U fabrici automobila kompanije Stelantis u Kragujevcu trenutno je angažovano oko 300 stranih radnika od ukupno približno 2.800 zaposlenih, saznaje agencija Beta u Samostalnom sindikatu te kompanije.
Među strancima je oko 100 radnika iz Nepala i Bangladeša, zaposlenih putem agencija za zapošljavanje. Kako navode iz sindikata, oni su raspoređeni uglavnom u montaži, na fizički zahtevnim radnim mestima.
Predstavnik sindikata Ivan Ristić rekao je da su u kragujevačkoj fabrici privremeno angažovani i radnici iz drugih Stelantisovih pogona u Evropi – najviše iz Italije i Španije, zatim Poljske, kao i oko 90 radnika iz Maroka.
Ristić je podsetio da, prema domaćem zakonodavstvu, u jednoj firmi ne može biti više od deset odsto zaposlenih iz inostranstva. Nije poznat iznos zarada koje primaju strani radnici.
Iz Samostalnog sindikata navode da je od 1. oktobra u fabrici uvedena treća smena, da se proizvodnja postepeno povećava i da se do januara očekuje dostizanje planiranog obima proizvodnje vozila.

