BIVŠI RADNICI: GDE JE IMOVINA FABRIKE

Društvo Grad

U Privrednom sudu u Kragujevcu danas je odloženo ročište na kojem je trebalo da bude doneta odluka o otvaranju stečaja u fabrici Zastava kamioni. Predsednik Privrednog suda i stečajni sudija u tom postupku Branislav Jovović našem listu je rekao da je ročište odloženo zbog „neurednog poziva stečajnog dužnika“. Predstavnik dužnika  preuzeo je poziv, te će se predlogu Ministarstva finansija za pokretanje stečaja u Zastavi kamionima, prema njegovim rečima, odlučivati se 19. septembra, za kad je u kragujevačkom Privrednom sudu zakazano novo ročište.

    U Organizacionom odboru protesta bivših radnika Zastave kamioni koji, podsetimo, već tri meseca zahtevaju isplatu zaostalih zarada i povezivanje radnog staža za period od 2010. do 2016., smatraju, medjutim, da stečaj u njihovoj nekadašnjoj fabrici juče nije otvoren zbog navodnih malverzacija sa imovinom Kamiona i u poslovanju novoformirane fabrike Zastava terenska vozila (zastava TERVO), o čemu oni, kako tvrde, imaju konkretne dokaze i sa kojima su počeli da upoznaju nadležne i javnost. Juče su dokumentaciju o navodnim zloupotrebama sa imovinom Zastave kamiona predali rukovodstvu šumadijskog ogranka  Saveza samostalnih sindikata Srbije, a danas su pokušali da je dostave gradonačelniku Kragujevca Radomiru Nikoliću, ali on, kako tvrde u Organizacionom odboru, nije hteo da primi delegaciju pobunjenih radnika Kamiona.

    Komentarišući optužbe i tvrdnje nekadašnjih radnika, predsednik Privrednog suda Branislav Jovović kaže da će tek u stečajnom postupku da se utvrdi kolika je stvarna preostala imovina fabrike kamiona, kao i to da li je eventualno bilo nepravilnosti i nezakonitosti u raspolaganju tom imovinom. Predsednik Organizacionog odbora protesta radnika kamiona Milojko Popović tvrdi, pak, da poseduje dokumentaciju, medju kojom je i zaključak Vlade  Srbije o formiranju nove fabrike u pogonima Kamiona, Zastave terenska vozila (Zastava TERVO) iz koje se vidi da je imovina Zastave kamiona procenjena na blizu dve milijarde dinara, a da su država i njen Fond za razvoj prilikom formiranja TERVA i naplate svojoh potraživanja, preuzeli imovinu Kamiona u vrednosti od oko 372 miliona dinara.

     -Gde je u Zastavi kamionima imovina od 1,6 milijardi dinara, koliko bi na osnovu njene ukupno  procenjene vrednosti i one koju su država I Fond za ratvoj preuzeli prilikom osnivanja TERVA i naplate svojih potraživanja. Ako u Kamionima ima te imovine, neka je nadju i neka je pokažu.U suprotnom mora da se utvrdi odgovornost za razvlačenje fabričke imovine,na šta smo mi već upozoravali tokom naših dosadašnjih protesta, kaže Popović, napominjući da bivši radnici Kamiona nikako ne nameravaju da odustanu od svojih zahteva za isplatu zaostalih zarada i povezivanje radnog staža. Naprotiv, novi protest bivših radnika fabrike kamiona zakazan je za ponedeljak, 19.  septembar, kad će u Privrednom sudu, kako se očekuje, biti doneta i odluka o pokretanju stečaja u Zastavi kamionima.

      Oko 300 bivših radnika Zastave kamion na ime neisplaćenih zarada ukupno potražuje oko 80 miliona dinara, dok im se pojedinačno duguje izmedju 150.000 i million dinara.Za povezivbanje staža ili nadoknade onima koji su samostalno uplaćivali doprinose za penzijsko- invalidsko osiguranje potrebno je još nekoliko stotina miliona dinara. Nekadašnji radnici Kamiona tražili su primenu Protokola Vlade i Zastavinih sindikata iz 2008.,  čije anekse je u dva navrata (2013. I2014,) parafirao i Aleksandar Vučić, a kojim je bilo predvidjeno da država preuzima brigu o socijanno-materijalnom zbrinjavanju radnika Grupe Zastava vozila, do konačnog rešenja vlasničkog statusa svih preduzeća te grupacije. Država je, posredstvom Ministarstva finansija, nedavno podnela predlog za otvaranje stečaja u Kamionima, čime će, s obzirom na situaciju sa preostalom imovinom te fabrike, radnici, gotovo izvesno, ostati “kratkih rukava”.    

Piše: Zoran Radovanović

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.