„Bertex“ tek jedan u nizu: Koje su još kompanije napustile Srbiju „preko noći“?

Društvo Ekonomija

Odlazak „Bertex Tekstila“ iz Kragujevca je deseti u nizu koji svedoči o zatvaranju pogona preko noći i neprilkadnog obaveštenja zaposlenih o otkazima koji im sleduju.

Kako piše Blic, ono što je isto kod gotovo svih, jeste da su imali sličnu taktiku u odlasku, da su radnike o otkazima obeveštavali „preko noći“ i da im nakon odlaska niko ništa nije mogao.

Ovaj portal pisao je koji su još investitori na sličan način napuštali Srbiju.

Geox

Nakon dvomesečnih spekulacija i potvrda iz državnog vrha italijanska fabrika „Geox“ zvanično je potvrdila početkom avgusta da odlazi iz Vranja. Doneta je odluka o pokretanju postupka likvidacije i gašenja društva. „Geox“ je prema ugovoru sa Vladom Srbije iz 2012. godine dobio od države 11,25 miliona evra odnosno subvenciju od 9.000 evra po zaposlenom za investiciju od 15,8 miliona evra, uz obavezu zapošljavanja najmanje 1.250 ljudi.

Šinvon

Poslednji primer u nizu je bio u januaru ove godine, kada je kompanija „Šinvon“, druga „Jurina“ fabrika koja je otvorena u Nišu 2011. godine putem SMS poruka obavestila 188 radnika da zbog smanjenog obima poslovanja nije u mogućnosti da im produži ugovore.

Simit Saraj

Blic navodi i primer turskog lanca pekara koji je posle tri godine poslovanja zatvorio sve lokale u Beogradu. Poslednja tri, koja su radila u samom centru prestonice, zatvorena su, početkom prošle godine navodno, zbog kovida.

Home Plus

Krajem prošle godine ključ u bravu je stavio i trgovinski lanac Home Plus. Vlasnik je na ulici ostavio više od 100 radnika, lokali su zatvoreni preko noći, a zvanična blokada dostigla je više od 50 miliona dinara. 

Spilit

Ruska kompanija „Spilit“ napustila je Srbiju i bez posla u dve fabrike na jugu i severu Srbije, ostavila oko 500 radnika. Nekoliko dana, nakon zatvaranja fabrika u Vranju i Somboru, kao i ukupno 34 prodajna salona, od direktora nije bilo ni traga ni glasa, da bi se potom oglasio vlasnik Andrej Hodasevič.

Radnicima i oštećenim kupcima obećao je isplatu dugova, što je i uradio, ali delatnost i proizvodnju nije zanovio. Vlasnik je kasnije tvrdio i da je oštećen za 200.000 evra, te da će se sa radnicima koji su uzimali robu razjasniti na sudu.

Servfud

Kako piše Blic, katanac je u novembru 2018. stavljen i na nemačku fabriku za preradu i konzerviranje ribe „Servfud“, i to samo dve godine nakon otvaranja.  Desetak radnika je protestovalo ispred zaključane kapije tražeći objašnjenje jer im je, kako su tvrdili, preko vajber grupe saopšteno da je firma zatvorena. Iako je na početku rada najavljeno zaposlenje za čak 300 radnika, nemačka kompanija za dve i po godine uposlila je oko 60 radnika, a nesrećan kraj dočekalo je njih 25.

Hendi

I bugarski lanac prodavnica mobilnih telefona, opreme i tehnike „Hendi“ zatvorio je svoje radnje širom Srbije – sve u jednom danu, ukupno oko 200 objekata. Oko 900 radnika, o otkazima, je obavestio elektronskom poštom.

Leonardo

„Leonardo“, pogon italijanske fabrike za proizvodnju dela obuće, dospela je u žižu javnosti pre oko godinu dana godine kada je oko 60 radnika sasvim slučajno saznalo da više nisu zaposleni i to nakon što je jedna radnica zatražila medicinsku pomoć. Plate su već kasnile i dugovanja prema njima su rasla.

Ipak, fabrika u Subotici ponovo je pokrenula proizvodnju i na posao vratila deo radnika radnika.

Gold exchange

Hrvatska firma „Gold exchange“ koja se bavi otkupom zlata, 2013. godine doslovno je preko noći zatvorila svih 90 zlatara u Srbiji, a 180 zaposlenih ostavila bez dve poslednje plate i doprinosa. Sve zlatare zatvorene su 12. septembra te godine, nepunih godinu dana nakon što su počele sa radom, podseća Blic.

Piše: Blic, Radio 021
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.