Blokadni program SKC-a Kragujevac za ovu nedelju

Društvo Grad

Ovonedeljni blokadni program u SKC-u.

Sreda, 14. maj, 20 časova u Kontakt galeriji će biti izložba radova sa radionice – Vizuelna poezija.

Izložba radova koji su nastali na radionici Vizuelne poezije u februaru 2025, koju su za studente u blokadi održali Filip Misita, Vladimir B. Perić i Nenad glišić.
Vizuelna poezija je teorijski uobličena sredinom 20. veka, iako prve vizuelne pesme možemo datirati u period pre nove ere.
Današnje razumevanje vizuelne poezije jeste rezultat velikih modernističkih turbulencija tokom kojih je umetnost ponovo pronalazila smisao svog postojanja posle velikih tragedija iz dva svetska rata.

Četvrtak, 15. maj, od 16 do 17 časova, u prostoriji Kutija šibica biće održane Psihološke radionice i grupe podrške za studente u blokadi „Student za studenta“.

SKC Kragujevac-obrazovni program u saradnji sa neformalnom grupom „Student za studenta“ organizuje radionice i grupe podrške studentima tokom blokada.
„Student za studenta“ je neformalna grupa sačinjena od psihologa i studenata psihologije. Psihološke radionice se organizuju svakog ponedeljka i četvrtka, počevši od marta u prostorijama SKCa sa početkom u 16:00 časova.

Četvrtak, 15. maj, 21 čas u Kontakt galerija biće održan koncert – Sophia Djebel Rose + DJ/ bend

Nakon zapaženog debi albuma u sopstvenoj produkciji, koji su recenzirali ugledni mediji poput The Wire, Bandcamp, Shindog, Rock&Folk i Les InrocksBlog, i sa kojim je više od stotinu puta nastupila širom Evrope (Grauzone festival, Les Ateliers Claus, A38, Le Sonic), Sophia Djebel Rose objavila je svoj drugi album početkom 2025. godine. Ovog puta, potpisuje kompletnu produkciju – od indijskog harmonijuma i modularnih sintisajzera, do gitara i vokala.
Album donosi devet numera koje prkose žanrovima: stroge i barokne, sirove i sofisticirane, svetle i mračne. Sophia vešto kombinuje zasićene drone tonove i eksperimentalne rifove sa pastoralnim temama iz folk tradicije, stvarajući unikatnu zvučnu tapiseriju u kojoj koegzistiraju angažovanost i emocija.
Poseban utisak ostavlja pesma Blanche Biche, eko-feministička himna inspirisana srednjovekovnim frankofonim repertoarom, koja pripoveda o ženi koja se noću pretvara u srnu, da bi je na kraju ubio njen rođeni brat.
Svojim novim izdanjem, Sophia Djebel Rose se pozicionira uz umetnice koje su pomerale granice izraza i senzibiliteta – poput Catherine Ribeiro, Nico, PJ Harvey, Emmanuelle Parrenin, Emme Ruth Rundle i Anne Von Hausswolff . Album odiše magnetskom aurom i otvara prostor za introspektivna slušanja, ali i kolektivnu katarzu.

Petak, 16. maj, 19 sati u Kontakt galerija biće projekcija filmova sa studentske radionice Kino – eko.

Učestvuju:
Milan Milosavljević, mentor i producent i Duško Stanivuk, mentor i montažer.
Ekološko-antropološka radionica Kino-Eko, nastala je 2021. godine i od tada predstavlja uspešan edukativno-produkcioni model u oblasti kinematografije namenjen studentskoj populaciji, koju organizuje Akademski filmski centar Doma kulture Studentski grad sa Novog Beograda. Radionica je besplatna i otvorena za studente svih fakulteta, bez obzira na njihovo prethodno znanje u oblasti filma ili videa. Osim teorijskog dela radionice za koji su zaduženi mentori iz Akademskog filmskog centra, polaznici imaju priliku da pohađaju predavanja domaćih eminentnih autora dokumentarnih i eksperimentalnih filmova. Studenti se i obučavaju u radu sa opremom za snimanje slike i zvuka, kako bi samostalno realizovali svoje prve filmove, a praktični deo radionice se obično odvija u toku meseca jula u različitim ruralnim mestima u Srbiji.
Ovaj program filmova predstavlja presek rada na radionici u prethodna četiri izdanja i kragujevačka publika će imati priliku da pogleda raznovrsne priče koje su zabeležili polaznici: o ovčarenju na Staroj planini, potrazi za Omladinskim pozorištem u Malom Iđošu, o problemu ekološkog zagađenja jezera Međuvršje, narodnom verovanju o lečenju kožne bolesti, o pankeru iz Beograda u selu Aluga, nevidljivim radnicima koji grade autoput u bolju budućnost, ekološkim problemima reke Krivaje, poslednjim krečarima sa Tare i o vagabondima iz sela Rošci u Ovčarsko-kablarskoj klisuri.
Filmovi sa radionice Kino-Eko su do sada bili prikazani na preko 30 domaćih i međunarodnih festivala i osvojili su 15 nagrada.
Program filmova:
3 godine 2 meseca i 1 dan (8.30 min , 2021) red: Nikola Topalović, Nikola Nikolić
Biološki minimum (8.30 min, 2023) red: Tara Radusinović, Milica Smiljković
Crveni vjetar (3.40 min, 2024) red: Vasilije Bujaković, Ljubica Blagojević, Filip Marojević
Šta je dovraga voda? (15 min, 2024) red: Andrea Poljak, Anja Bilanović, Marko Dabović
Heterotopija (6.51 min, 2023) red: Nikola Nikolić
Gde žabe ne krekeću (11.42 min, 2022) red: Ana Dajović, Katarina Bašić
Krečari (9.56 min, 2024) red: Nevena Micić, Katarina Micić, Filip Marojević
Od avlije do sokaka (13.18 min, 2023) red: Miodrag Savić, Andrijana Jelić, Marija Ritan

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.