Uzajamna podrška tokom pandemije

Društvo

Austrija i Srbija su pokazale veliku solidarnost i uzajamnu podršku u borbi protiv globalne pandemije i njenih posledica, rekao je danas tokom posete Kragujevcu ambasador Austrije u Srbiji Nikolaus Luteroti.

On je istakao da je ta zemla, preko svojih partnera UNDP, UNHCR i MCK Austrije, pružila pomoć Zapadnom Balkanu, uključujući i Srbiju, u iznosu od 1,2 miliona evra za medicinsku opremu, podršku ranjivim grupama i pomoć́ centrima za azil.

  • Evropska unija pomaže celom regionu paketom pomoći od 3,3 milijarde evra. Doprinosom Austrijske razvojne agencije UNDP novoj inicijativi za podršku lokalnim rešenjima u borbi protiv  kovida 19, kroz istraživanje i lokalnu proizvodnju respiratora, želimo da ojačamo otpornost Srbije u odgovoru na pandemiju, rekao je ambasador Luteroti.

Ambasador Luteroti i stalna predstavnica Programa UNDP u Srbiji, Fransin Pikap, posetili su danas Univerzitet u Kragujevcu, gde su zajedno sa rektorom, prof dr. Nenadom Filipovićem, posetili tim inovatora Centra za bioinženjering na Fakultetu inženjerskih nauka.

Taj tim je osmislio i napravio 3D štampani medicinski respirator, koji će nastaviti da razvijaju zahvaljujući finansijskoj podršci Austrijske razvojne agencije (ADA).

Zahvaljujući podršci ADA, tim bioinženjera sa Univerziteta u Kragujevcu nastaviće da razvija svoj prototip 3D štampanog medicinskog respiratora, koji omogućava niže troškove i kraće vreme proizvodnje u poređenju sa standardnim industrijskim pristupom.

Ovo rešenje nastalo je na osnovu znanja i resursa koje je razvila istraživačka inicijativa Open Source Mechanical Ventilator, uz značajnu inovaciju kragujevačkog tima na mehaničkom delu respiratora, koja obezbeđuje veću sigurnost pri protoku kiseonika, što je posebno značajno za pacijente obolele od kovida 19.

Rektor Univerziteta u Kragujevcu prof. dr Nenad Filipović zahvalio se Austrijskoj razvojnoj agenciji za podršku ideji istraživača u borbi sa jednom od najvećih epidemija sa kojom se svet susreo.

  • Grant koji je dobio Univerzitet u Kragujevcu u iznosu od preko 40.000 dolara biće namenjen izradi mehaničkih ventilatora u istraživačke svrhe kao pomoć koju će inženjeri našeg Centra za bioinženjering dati u borbi protiv kovida 19, rekao je Filipović.

Stalna predstavnica UNDP u Srbiji Fransin Pikap je istakla da je „izazov za inovacije u vreme krize dokazao da u Srbiji ima mnogo talentovanih ljudi, sa znanjem i veštinama da se brzo prilagode novoj situaciji“. Inovativna rešenja, poput ovog respiratora, pokazuju da Srbija ima kapacitete da sama pronađe rešenja za krizu kao što je kovid 19, rekla je Pikap.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.