta.

Važno je brzo reagovati

Bez obzira za koju metodu ćete se odlučiti, važno je da ta odluka bude donesena u dogovoru sa stomatologom, i tek onda kada imate sve potrebne informacije. Takođe je važno da što pre uđete u proces rešavanja problema nedostaka zuba, jer kao što smo više puta u ovom tekstu naglasili, čak i nedostatak 1 zuba može vas koštati ne samo fine estetike, nego potpunog oralnog zdravlja.

PR tekst

Fotografije: Luka Marić

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.